ارسال به دیگران پرینت

ناسیونالیست :

احتمال بازگشت خشونت به فرانسه در آستانه انتخابات؛ مکرون خواستار حفظ آرامش شد

جزیره کرس یکی از جزایر کشور فرانسه و چهارمین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه پس از سیسیل، ساردنی و قبرس و همچنین زادگاه ناپلئون اول، امپراتور فرانسه است.

احتمال بازگشت خشونت به فرانسه در آستانه انتخابات؛ مکرون خواستار حفظ آرامش شد

به دنبال مرگ یک ناسیونالیست جزیره کُرس فرانسه در زندان، امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور همزمان با نگرانی‌ها درباره احتمال بازگشت خشونت به فرانسه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، خواستار حفظ آرامش شد.

خبرگزاری رویترز نوشت: ایوان کولونا ناسیونالیست جزیره کرس فرانسه به نماد مشکلات این جزیره واقع در مدیترانه با سرزمین اصلی فرانسه تبدیل شده است.

جزیره کرس یکی از جزایر کشور فرانسه و چهارمین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه پس از سیسیل، ساردنی و قبرس و همچنین زادگاه ناپلئون اول، امپراتور فرانسه است.

این جزیره در جنوب شرق فرانسه واقع شده و در سال‌های اخیر در این جزیره، چندین جنبش سیاسی مشغول به فعالیت بوده اند که برخی از آن‌ها خواستار خودمختاری بیشتر کُرس و حتی استقلال این جزیره از جمهوری فرانسه شده‌اند.

کولونا روز دوشنبه بعد از یک دوره کما درگذشت. او به دلیل درگیری با یکی از زندانیان به کما رفته بود. اعتراضات خونین جزیره کرس را دراوایل ماه مارس در بر گرفت. این اعتراضات به دنبال حمله به این ناسیونالیست آغاز شد و اکنون بیم آن می‌رود که با مرگ او بار دیگر خشونت‌ها از سرگرفته شود.

مکرون در مصاحبه با رادیو «فرانسه بلو/ France Bleu» گفت مهم است که آرامش حفظ شود و ازسیاستمداران محلی این کشوربه دلیل درخواست‌های مشابهی قدردانی کرد.

جزیره کرس در زمینه خشونت جدایی طلبان سابقه دارد و دولت فرانسه مجبور است در حالی که تنها چند هفته تا انتخابات ریاست جمهوردر این کشور باقی نمانده است به دقت اوضاع آن را تحت نظر داشته باشد.

کولونا، که در سال ۱۹۹۸ به دلیل ترور کلود اریگناک، مقام ارشد منطقه ای، در حال گذراندن حبس ابد بود.

مارین لوپن، رهبر راست افراطی فرانسه که شانس این را دارد که به دور دوم انتخابات ماه آینده راه یابد، گفت، دولت مکرون به رای‌دهندگان برای دادن پاسخ‌هایی بدهکار است که چگونه ممکن است چنین مرگ «شرم‌آور»‌ی در زندان رخ داده باشد.

مردم فرانسه در روز‌های ۱۰ و ۲۴ آوریل (۲۱ فروردین و ۴ اردیبهشت) برای انتخاب رئیس جمهوری برای یک دوره پنجساله به پای صندوق‌های رای می‌روند. این انتخابات که با رای مستقیم مردم صورت می‌گیرد معمولا به دلیل تعدد نامزد‌هایی که احزاب مختلف را نمایندگی می‌کنند در دو مرحله انجام می‌شود.

پاریس پایتخت فرانسه به تازگی شاهد جنبش اعتراضی با شکلی تازه با نام «کاروان آزادی» بود که هدف آن اعتراض به سیاست‌های الیزه بود و بیشتر خاطره اعتراض‌های گسترده «جلیقه زرد»‌ها در سال‌های اخیر را یاداوری می‌کرد.

منبع : عصر ایران
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه

    تبلیغات متنی