ارسال به دیگران پرینت

رییس نظام پزشکی تهران:

پیگیری شود که چرا در دولت قبلی واکسن وارد نشد

بحث حقوقی و جان انسان‌هاست. چیزی نیست که از آن صرف نظر کنیم. به نظر من کسانیکه در حاکمیت هستند، ابتدا خودشان آستین بالا زده و مراکز نظارتی مانند بازرسی کل کشور باید ببیند که آیا مسئولان حوزه سلامت و حتی دولت و حاکمیت به تکالیف خودشان برای حفظ جان مردم عمل کردند یا خیر؟.

رییس نظام پزشکی تهران بزرگ از مراکز نظارتی خواست که چرایی عدم واردات واکسن در دوره قبل پیگیری شود و گفت: در زمینه واکسن اعلام کردند که ما ملت ایران را موش آزمایشگاهی نمی‌کنیم، اما در دارو موش آزمایشگاهی کردند؛ این تناقض بود و باید سوال شود.

 

به گزارش ایسنا، دکتر موید علویان در نشست خبری که در سازمان نظام پزشکی برگزار شد، گفت: ما به عنوان سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، اولین پیامی که داریم، به وزارت بهداشت است و آن این است که همه ما در یک کشتی سوار شدیم و همه با هم دست به دست هم داده و برای پیشبرد برنامه‌های نظام سلامت در کشور همکاری کنیم. نظام پزشکی هم اعلام آمادگی می کند که با بخش‌های حاکمیتی مانند وزارت بهداشت برای پیشبرد برنامه‌ها همکاری کند.

درخواست نظام پزشکی برای حضور در ستاد کرونا

وی افزود: یکی از خواسته‌های جدی ما که فکر می‌کنیم جزو وظایف‌مان است، در بحث کروناست. ما در ستاد کرونا حضور نداریم، اما نظام پزشکی اعلام آمادگی می‌کند که در ستاد کرونا حضور یافته تا هم از فعالیت‌ها آگاهی پیدا کرده و هم راهنمایی‌های کارشناسی کند. وزارت بهداشت نباید خودش را از این بدنه عظیم کارشناسی در نظام پزشکی محروم کند. انجمن‌های علمی و... بدنه علمی کشور هستند و در قالب نظام پزشکی آماده‌اند که به وزارت بهداشت کمک کنند.

جامعه پزشکی در دوران کرونا از جان مایه گذاشت

علویان ادامه داد: پیام دوم ما در ارتباط با نظام پزشکی تهران، حفظ و حفاظت از کرامت جامعه پزشکی است. جامعه پزشکی مورد اعتماد مردم است و این اعتماد باید روزبروز با عمل نیک و رفتار و برنامه‌ها و خدمات صادقانه و خوب افزایش یابد. مردم دیدند که در ابتدای کرونا با وجود اینکه از جان کادر درمان حفاظت کامل نشد و واکسیناسیون کرونا در کادر درمان با تاخیر انجام شد که ناشی از بی مبالاتی یا کم سوادی یا ساده‌انگاری بود، اما به هر حال کادر درمان ایستادند و شهدایی را تقدیم حفظ سلامت مردم کردند. باید سر تعظیم نسبت به خانواده‌های آنها فرود آوریم. زیرا اکنون سرپرست و عضو خانواده آنها وجود ندارد.

 

روز پزشک امسال برایم تبریک گفتن بسیار سخت بود. زیرا فکر می‌کردم داغ خانواده‌های داغدار تازه می‌شود. اینجاست که کادر پزشکی پای کار ایستادند و جانفشانی کردند. از همه بخش‌های حاکمیتی تقاضا می کنیم که قدر این سرمایه عظیم ملی را بدانند. این سرمایه با خون به دست آمده و اعتبارش با جان به دست آمده است. برای افزایش کرامت این جامعه دست به دست هم داده و کرامت پزشکی را افزایش دهیم.

حوزه هنری در نظام پزشکی فعال می‌شود

وی گفت: یکی از ابزارهای افزایش کرامت پزشکی و ایجاد اعتماد ملی در میان مردم، ارتباط نزدیک با جامعه است. ان‌شاءالله به زودی حوزه هنری را در نظام پزشکی تهران فعال می‌کنیم، گروه‌های ورزشی، سفرای سلامت، معتمدین هنری، اجتماعی و ... را راه اندازی و از آنها استفاده می‌کنیم. اجتماعی شدن پزشکی و نظام پزشکی جزو اهداف اصلی و جدی ماست. برای اینکه بتوانیم خدمات بهتری را ارائه کنیم، باید در بدنه جامعه بیشتر حضور یابیم.

اعتقاد به اتاق شیشه‌ای

علویان با بیان اینکه در نظام پزشکی تهران به شفافیت معتقدیم، گفت: برای ارائه فعالیت هایمان به اتاق شیشه‌ای اعتقاد داریم. یکی از مواردی که خواستم این است که تمام فعالیت‌ها، نامه ها و مکاتباتمان باید قابل مشاهده باشد. ما چیز محرمانه نداریم و همه احکام، قراردادها، برنامه ها و ... باید دیده شود. ما منتخب بخشی از جامعه پزشکی هستیم که به ما اعتماد کردند و ما هم باید با آنها شفاف باشیم.

 

وی با اشاره به چالش‌های موجود نیز گفت: در زمینه بحث های حاکمیتی مانند شهرداری ها و مالیات، موضوعاتی است که با قوت بیشتری روی آن‌ها فعالیت می‌کنیم. در مباحث اخلاق حرفه‌ای، پزشکی و حفظ حقوق بیمار پایبند هستیم و بر اساس قانون نظام پزشکی خودمان را به حفظ حقوق بیمار مکلف می‌داینم و برنامه‌های مدونی با مشارکن NGOها داریم. اصل داستان این است که جامعه پزشکی باید آرامش داشته باشد تا بتواند خدمات خوب ارائه کند و این با تعامل رخ می دهد.

ارتباط تعاملی با رسانه‌ها

علویان گفت: در حوزه رسانه معتقدیم که رسانه برایمان یک فرصت است. رسانه بله قربان‌گوی مسئولین و رده بالای متولیان نیست، بلکه رسانه باید به چالش‌ها بپردازد. البته شرافت حرفه‌ای هم باید رعایت شود. به دوستان ابلاغ کردم که اگر احیانا شکایتی از سوی نظام پزشکی تهران بزرگ علیه بخشی از رسانه به دلیلی بوده، همین امروز تمام شکایات باطل و ارتباط‌مان با رسانه تعاملی خواهد بود. ما چالش‌ها را با کمک رسانه می توانیم پیدا کنیم و البته معتقدیم رسانه درک این را دارد که همراه با ارائه چالش‌ها و مشکلات، ارائه راه حل و امید هم باید باشد.

طرح نظام پزشکی برای ارتباط با پزشکان خارج از ایران

وی تاکید کرد: آیا می‌توانیم بر اساس قوانین موجود قوی‌تر عمل کنیم؟. بله. بعدا از طرح سازمان پزشکان خارج از ایران رونمایی می کنیم. ما ظرفیت‌های پزشکی خوبی در خارج از کشور داریم. ما باید با اینها ارتباط برقرار کنیم. اینها ایرانی هستند، عِرق ملی دارند و برای اعتلای کشورشان دلسوزند که باید با آنها ارتباط برقرار کنیم. بنابراین یکی از کارهایمان ارتقاء روابط عمومی و بین‌الملل است.

 

علویان گفت: ما در سطح تهران با شهرداری برنامه‌های جدی داریم تا در حوزه سلامت مشارکت جدی داشته باشیم. برای ورد به حوزه بلایا در تهران برنامه داریم. در حیطه اجرای گایدلاین‌ها برنامه داریم. برای تقویت حوزه آموزش برنامه وسیع‌تری داریم. اجرای برنامه‌های آموزشی وزارت بهداشت برعهده ماست.

 

در زمینه قوانین و مقررات به دنبال ایجاد پلی بسیار شفاف با مجلس شورای اسلامی هستیم تا در زمینه مقررات و قوانین بتوانیم کارشناس خوبی باشیم. در حیطه فعالیت‌های آیین‌نامه‌ها، گاهی دستورالعمل‌هایی ابلاغ می‌شود که در محیط واکنش‌های منفی دارد که دلیل آن نبود مشارکت کافی با شرکاست.

 

با مشارکت خوب می‌توانیم ضوابطمان را با کارشناسی قوی تر ابلاغ کنیم. در مسائل رفاهی ارتباط‌مان را با صندوق رفاه قوی خواهیم کرد. تمرکزمان بر کسانی است که در ۱۰ سال اخیر فارغ‌التحصیل شدند و اگر چتر رفاهی قرار باشد اتفاق افتد، برای این افراد باید اتفاق افتد.

 

دنبال مسائل رفاهی لوکس نیستیم. برای مسکن‌سازی و ویلاسازی در لواسان زمین نخواهیم خرید، بلکه در جاهایی اقدام می‌کنیم که برای پزشکان جوان مناسب‌تر باشد. اگر قرار باشد در مسائل خودرویی مشارکت کنیم با ایران خودرو و سایپا مشارکت می‌کنیم و دنبال ماشین‌های لوکس میلیاردی نخواهیم رفت. باید چتر حمایتی را برای پزشکان جوان داشته باشیم.

برخورد قاطع با مداخلات غیرمجاز در امور پزشکی

وی تاکید کرد: پیام بسیار مهمی دارم و آن اینکه وقتی این مسئولیت را برعهده ما دادند، باید آن را درست انجام دهیم. اینجا اعلام می‌کنم که تهران بزرگ برای کسانی که بخواهند در امور پزشکی دخالت غیرمجاز انجام دهند، ناامن است. شما سابقه من و برخورد من با انرژی درمانی و کارهایی که درباره مداخله غیرمجاز بود، می‌دانید. با تدبیر و اقتدار هرگونه دخالت غیرمجاز در امور پزشکی تحت هر عنوان یا پرچمی برایمان قابل قبول نیست. به اندازه کافی ابزارهای قانونی داریم و از آنها در این راستا استفاده می‌کنیم.

 

اینجا محلی نیست که بنشینیم و چشم‌مان را در دخالت‌های غیرمجاز ببندیم. با یک پرونده دخالت غیرمجاز در امور پزشکی باید پرونده را خاتمه دهیم. دنبال این هستیم که اگر جایی نقض حقوق بیمار، خلاف پزشکی و دخالت غیرمجاز در امور پزشکی رخ داد، تحت هر عنوان قطعا با آن برخورد قاطع می‌کنیم. حوزه انتظامی، دادستانی و... در نظام پزشکی تهران تقویت می‌شود و به سازمان نظام پزشکی کل هم کمک می‌کنیم. حوزه حقوقی را هم برای آموزش اعضا و اطلاع از مباحث حقوقی و هم پیگیری مباحث حقوقی تقویت می‌شود.

لوکوموتیو واکسن در حال سرعت گرفتن است

علویان در پاسخ به سوال ایسنا درباره تزریق دوز بوستر واکسن کرونا، گفت: ما باید بر اساس مستندات علمی و تجارب جهانی حرکت کنیم. همکاران ما در وزارت بهداشت قبلی دنبال این بودند که مدلی را از ایران به خارج صادر کنند. اشکالی ندارد که در بخش‌هایی که در کشور داریم کار می کنیم، ورود نیروهای مسلح، بسیج و... موجب افتخار است. اینکه بگوییم این نیروها پیشرو هستند و بسیار خوب است، اما واقعیت این است که باید به دنیا هم نگاه کنیم و ببینیم برای کنترل این پاندمی چه کارهایی می‌کنند.

 

اکنون لوکوموتیو واکسن به شدت در حال سرعت گرفتن است. ما باید مردم را به واکسیناسیون تشویق کنیم، باید بدانیم که واکسیناسیون به تنهایی پیشگیری نمی‌کند و باید ماسک و اقدامات حفاظتی را جدی بگیریم، اما دقت کنیم که دوستانی نیایند بگویند که عده‌ای واکسن زدند، مردند و مبتلا شدند. به طور قطعی هم شواهد داخلی و هم شواهد خارجی نشان می‌دهد که واکسیناسیون موجب کاهش بستری و کاهش مرگ و میر می‌شود. بنابراین هر واکسنی که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت باشد یا واکسن‌های تولید داخل مورد تایید وزارت بهداشت، باید مردم را به مصرف‌شان تشویق کنیم. این یک تکلیف عقلی و ملی است. هیچ گاه نباید در این زمینه تردید ایجاد کنیم. در بحث دوز بوستر هم حفظ کادر درمان برایمان اولاست.

اتفاقی که نباید تکرار شود

وی افزود: در ابتدای کار به دلیل بی مبالاتی، کم سوادی، عدم دقت و... عده‌ای از کادر درمان را از دست دادیم و این اتفاق نباید تکرار شود. به همین دلیل باید به سراغ آنچه در دنیا پیش رفته، پیش رویم. اکنون بر اساس مکاتباتی که انجام شده، توصیه شده که دوز بوستر برای کادر درمان تزریق شود. البته نیاز دارد که کمیته علمی کرونا در کشور بازبینی مجدد و چیدمانی جدید شود و از بخش های علمی قوی‌تری برای مشورت‌گیری استفاده شود. همچنین واکسیناسیون خانواده‌های کادر درمان هم جزو اولویت‌های سازمان است که سازمان کل در حال اقدام است و در نظام پزشکی تهران هم با شدت و قوت بیشتر انجام می‌شود.

بربازگشایی مدارس در مهرماه، اصرار  نشود

علویان درباره بازگشایی مدارس در وضعیت فعلی کرونا در کشور نیز گفت: اگر بی تدبیری در جامعه اتفاق افتد و بیماران زیاد شود، مگر همکاران ما در نظام پزشکی دچار آسیب نخواهند شد؟. بنابراین باید کمک کنیم تا بار بیماری در جامعه کاهش یابد. ما در بحث مدارس پیشنهاد هم دادیم و اعتقاد داریم باید در کمیته ملی کرونا تصمیمات کارشناسی‌تر گرفته شود.

 

اصراری برای افتتاح مدارس در مهر ماه نشود. شاید بتوان با یک تا دو ماه تاخیر با پوشش مناسب واکسیناسیون معلمین، مربیان، کارمندان اداری مدارس، رانندگان سرویس‌های مدارس، والدین و ... انجام شود که در این صورت ریسک و حلقه انتقال به شدت کاهش می یابد. می‌توانند این یک ماه را در فروردین یا تابستان جبران کنند. از طرف دیگر هم ضرورتی ندارد که بگوییم یا مدرسه تعطیل یا هر روز. بلکه می‌توان یک روز در میان یا شیفتی کرد. همان کاری که دنیا انجام دادند. یادمان باشد که در برخی کشورها با بازگشایی مدارس، با افزایش قابل توجه ابتلا در بچه ها مواجه شدند.

 

گوش به زنگ باشیم، شواهد را ببینیم و تصمیم بگیریم، کورکورانه و بر اساس نظر شخصی رفتار نکنیم، همه را هم به یک چوب نزنیم. می‌توان مدل های مختلف برای مدارس مختلف بر اساس جمعیت و ... اعمال شود. در عین حال در زمینه بهداشت کرونا فرصتی داد تا بسیاری از بیماری‌های عفونی مانند اسهال و استفراغ‌ها و ... کاهش یابد. زیرا بهداشت قوی تر شده، اگر بتوانیم سطح بهداشت مردم را تقویت کرده و دادن وسایل بهداشتی در مدارس را مانند نهضت مدرسه‌سازی پیش بریم، نتایج خوبی خواهد داشت.

چرایی کُندی واردات واکسن تا پیش از این

علویان در پاسخ به سوال ایسنا، درباره چرایی کُندی واردات واکسن در دوره قبلی، گفت: از اردیبهشت سال ۱۳۹۹ من به صراحت نظراتم را به عنوان یک استاد بازنشسته دانشگاه اعلام کردم که می‌توانید آن‌ها را با یک سرچ ببینید. در آن زمان به صراحت اعلام کردم که بیایید در مطالعات واکسن‌های خارجی مشارکت کنید. زیرا این یک مدل مشخص است. وقتی کشوری در مطالعه واکسن‌های خارجی مشارکت می‌کند، امکان دسترسی به این واکسن‌ها برایش تسریع می‌شود. البته در این مشارکت اسم کشور خاصی مدنظرمان نبود. متاسفانه این اتفاق نیفتاد و بجای اینکه در واکسن مطالعه شود، در داروها مطالعه شد و بعدا اثبات شد که هیچ اثری ندیدیم. بیشترین حجم نمونه بیمار را در مطالعات دارویی وارد کردیم. اینجا در زمینه واکسن اعلام کردند که ما ملت ایران را موش آزمایشگاهی نمی‌کنیم، اما در دارو موش آزمایشگاهی کردیم. این تناقض بود و باید سوال شود.

پیگیری شود که چرا واکسن وارد نشد

وی ادامه داد: دوم اینکه در عین حالی که به شدت و جدیت از تولید داخلی حمایت کرده و تولید داخل را یک فرصت طلایی و ضرورتی تاریخی می‌بینیم؛ چراکه نمی دانیم دو سال دیگر چه اتفاقی می‌افتد و آیا باید هر شش ماه یکبار واکسن جدیدی بزنیم، آیا ویروس جهش کرده و باید واکسن را تغییر دهیم و اینجاست که ظرفیت‌سازی در داخل بسیار مهم است. از تمام کسانیکه در داخل کشور ظرفیت‌سازی کردند ممنونیم.

 

چند هفته قبل از یکی از مراکز تولید داخلی بازدیدی فنی داشتیم که پیام حمایتی ما بود و قرار است از تمام خطوط تولیدی در داخل بازدید فنی و حرفه‌ای کنیم. با این حال تا زمانیکه تولید داخلی کفاف کشور را ندهد، باید واردات انجام می دادیم. حال اینکه چرا واردات انجام نشده، باید پیگیری شود. بحث حقوقی و جان انسان‌هاست. چیزی نیست که از آن صرف نظر کنیم. به نظر من کسانیکه در حاکمیت هستند، ابتدا خودشان آستین بالا زده و مراکز نظارتی مانند بازرسی کل کشور باید ببیند که آیا مسئولان حوزه سلامت و حتی دولت و حاکمیت به تکالیف خودشان برای حفظ جان مردم عمل کردند یا خیر؟.

 

علویان تاکید کرد: چطور پزشک باید جوابگوی مرگ یک بیمار باشد و باید ما را قانع کند که اشتباه نکردم و من تلاشم را انجام دادم. حال چطور می‌خواهیم از مرگ هزاران نفر بگذریم. پیام واضح این است که نباید از این موضوع گذشت. زیرا حق الناس است. مرگ این افراد حق الناس است، زنان بی سرپرست و بچه‌های یتیم پشت آی سی یوها چه می شوند. مباحث اجتماعی که بعدا گریبان‌گیر جامعه می‌شوند، چه؟. هشت سال دفاع مقدس و ایستادگی در برابر گرگ‌هایی مانند آمریکا و کشورهای منطقه‌ای که علیه ما بودند، داشتیم. هشت سال دفاع کرده و شهید دادیم و تبعات آن جنگ و شهدا هنوز در جامعه ما باقی است. چطور می‌توانیم به آسانی از مرگ این افراد بگذریم؟. تک تک اینها ستاره‌های درخشانی بودند که می توانستند برای پیشبرد جامعه ما جلو روند. ما می‌توانستیم جلو فوت برخی و حتی یک نفر را بگیریم. یک نفر هم یک خانواده است. اینها باید سوال شود. ما در حوزه خودمان از حقوق سلامت جامعه، دفاع می‌کنیم و از حقوق صنفی، کرامت معنوی هم دفاع کرده و از سلامت جامعه هم غافل نمی‌شویم.

 

علویان در ادامه درباره واردات سایر برندهای واکسن‌هایی مانند فایزر و مدرنا، گفت: ما در کشور تقسیم کار داریم. وزارت بهداشت تولیت سلامت است و وظیفه دارد بر اساس کارشناسی، قانون و مصلحت و بر اساس پاسخگویی تصمیم بگیرد. ما در این زمینه که چه نوع واکسنی استفاده شود، ورود نمی‌کنیم. ما نظرات کارشناسی‌مان را در ستاد کرونا مطرح می‌کنیم تا تصمیمات مناسبی بگیرند. نوع واکسن، تزریق دوز بوستر و... در حیطه وظایف وزارت بهداشت است. ما نسبت به این موضوعات حساسیم، اما در قالب کارشناسی. ما به غوغاسالاری، ایجاد هیجانات بی خودی و تنش معتقد نیستیم. ما در حوزه علمی و عالمانه نشسته‌ایم و باید دقیق صحبت کنیم. در حال مذاکره با بخش‌های حاکمیتی برای تصمیمات بهتر هستیم تا در آینده بهتر تصمیم گرفته و عمل کنیم.

بی‌عدالتی در نظام تعرفه‌گذاری

علویان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره بازگرداندن اختیار تعرفه‌گذاری به سازمان نظام پزشکی و چالش‌های تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی، گفت: خواسته‌هایی که در نظام پزشکی وجود دارد، باید معقول، منطقی و قابل اجرا باشد. ما برای کارهای تحقیقاتی هم در ابتدا نگاه می‌کنیم که آیا این کار قابلیت اجرایی دارد یا ندارد. ما فکر می‌کنیم در حوزه تعرفه‌گذاری باید عدالت بیشتری رعایت شود. تعرفه‌گذاری فقط بحث امرار معاش همکاران نیست، بلکه بخشی از آن، این موضوع است و بخشی از آن تغییر رفتار است. اگر حاکمیت و متولیان تعرفه‌گذاری را قانع کنیم که ویزیت پزشک عمومی را به شرطی که خدمات پزشک خانواده ارائه کند، مانند ویزیت متخصص باشد، تصور کنید که چه اتفاقی می افتد. همه دوست دارند که خدمات پزشک خانواده را به مردم ارائه دهند. بنابراین اینجا تقویت یک رفتار است. بنابراین تعرفه‌گذاری می‌تواند در رفتار نظام سلامت موثر باشد.

 

وی افزود: نظر شخصی من این است که ما در نظام تعرفه‌گذاری بی عدالتی داریم. در این نظام یک ارائه‌دهنده خدمت وجود دارد که بخشی از آن را نظام پزشکی نمایندگی می‌کند، بخش دیگر وزارت بهداشت است که تولیت کار را برعهده دارد و بخش دیگر هم خریدار خدمت یعنی بیمه‌ها هستند. ما سه بخش باید درباره تعرفه و ابزارهای آن صحبت کنیم. در حالی که اکنون نظام تعرفه‌گذاری در شورای عالی سلامت این نیست و اصطلاح چند نفر به یک نفر را مطرح می‌کنم. تعداد خریداران خدمت بسیار بیشتر است. در حالی که یک نماینده از سوی خریدار خدمت باید باشد. یعنی تولیت، خریدار خدمت و ارائه‌دهنده خدمت باید مذاکره کنند و این مثلث می‌تواند تا حد زیادی مشکلات تعرفه‌گذاری را حل کند. در عین حال توجه به هزینه تمام شده خدمات مهم است. طی دو سال اخیر تعرفه با هزینه تمام شده متناسب نبوده است. هزینه تمام شده بسیار بالا رفته است و به همین دلیل می‌بینیم که مطب‌های پزشکان و درمانگاه‌ها تعطیل می‌شود. آیا می‌خواهیم مراکز ارائه خدمت ورشکسته و تعطیل شوند یا می‌خواهیم خدمت ارائه دهند؟.

 

علویان ادامه داد: فرض کنید اکنون یک مرکزی دستگاهی را  A تومان خریده است، حال اگر الان بخواهد آن را بخرد، باید چهار تا پنج برابر هزینه کند. حال مگر تعرفه چهار تا پنج برابر افزایش یافته است؟ باید هزینه تمام شده را از بخش فنی جدا کنیم. ما فکر می‌کنیم می‌توانیم با بخش های حاکمیتی با ادبیات اقناعی وارد مذاکره شده و بخشی از اراده واقعی و منطقی خودمان را در تعرفه‌گذاری جا بیندازیم. اگر کسی شعار می‌دهد که من تعرفه گذاری را به نظام پزشکی برمی‌گردانم، عملی است؟ شعار خوبی است، اما آیا دولت و مجلس قبول می‌کند؟، اصلا امکان آن وجود دارد؟. ما باید حرفی بزنیم که هم عملی باشد و هم ضامن منافع ملی و منافع صنف باشد. شعاری بگوییم که اجرایی باشد، در غیر این صورت باعث ناامیدی می‌شود.

برای نسخه‌نویسی الکترونیک، زیرساخت نظام بیمه‌گری اصلاح شود

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت نسخه‌نویسی الکترونیک، گفت: دولت و بیمه در این زمینه یکپارچه نیست. آیا برای اینکه در قالب بیمه نسخ تایید شود، یک سامانه باشد یا چند سامانه؟. چرا بیمه‌ها که خود خریدار خدمت هستند، یک سامانه منسجم و یکدست نداشته باشند که بتوانیم بر اساس آن عمل کنیم. بنابراین اول باید زیرساخت‌ها را در نظام بیمه‌گری اصلاح کنیم. اکنون سازما تامین اجتماعی می‌تواند نسخ مرا درآورده و ببیند که چه نسخه و دارو و آزمایشگاهی نوشتم. این را می‌توانیم نظارت کنیم. حال ما هم می‌خواهیم حیطه نظارتی‌مان را تقویت کنیم. در عین حال آیا به نظارت فردی نیاز داریم، یا نظارت سازمانی و بر پایه آی تی؟.

 

علویان گفت: در سال گذشته حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در بیمه سلامت هزینه شد. حدود بیش از ۴۰ درصد در حیطه دارو و تجهیزات بوده است و طبق آماری که خودشان داده اند، بیش از ۳۵ درصد این عدد پِرت بوده است. یعنی حدود دو تا سه هزار میلیارد تومان. ما در یک سازمان بیمه‌ای دو تا سه هزار میلیارد تومان پِرت داریم، اما بعد سر اینکه می‌خواهیم یک قران دو هزار ویزیت یک پزشک عمومی را زیاد کنیم، دعوا می‌کنیم. درحالی که باید منافذ پرت منابع را بگیریم. ما در نظام پزشکی از ایجاد پرونده سلامت استقبال می‌کنیم، از ایجاد فرهنگ بر پایه آی تی و کنترل مصارف و خدمت و از حفظ و حفاظت از منابع نظام سلامت، حفاظت و حمایت می‌کنیم. زیرا فکر می‌کنیم که این منابع باید در جهت درست استفاده شود و تعرفه‌ها منطقی دیده شود.

متولیان امور دستیاری وزارت بهداشت، برنامه‌هایشان را اصلاح کنند

وی درباره انجام اقدامات لازم برای سلامت روان کادر درمان، گفت: ما در حوزه مسائل روان پزشکی، روان‌درمانی، خودکشی‌ها و... توجه داریم. در یکسال اخیر مواردی از خودکشی‌ها و مرگ ناشی از فشار کاری در دستیاران دیدیم. متولیان امور دستیاری در وزارت بهداشت باید برنامه‌هایشان را اصلاح کنند. البته این موضوع فقط مشکل ما نیست، بلکه مشکل جهانی است. طرح‌هایی را از برخی همکاران دریافت کردیم. ما روز جهانی پیشگیری از خودکشی داریم و باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم. در عین حال باید با وزارت بهداشت برای این موضوع ارتباط نزدیک‌تری داشته باشیم و بخش‌های دیگر هم باید ورود کنند.

تصمیماتی که بر پایه شواهد نیست

علویان گفت: ما ناگهانی می‌گوییم  وضعیت قرمز شد، همه چیز تعطیل شود. بعد می‌گوییم پارک‌ها هم تعطیل.  نمی‌دانم چقدر پارک، اتوبوسرانی و مترو و... در انتقال موثر است. در حمل و نقل عمومی باید تعداد را بیشتر کنیم و کاری کنیم که ازدحام در آن کمتر شود، اما اینکه فضای باز را تعطیل می‌کنیم و محل تخلیه روانی مردم را می بندیم، نشان می‌دهد که برخی تصمیمات بر اساس شواهد نیست.

 

مثلا در زمینه سفر اینکه بگوییم سفر نروید که هنر نیست. آیا سفر ایمن داریم، آیا کسانی‌ که واکسن زدند، می‌توانند سفر ایمن کنند، آیا سفر ایمن با هواپیما است یا ماشین شخصی؟. ما می‌گوییم با ماشین شخصی سفر نکنید، بعد افراد وارد هواپیما و اتوبوس می‌شوند که نشان می‌دهد تصمیمات بر اساس شواهد نیست.  نباید فقط به دنبال محدودیت باشیم، بلکه در جاهایی باید محدودیت را به طور ایمن کم کنیم تا مردم آسیب روانی نبینند.

 

وی درباره طرح تشکیل سازمان طب اسلامی در مجلس شورای اسلامی، گفت: در زمینه مداخله‌گران امور پزشکی، اکنون بر اساس قوانین مصرح و موجود عمل می‌کنیم. آن کسی که پروانه ندارد و مجاز نیست، قطعا با افراد غیرمجاز تحت هر لوایی برخورد خواهیم کرد و تعارف هم نداریم. اینکه ممکن است قوانین دیگری وضع شود، هنرمان باید این باشد که قانون‌گذار را قانع کنیم که برای نظام پزشکی کشور بحث‌های فرهنگی، دینی و اخلاقی جزو اولویت‌هاست. ما در طول تاریخ دانشمندان برجسته ای داشتیم.

 

بوعلی سینا یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ طب است که به گردن علم طب در دنیا حق دارد. واقعیت این است که علم مبتنی بر شواهد و تجربی است. ما در این ساختار تربیت و بزرگ شده‌ایم. اگر علمی مبتنی بر شواهد نباشد و کسی ادعا کند که من علمی را اعلام می‌کنم که مبتنی بر شواهد نباشد، ما اعلام می کنیم که همکاران صاحبان علم مبتنی بر شواهد لطفا به این فرد خدمات علمی مبتنی بر شواهد ندهید. زیرا اعتقاد ندارد.

 

علویان افزود: خدمت به بیمار یک واجب کفایی است. اگر بیماری آمد و پول نداشت، بر ما واجب است که به او خدمت دهیم، اما وقتی فرد بگوید من شما را قبول ندارم، اخلاق پزشکی می‌گوید نباید به او خدمت دهید. بدانید اگر افراد به علوم طب غیر مبتنی بر شواهد ورود کنند، وارد بازی بسیار خطرناکی شدند. این بازی خطرناک است، دوستان وارد این بازی نشوید. دنیا دارد به ما نگاه می‌کند، علم در حال پیشرفت است. وای به حال کسی که مثلا باید شیمی درمانی می‌کرده، اما با درمان‌های غیراستاندارد از شیمی درمانی‌اش ممانعت شده و این فرد آسیب دیده و فوت کرده است. اینبار فقط شکایت خانواده نیست، بلکه شکایت مدعی العموم است و نظام پزشکی شاکی می‌شود.

 

ویدر این باره ادامه داد: بارها دیدیم که فردی باید شیمی درمانی می‌شد، اما نزد فرد دیگری رفته و درمان‌های غیراستاندارد گرفته و در مراحل پیشرفته مراجعه کرده است. ما باید نگاه کنیم؟. وارد این بازی خطرناک نشوید. ما معتقدیم طب، مبتنی بر شواهد است. البته در علوم دینی توصیه‌های بهداشتی داریم که باید به آن توجه کنیم. به ویژه در حوزه بهداشت روح و روان و تقویت سیستم ایمنی بدن. مگر می شود کسی منکر نقش سیستم ایمنی بدن، روحیه و امید به زندگی در تقویت بهبود شود؟. اینجاست که ما به مذاکره با مبانی قانون‌گذار معتقدیم. من برخلاف اینکه بخواهم در این موضوع اطلاعیه دهم، اقناعی عمل می‌کنم، جلسه می‌گذارم، صحبت می کنم و گوش می کنند.

سال ۸۵ بساط انرژی درمانی را جمع کردم

وی گفت: در سال ۱۳۸۵ بساط کسانیکه انرژی درمانی کردند، برچیدیم. اول آنها را صدا کردیم و گفتم نشان دهید که چه می‌کنید. وقتی که جلسه گذاشتیم و متوجه شدیم که اینها پوچ است، مطابق قانون برخورد کردیم. اکنون هم همینطور عمل می‌کنیم. البته شفاف می‌گویم که ما در امور ریاضی و معماری و فقه و...دخالت نمی کنیم. ما به دانشمندان علوم رفتاری و روحانیت و معنویت و اخلاقیات نیاز داریم. ما باید در رفتارهایمان بسیار تغییر ایجاد کنیم. باید بتوانیم با بیماران‌مان رابطه عاطفی برقرار کنیم. باید طبیب بودن را به حکیم بودن بدل کنیم و درد دل مردم را گوش کنیم. این‌ها فرصت است و نباید آن را از دست داد.

 

علویان درباره طرح مجلس در زمینه غربالگری جنین نیز، گفت: زمانیکه من معاون سلامت بودم، در زمینه غربالگری تیروئید بحث می‌کردیم. با اقدامات و تصمیماتی توانستیم غربالگری تیروئید را در کمتر از سه ماه از ۵ درصد به ۹۵ درصد افزایش دهیم. زیرا ما می خواستیم بچه های عقب افتاده ذهنی نداشته باشیم. باید بچه‌های سالم در کشور به دنیا آوریم. البته که باید درباره کاهش جمعیت‌مان هم فکر کنیم. ما داریم به سمت مسن شدن می رویم. هیچکس این را نمی‌خواهد، اما راه و روش درست را باید برویم. راه درست این نیست که کودک ناقص به دنیا آوریم بلکه باید بچه سالم به دنیا آوریم. امیدوارم نظر کارشناسی کمیته های تخصصی نظام سلامت مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گیرد.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه