ارسال به دیگران پرینت

ایران می‌تواند درآمد قابل توجهی از صادرات واکسن کرونا داشته باشد؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: ایران به لحاظ ریسک سیاست های بهداشتی در رتبه ۱۶۴ (از ۱۹۵ کشور) و از نظر شاخص مراقبتهای بهداشتی در رتبه ۸۴ (از ۹۵ کشور) قرار دارد و در مقایسه با سایر کشورها نمی‌تواند درآمد قابل توجهی از صادرات واکسن کرونا داشته باشد.

علی کاشمری که دارای دکترای تخصصی اقتصاد مالی از  دانشگاه پوترا مالزی است بر این باور است که ایران حتی اگر اصرار به صادرات واکسن کرونا داشته باشد در این مسیر با چند مشکل اساسی روبرو است: اول و مهمترین آنکه رقبای قدرتمندی در تولید واکسن کرونا در اروپا و آمریکا وجود دارند که به راحتی بازار را از دست نمی‌دهند و دوم بلاتکلیفی تبادلات مالی این موضوع برای بخش خصوصی است که تحت الشعاع تحریم‌ها قرار می‌گیرد.

ایران می‌تواند درآمد قابل توجهی از صادرات واکسن کرونا داشته باشد؟

او که دبیر اسبق انجمن علمی اقتصاد، مالی و حسابداری (EFA) دانشگاه های جنوب شرق آسیا و عضو انجمن بین المللی اقتصاددانان ایران (IIEA) است تأکید دارد: ایران  باید با سایر کشورها پروژه های تحقیقاتی درمانی مشترک داشته باشد. همچنین شهرک‌های سلامت و دارو را در کشور توسعه داده و برای تحقیقات بنیادین هزینه کند. از نظر نیز دور نسازد که هزینه اگرچه زیاد برای پیشگیری می‌تواند کمتر از هزینه برای درمان در آینده باشد.

 

منبع: تسنیم
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه