ارسال به دیگران پرینت

جلسه هیات دولت

روحانی: با مردم حرف راست و واقعی بزنید

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر سرمایه گذاری نباشد در زمینه های مختلف با مشکل مواجه می شویم، گفت: درباره این موضوع با مردم شوخی نکنید و حرف راست و واقعی بزنید.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر سرمایه گذاری نباشد در زمینه های مختلف با مشکل مواجه می شویم، گفت: درباره این موضوع با مردم شوخی نکنید و حرف راست و واقعی بزنید.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت با تبریک آغاز ماه ذی الحجه به عنوان ماه ولایت و ماهی که عید غدیر و عید قربان در آن قرار دارد، اظهار کرد: امروز ۲۳ تیر ماه است و این روز در تقویم ما به عنوان روز گفت وگو و تعامل سازنده با جهان آمده است. پس از اقدامات دولت یازدهم برای از بین بردن تحریم ظالمانه و احقاق حقوق ملت ما در ۲۳ تیر ۹۴ به توافق رسیدیم و به این دلیل این روز نامگذاری شد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف بسیار مهم برای دولت های یازدهم و دوازدهم احقاق حق ملت در زمینه مسائل فناوری های مدرن، تجارت، اقتصاد و فعالیت های اقتصادی و تولید بود یادآور شد: این هدف اصلی و مهم در دولت یازدهم بود و به نحوی در دولت دوازدهم هم تکرار شد. در سال های قبل در ذهن برخی از افراد جامعه برخی مسائل وجود داشت و در ذهن شان اینچنین بود که به هر حال قطعنامه هایی علیه ما در سازمان ملل تصویب شده و ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد بوده و کاری نمی توان کرد.

روحانی ادامه داد: معمولا هم وقتی سازمان ملل و شورای امنیت کشوری را ذیل فصل ۷ می برد و قطعنامه برایش صادر می کند یا آن کشور مجبور به اجرا می شود یا گاهی منجر به جنگ می شود. اینکه در تاریخ سازمان ملل کشوری ایستادگی کرده باشد تا قطعنامه ها بدون اجرا لغو شود بی‌نظیر و نادر است یا اینکه ما با آژانس انرژی اتمی با مسئله ای به نام PMD مواجه بودیم و مواردی که آنها به عنوان احتمال غیر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای مان مطرح می کردند. برخی از دوستان می گفتند که به این سادگی ها حل نمی شود. یکی از افراد با تخصص و سابقه در این زمینه به من می گفت که این مسئله تا ۱۰۰ سال دیگر هم حل نمی شود و همیشه هست و اگر به ۱۰۰ سوال آنها جواب بدهیم ۲۰۰ سوال دیگر مطرح می کنند. یا اینکه دنیا قبول کند ایران می تواند طبق قانون فعالیت غنی سازی داشته باشد بسیار سخت و مشکل بود و می گفتند نمی توانیم سازمان ملل و قدرت ها را وادار کنیم که بتوانیم غنی سازی انجام دهیم.

روحانی اضافه کرد: خیلی ها می گفتند تحریم به این سادگی ها قابل رفع نیست و افراد با تجربه در سیاست و روابط بین الملل به من می گفتند که این کار شدنی نیست که با شش قدرت بزرگ مذاکره کنیم و فقط وقت تلف می شود، اما کار دولت یازدهم که در تاریخ کشور ما به عنوان یک فعالیت بسیار ارزشمند و حرکت مهم در سیاست و روابط بین الملل است این بود که ما در ۱۰۰ روز اول توانستیم با ۱+۵ به یک توافق موقت برسیم و با این کار ادامه تحریم ها متوقف شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برنامه آنها این بود که نفت ما که در آن زمان کمتر از یک میلیون بشکه فروش می رفت را ۲۰ درصد ۲۰ درصد کم کنند و به صفر برسانند و مثلا در اواسط سال ۹۳ حتی یک بشکه نفت هم فروش نرود، اما با آن توافق موقت تحریم ها همانجا که بود متوقف شد و دست ما در جاهایی بازتر و برخی منابع بانک مرکزی آزاد شد. کلیاتی هم مورد قبول طرفین قرار گرفت و طرف مقابل قبول کرد که ایران می تواند غنی سازی داشته باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آن زمان مهم بود دولتی با رای مردم روی کار بیاید و با قولی که به مردم داده ظرف ۱۰۰ روز قدم مهمی برای رفع تحریم برداشته شود یادآور شد: ما در فروردین ۹۴ به یک توافق کلی رسیدیم و نهایتا ۲۳ تیر ۹۴ با ۱+۵ به توافقی رسیدیم تحت عنوان برجام، حالا برجام روند هایی داشت که هم در برخی کشورهای ۱+۵ و هم در ایران باید طی می شد و ما از آنها هم عبور کردیم و در دی ۹۴ برجام اجرایی و تحریم برداشته شد؛ البته قدم به قدم که برخی قدم ها آنی بود و برخی تشریفاتی داشت ولی دستورالعمل هایی که لازم بود از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا ابلاغ و اعلام شود انجام و کار شروع شد.

روحانی اضافه کرد: نتیجه این بود که از طریق گفت وگو و تعامل سازنده می توان مسائل مهم و پیچیده کشور ما با کشورهای بزرگ یا سازمان های بین المللی را حل و فصل کرد. یک فکر هم این بود که با مذاکره حل نمی شود و آخر باید زورآزمایی کنیم و با میز و حرف نه PMD حل می شود نه ایران به حق غنی سازی می رسد و نه تحریم برداشته می شود، ولی همه اینها شد. هر چه هم شلوغ بازی کردند که اینها فقط کاغذ است ولی شد و مردم دیدند که فروش نفت و میعانات ما در زمان کوتاهی به دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسید.

وی با تاکید بر اینکه در این زمینه وزارت نفت و دیگران کار بزرگی انجام دادند، خاطرنشان کرد: این کار بزرگی بود که در بازار نفت حق مان را دوباره به دست بیاوریم. آنها می گفتند که مدتی در بازار نبودید و دیگران آمده اند و جای شما را گرفته اند اما ما برگشتیم و حق مان را کسب کردیم بعد هم سرمایه گذاری ها در برق، آب، پتروشیمی و فولاد شروع شد و همه اینها بود که توانستیم در مدت جنگ اقتصادی مقاومت کنیم. ریشه اینها برای سال های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود و در این سه سال توانستیم سرمایه جذب کنیم تا پالایشگاه ها تکمیل شود و در پتروشیمی و صنایع معدنی حرکت بزرگی ایجاد کنیم.

روحانی اضافه کرد: هر تانک، توپ، موشک، هواپیما و هلیکوپتری که به تناسب جنگ اقتصادی، همان پتروشیمی، فرآورده و مواد و صنایع معدنی وتحرکات در بخش های دیگر است را توانستیم در همین مدت سال های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ انجام دهیم که می گفتیم هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ زندگی مردم بعضی ها می گفتند اینها شعار است، اما دیدید که در سال ۹۵ تورم ما تک رقمی شد.

رئیس جمهور افزود: در شش ماهه آخر سال ۹۴ هم تورم تک رقمی بود و در سال های ۹۵ و ۹۶ و حتی فصل اول سال ۹۷ باز هم تک رقمی بود. در یک دوران بزرگ این همه فصل تک رقمی بودن تورم در تاریخ از اول انقلاب سابقه نداشته که بتوانیم سه سال پشت سر هم تورم تک رقمی داشته باشیم. از آن طرف رشد اقتصادی را از سال ۹۳ تقریبا مثبت کردیم که از همان سه ماهه اول سال ۹۳ مثبت شد و در سال ۹۵ رشد اقتصادی ما در دنیا اول شد و با آن حرکت بزرگ رشد اقتصادی دو رقمی صورت گرفت. این حرکت بزرگ در سایه مذاکره ایجاد شد و هر کسی هر حرف دیگری بزند دروغ است؛ مذاکره بود که ما را به آن نقطه رساند.

به گزارش ایسنا، روحانی اظهار کرد: در سه و نیم سال گذشته زندگی مردم از همه نظر تحت فشار بود. اگر سرمایه گذاری نباشد در زمینه های مختلف با مشکل مواجه می شویم؛ شوخی نکنید و با مردم حرف راست و واقعی بزنید.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر در اوایل آذر اصل ۶۰ قانون اساسی لطمه نمی خورد تحریم مردم ایران در اسفند برداشته می شد. در سیستان و بلوچستان درباره کرونا مشکلاتی هست، اما نباید سیاه نمایی شود.

وی همچنین گفت: عده ای می گویند در دولت یازدهم و دوازدهم هیچ کاری نشده است، این دروغ شاخدار است.

این خبر تکمیل می‌شود.

 

منبع: ایسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه