ارسال به دیگران پرینت

معنی نماد | معنی نمادهای ® و ™ و © و ℗

آیا معنی نمادهای ® ، ™ ، © و ℗ را می‌دانید؟ | نمادهایی که باید حتماً بشناسید

اگر اهل مطالعه به صورت انگلیسی باشید احتمالا در مقالات مربوط به تکنولوژی یا موزیک و حق امتیاز و … ، علامت های ® و ™ و © و ℗ دیده اید و برای شما سوال پیش آمده باشد که این علامت ها چه معنایی دارد و مخفف چه چیزی هستند

آیا معنی نمادهای ® ، ™ ، © و ℗ را می‌دانید؟ | نمادهایی که باید حتماً بشناسید

معنی نماد های ® و ™ و © و ℗

اگر اهل مطالعه به صورت انگلیسی باشید احتمالا در مقالات مربوط به تکنولوژی یا موزیک و حق امتیاز و … ، علامت های ® و ™ و © و ℗ دیده اید  و برای شما سوال پیش آمده باشد که این علامت ها چه معنایی دارد و مخفف چه چیزی هستند

نماد TM در CORE اینتل

سایت آی موز : علامت  ™  ، پردازنده های Core i اینتل . اگر لپ تاپ با پردازنده اینتل داشته باشید احتمالا روی بدنه اش یک برچسب وجود دارد که نوشته ™CORE . آن TM آخر را شاید خیلی ها فکر کنند مخفف Team است . اما TM اینجا مخفف TradeMark به معنی علامت تجاری یا نماد بازرگانی است . معمولا TM نشان دهنده یه تکنولوژی یا سرویس خاصی است که ثبت قانونی نشده و بیشتر برای متمایز کردنش با واژه ای مشابه است . مثلا واژه ی CORE به تنهایی ب معنی هسته است اما در پردازنده های اینتل ، معرف یک سری پردازنده است مثل پردازنده Core i7 و یا Core i5 .

نسل z دنبال همچین شغل هایی باشند !

علامت R یا ® روی برندها یا فناوری ها

سایت آی موز: حرف R در این موارد مخفف Registered Trademark است یعنی نماد بازرگانی ثبت شده است . وقتی روی یک فناوری یا برندی علامت ® رو دیدید بدونید که تمام حقوق قانونی برای ان برند محفوظه و هر شرکت یا فردی که از اون برند ، سرویس یا فناوری استفاده غیر مجاز بکنه محکوم میشود و باید غرامت بدهد . مثلا لوگوی شرکت های معتبر رو نگاه کنید متوجه میشید . این نماد رو می تونید در عکس بالایی هم ببینید .

نشان تجاری ثبت شده یا ® این علامت R درون دایره است. این علامت نشان دهنده ثبت شدن نام یا لوگو توسط یک اداره بین‌المللی ثبت علامت تجاری(trademark) است.

روش نوشتن

 • در ویندوز: آلت + ۰۱۷۴ (بر روی بخش اعداد کیبرد).
 • لینوکس: either AltGr key + R یا Compose key, O, R.
 • مک اواس: Option + R.
 • جانمایی صفحه‌کلید و جانمایی صفحه‌کلید: AltGr+R.
 • ایمکس: C-x 8 R.

علامت C یا © روی تصاویر یا اثر هنری

حرف C مخفف Copyright است که همان قانون کپی رایت است که در ایران خیلی معنی ندارد . امادر سایر کشورها شما حق ندارید یک فیلم ، نرم افزار یا اثر هنری رو بدون اجازه صاحب اثر بفروشید

حرف C یا نماد © رو حتی می تونید روی یک عکس ببینید . عکسی که به طور اختصاصی از طرف یه شرکت یا نهاد یا حتی شخص گرفته شده و شما برای استفاده از ان عکس باید اجازه بگیرید و منبع رو ذکر کنید

سایت آی موز : قانون حق تکثیر در هر کشوری متفاوت است، در بعضی از کشورها اعلان حق تکثیر همراه با علامت حق تکثیر © باید استفاده شود تا آثار محافظت شوند. تا قبل از سال ۱۹۸۹، تمام آثار منتشر شده در ایالات متحده آمریکا باید دارای یک اعلان حق تکثیر، شامل علامت حق تکثیر © همراه با تاریخ نشر و نام مالک حق تکثیر می‌بودند تا محافظت بشوند ولی شرایط دیگر چنین نیست و استفاده از اعلان حق تکثیر در آمریکا اکنون اختیاری است، با این حال هنوز استفاده می‌شود.

در تمام کشورهایی که عضو کنوانسیون برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری هستند، حق تکثیر به طور خودکار به آثار تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت از طریق دفترهای دولتی نیست. بااین‌حال، درحالی که برای اعمال حق تکثیر به ثبت نیاز نیست، ولی در حوزه‌های قضایی، ثبت به عنوان مدرک اثبات برای معتبر بودن حق تکثیر تلقی می‌شود.

حرف P یا علامت ℗ در موسیقی

حق کپی رایت در آثار هنری موسیقی رو با حرف P یا نماد ℗ نشان میدهند ، یعنی حرف P مختص آثار موسیقیایی در دنیاست . P در اینجا مخفف واژه ی Phonogram است که نشان دهنده صدا و آوا در انگلیسی است . یعنی حقوق کپی رایت در دنیای موسیقی کلا با کپی رایت های دیگر فرق دارد ( از نظر نماد ) .

منبع: آنجی استور
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی