خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

کلیه مداخلات ارزی محرمانه است

معاون ارزی پیشین بانک مرکزی با اشاره به دلایل قوه‌قضائیه برای محاکمه مدیران سابق بانک مرکزی گفت: در دنیا مرسوم است که برای اثربخشی، کلیه مداخلات ارزی از سوی بانک‌های مرکزی به‌صورت محرمانه انجام می‎شود و این کار، دلیلی برای محاکمه نمی‌تواند باشد. به گزارش خبرگزاری دانشجو، احمد عزیزی دیروز در نشست کمیسیون مشترک بازار پول، سرمایه و صنعت اتاق تهران با اشاره به موارد مطرح شده از سوی قوه‌قضائیه برای محاکمه مدیران سابق بانک مرکزی گفت: در تاریخ بانک مرکزی یک مصوبه شورای پول و اعتبار برای مداخله ارزی در بازار وجود ندارد.

۵۵آنلاین :

این درحالی است که اخیرا بیان می‌شود که چرا برای مداخله ارزی در بازار آزاد توسط مدیران سابق بانک مرکزی، مصوبه این شورا وجود نداشته است. عزیزی افزود: جالب آنجاست که دولت در زمان انتخابات، رقمی در حدود ۱۸ - ۱۹ میلیارد دلار مداخله ارزی انجام داده تا نرخ ارز پایین نگه داشته شود؛ اما شخص یا نهادی پیگیر مصوبه شورای پول و اعتبار برای آن نشده است. این کارشناس ارشد بانکی با اشاره به بهانه دیگر قوه‌قضائیه برای محاکمه مدیران سابق بانک مرکزی مبنی بر اینکه چرا سازوکار مداخله ارزی مخفی بوده است، توضیح داد و بیان کرد: در دنیا مرسوم است که برای اثربخشی، کلیه مداخلات ارزی از سوی بانک‌های مرکزی به‌صورت محرمانه انجام می‎شود. وی اضافه کرد: به‌عنوان مثال در بحران مالی سال ۲۰۰۸ در انگلستان، بانک مرکزی آن کشور به میزان چند میلیارد پوند برای جلوگیری از سقوط یکی از بانک‌های مهم این کشور مداخله انجام داد. از آنجا که دارایی‌های این بانک به دلیل عدم پرداخت تعهدات در حال از دست رفتن بود، بانک مرکزی انگلستان با اعطای وام به‌صورت مخفیانه به متقاضیان مختلف از فروش دارایی‌های این بانک جلوگیری کرد و آن بانک را از ورشکستگی نجات داد. عزیزی با طرح این پرسش که مگر با دلار‌های حاصل از درآمد‌های نفتی که به حساب‌های بانک مرکزی واریز می‌شود می‌توان قاچاق ارز انجام داد، تصریح کرد: سازوکار مداخله در نیمه دوم سال ۹۶ این‌گونه بود که اسکناس دلار در اختیار عامل بانک مرکزی قرار می‌گرفت و عملیات امنیتی نیز برعهده وزارت اطلاعات بود و معادل ریالی دلار‌های فروش رفته هم به نرخ روز به حساب خزانه واریز شد؛ اما حالا اتهام زده می‌شود که مدیران سابق بانک مرکزی مرتکب قاچاق ارز و پولشویی شده‌اند.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: وقتی محتوای کیفرخواست مدیران سابق بانک مرکزی مطالعه می‌شود، می‌بینیم که این «فیل حتی موش هم نزاییده» و در واقع در اجرای مداخله ارزی یک ریال هم عاید مدیران سابق بانک مرکزی نشده است.

منبع : دنیای اقتصاد
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه