ارسال به دیگران پرینت

واشنگتن | آمریکا | شورای حقوق بشر

بازگشت واشنگتن به شورای حقوق بشر پس از سه سال

مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی، آمریکا را به عنوان یک عضو شورای حقوق بشر این سازمان انتخاب کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل امروز  اعضای جدید شورای حقوق بشر را برای یک دوره سه ساله که عضویت آنها  در این شورا  از اول ژانویه آغاز می شود، انتخاب کرد.

با گذشت سه سال از خروج واشنگتن از شورای حقوق بشر سازمان ملل در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، این کشور بار دیگر به عضویت این شورا درآمده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ در دولت ترامپ به بهانه دورویی، ریاکاری و سوگیری علیه رژیم اسرائیل و به رغم جنایات این رژیم علیه مردم فلسطین از این شورا خارج شد.

امریکا در زمان جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری اسبق این کشور نیز به مدت ۳ سال از این شورا خارج شد اما بار دیگر در سال ۲۰۰۹ و در زمان باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین به آن بازگشت.

بر اساس گزارش ها، رای گیری برای عضویت در این شورا در فضایی محرمانه انجام می شود اما انتخابات رقابتی نیست زیرا ۱۸ کشور برای ۱۸ کرسی شورا کاندید شده اند و آمریکا با ۱۶۸ رای موافق از میان رای ۱۹۳ عضو مجمع عمومی به عضویت این شورا برگزیده شد.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین قزاقستان، گامبیا، بنین، قطر، امارات، مالزی، پاراگوئه، هندوراس، لوکزامبورگ، فنلاند، مونته نگرو و لیتوانی را به عنوان عضو جدید شورای حقوق بشر انتخاب کرد.

عضویت کشورهایی چون کامرون، اریتره، سومالی، هند و آرژانتین نیز دوباره  تمدید شد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل در نیویورک مدعی شد که واشنگتن ابتدا بر وضعیت ضروری حقوق بشر در کشورهایی مانند افغانستان، برمه، چین، اتیوپی، سوریه و یمن تمرکز خواهد کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل که یکی از نهادهای سازمان ملل و از ارکان فرعی «مجمع عمومی»  ملل متحد به شمار می‌رود، در مجموع دارای ۴۷ عضو است.

یک سوم از اعضای این شورا در نیویورک انتخاب می‌شوند و کشورها فقط می‌توانند برای دو دوره متوالی سه ساله عضو باشند.

از این تعداد ۱۳ کرسی دراختیار کشورهای آفریقایی، ۱۳ کرسی متعلق به کشورهای اقیانوسیه و آسیا، ۶ کرسی به دولت‌های اروپای شرقی، ۸ کرسی آمریکای جنوبی و ۷ کرسی نیز در اختیار کشورهای حوزه اتحادیه اروپا می‌باشد که مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که در ماه ژانویه سال جاری میلادی به قدرت رسید، مدعی شده است که حقوق بشر را محور سیاست خارجی دولت خود قرار دهد.

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه