ارسال به دیگران پرینت

کووید ۱۹ | اثربخشی واکسن‌ها در برابر کووید ۱۹ | کرونا

۹۰درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستند

کسانی که فقط یک دز واکسن دریافت کرده اند همچنان در معرض خطر ابتلا و یا عوارض شدید کرونا قرار دارند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر اثربخشی واکسن‌ها در برابر کووید ۱۹ گفت: بیش از ۹۰ درصد افرادی که بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند، افراد غیرواکسینه هستند.  

 دکتر علیرضا ناجی در پاسخ به این سوال که واکسینه نشده‌ها، در چه بازه زمانی امکان دارد مجددا به کووید مبتلا شوند؟ افزود: این افراد در هر بازه زمانی که با ویروس مواجه شوند، به کرونا مبتلا خواهند شد، حتی در مورد واکسینه شده‌ها بسته به اینکه با چه سویه ای برخورد داشته اند امکان آلودگی به ویروس وجود دارد و این درحالی است که بیشتر مرگ و میرهای کرونایی مربوط به واکسینه نشده ها در برابر این ویروس است.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد که افرادی که یکبار به کرونا مبتلا شده اند، دوباره به این ویروس آلوده نشوند، این موضوع بر اساس شیوع بیماری متفاوت است ولی مهمترین نکته اینجاست که همه جامعه چه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و چه افرادی که تا امروز به این ویرس مبتلا نشده اند باید در برابر کرونا واکسینه شوند.

وی با اشاره به نحوه عملکرد و کارایی تمامی واکسن ها توضیح داد: واکسن ها در برابر بیماری کارایی صد درصدی ندارند ولی تمام واکسن ها به میزان قابل توجهی موثر هستند. واکسن های موجود اثربخشی خود را در برابر بیماری زایی شدید و پیشگیری از مرگ و میر دارند ولی این موضوع در فاکتورهای خطر مثل سن و بیماری های زمینه ای  متغیر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه اثر بخشی واکسن ها در برابر کووید ۱۹ با دو دز واکسن تامین می شود خاطرنشان کرد: کسانی که فقط یک دز واکسن دریافت کرده اند همچنان در معرض خطر ابتلا و یا عوارض شدید کرونا قرار دارند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه  علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن یادآوری عوارض حاصل از ایمنی طبیعی در برابر کرونا تاکید کرد: عوارض ایمنی طبیعی در کرونا بسیار بسیار بیشتر از واکسن است و این درشرایطی مطرح می شود که استفاده از واکسن کرونا از بیماری زایی شدید و در ادامه از مرگ و میر شدید در برابر این بیماری به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند.

وی برنامه ریزی برای واکسیناسیون علیه کرونا را ضروری دانست و گفت: بی تردید واکسیناسیون دانش آموزان علیه کرونا می تواند به میزان قابل توجهی از بار بیماری بکاهد ضمن این که واکسینه شدن زمینه را برای روند بازگشایی و آموزش حضوری فراهم خواهد کرد.

دکتر ناجی در ادامه تصویربرداری از ریه به محض مشاهده علامت های ابتلا به کرونا را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد: سی تی اسکن ریه باید در شرایط خاص، وضعیت بیمار و سطح اکسیژن خون و به درخواست پزشک متخصص انجام شود، اولین گام در درمان کرونا انجام تست پی سی آر است.

 

ضرورت استفاده از دُز یادآور 

وی درباره ضرروت استفاده از واکسن دُز سوم یا یادآور اظهار داشت: بسته به نوع واکسنی که به گروه های مختلف تزریق شده باشد، استفاده از واکسن بوستر یا یادآور توصیه می شود. در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده کرده اند، بهترین دُز یادآور می تواند واکسن آسترازنکا  باشد، به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، بهترین دُز واکسن تقویتی یا یادآور واکسن اسپوتنیک است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی همچنین ادامه داد: افرادی که از واکسن بهارات یا سینوفارم استفاده کرده اند نیز استفاده از همان نوع واکسن تلقیح شده به عنوان دُز یادآور توصیه می شود. علیرغم این که بهتر است همه اقشار جامعه دُز یادآور واکسن کرونا را دریافت کنند ولی با توجه به منابع  کشور و مطالعات بهتر است واکسن یادآور برای گروههای پرخطر مثل کادر درمان، مبتلایان به بیماریهای زمینه ای و افرادی که در مشاغل پربرخوردار فعالیت می کنند، استفاده شود.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه