ارسال به دیگران پرینت

شکلات خوردن | کشف چرایی لذت شکلات خوردن

چرا شکلات خوردن به ما حس خوبی منتقل می کند؟ | یک دانشمند ایرانی این راز رو کشف کرد

علت اینکه چرا شکلات خوردن لذتی خاص و سرشار از انرژی را به ما می‌دهد توسط یک دانشمند ایرانی کشف شده است که می گوید علت آن به دلیل نوعی چربی خاص در شکلات است که زبان آب شدن آن را لذت تلقی می‌کند.

چرا شکلات خوردن به ما حس خوبی منتقل می کند؟ | یک دانشمند ایرانی این راز رو کشف کرد

کشف چرایی لذت شکلات خوردن

علت اینکه چرا شکلات خوردن لذتی خاص و سرشار از انرژی را به ما می‌دهد توسط یک دانشمند ایرانی کشف شده است که می گوید علت آن به دلیل نوعی چربی خاص در شکلات است که زبان آب شدن آن را لذت تلقی می‌کند.

گروهی از دانشمندان به رهبری یک پژوهشگر ایرانی به نام دکتر  «سیاوش سلطان‌احمدی» ، مدعی شده‌اند که بالاخره می‌دانند محبوبیت بالای شکلات از کجا ناشی می‌شود. آن‌ها می‌گویند این ماده خوراکی محبوب دارای لایه‌ای از چربی است که آب‌شدن آن در دهان را به تجربه‌ای جذاب تبدیل می‌کند. درنتیجه اگر مقدار چربی لایه‌های داخلی شکلات را کمتر کنیم، این خوراکی سالم‌تر می‌شود اما همچنان جذاب باقی می‌ماند.

بیا تو ۵ دقیقه یه عصرونه خوشمزه درست کن | دسر بیسکویتی که تا به حال نخوردی | فقط با سه قلم مواد خوراکی خوشمزه درست کن

محققان دانشگاه لیدز به رهبری دکتر سلطان‌احمدی دریافته‌اند که مغز سخت شکلات با لایه‌ای از  چربی  پوشیده شده است که به‌محض برخورد با زبان حسی ویژه را برای ما ایجاد می‌کند. سپس ذرات سفت  کاکائو  آزاد می‌شوند و آن‌ها هم در ایجاد احساس چشایی موسوم به حس شکلات نقش مهمی ایفا می‌کنند.

درنتیجه، دانشمندان مدعی‌اند که چربی داخلی‌تر در شکلات نقش محدودتری در ایجاد این تجربه دارد و اگر مقدار آن را کم کنیم، می‌توانیم بدون آسیب واردکردن به تجربه کلی،  خوراکی سالم‌تری  داشته باشیم. «ان‌وشا سارکار»، استاد دانشکده علوم غذایی و تغذیه دانشگاه لیدز می‌گوید: «شکلات چه 5 درصد چربی داشته باشد، چه 50 درصد، همچنان ذرات خاص خود را در دهان به‌وجود می‌آورد و حس شکلات را ایجاد می‌کند.»

اولین مطالعه علمی درباره اثر شکلات روی زبان

محققان باور دارند که نکته مهم محل قرارگیری چربی است و پژوهش‌ها نشان داده است که این لایه باید در بخش  بیرونی  شکلات باشد. این اولین‌باری است که دانشمندان در یک مطالعه علمی چگونگی واکنش این خوراکی با زبان را بررسی کرده‌اند.

دکتر سلطان‌احمدی می‌گوید: «پژوهش ما این فرصت را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند تا به‌شکلی هوشمندانه شکلات تلخ تولید کنند و سطح کلی چربی را بالا نبرند.» گفته می‌شود که  شکلات تلخ  در مقایسه با شکلات شیری به‌خاطر مقدار کمتر چربی سالم‌تر است، اما به همین دلیل جذابیت چشایی کمتری دارد.

آن‌ها برای انجام این تحقیق از سطحی سه‌بعدی شبیه به زبان استفاده کردند که خودشان آن را در دانشگاه لیدز توسعه داده بودند. دانشمندان حالا امیدوارند که این یافته‌ها و این ابزار مفید بتوانند در پژوهش پیرامون محصولات دیگری مثل بستنی، مارگارین و پنیر هم کاربرد داشته باشند.

منبع : دیجیاتو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه

    تبلیغات متنی