ارسال به دیگران پرینت

رئیس جمهور :جهش سوم در حوزه پتروشیمی در راه است

رئیس جمهور گفت: همه بخش هایی که امروز سرمایه گذاری می کنند، به تدریج بعد از سرمایه گذاری و به ثمر رساندن باید کنار بروند و صاحب سهام باشند.

حسن روحانی رئیس جمهور در آیین افتتاح  سه طرح بزرگ پتروشیمی در استان‌های بوشهر و لرستان گفت: امروز شاهد افتتاح ۳ طرح در زمینه خودکفایی کشور و درآمد ارز صادرات غیر نفتی بودیم.

او افزود: در تولید کاتالیست به دلیل این که نیاز داشتیم از خارج از کشور آن را تامین کنیم امروز در بخش بزرگی به خودکفایی رسیده ایم؛ برای ما خوشحالی مضاعف است که شرکت‌های دانش بنیان ما امروز در همه زمینه‌ها فعال هستند.

حسن روحانی با بیان اینکه ما در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی می‌رسیم که یکی از راه‌های این خودکفایی تولید در ساخت تولیداتی که نیاز است،  ادامه داد: می‌خواهیم از صادرات نفت و گاز فاصله بگیریم و آن را تبدیل به فرآورده‌های با ارزش کنیم که در حال حاضر شاهد تحول بسیار بزرگی در این زمینه هستیم.

رئیس جمهور  با بیان این که ما همواره تاکید کرده ایم می‌خواهیم از صادرات نفت خام فاصله بگیریم و آن را به فرآورده‌های باارزش تبدیل کنیم گفت: یکی از آن‌ها بحث پتروشیمی است که خوشبختانه در زمینه پتروشیمی شاهد یک تحول بسیار بزرگ هستیم؛ چنانچه در ابتدای این جلسه مطرح شد در سال ۷۶ کل تولید پتروشیمی ما حدود یک میلیارد دلار و در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی سال ۹۲ حدود یازده میلیارد دلار بوده است؛ به همین صورت در حال پیشرفت هستیم و شاهد یک جهش بزرگ تا پایان امسال خواهیم بود که تولید کشور ما را در حوزه پتروشیمی به دو برابر می‌رساند.

او افزود: از ۱۷ طرح ملی پتروشیمی که قرار است تا پایان سال افتتاح شود، ۱۳ طرح باقی مانده که در حال آماده سازی برای ادامه بهره برداری از این طرح ها هستیم و این تولیدات به معنای یک تحول بزرگ با سرمایه فرهنگیان است.

حسن روحانی با بیان این که ریل و سرمایه گذاری لازم برای جهش سوم در حوزه پتروشیمی در حال انجام است، تاکید کرد: این طرح‌ها در سال ۱۴۰۴ به نتیجه می‌رسد، در واقع ما از یک میلیارد به ۱۱ میلیارد و همچنین به ۲۵ میلیارد و نهایتا در جهش بعدی به ۳۷ میلیارد دلار خواهیم رسید.

رئیس جمهور  این پیشرفت را یک تحول بزرگ در کشور دانست و ضمن تشکر از همه تلاشگران در این عرصه گفت: ما امروز مشاهده کردیم  یکی از طرح‌ها با سرمایه فرهنگیان افتتاح شد و این یکی از افتخارات بزرگ برای ماست. آنهایی که کارمند هستند و حقوق ثابت دارند، زمانی که بازنشسته می‌شوند این حقوق کمتر می‌شود و باید چیزی برای جبران در کنار آن  باشد و این همان صندوق‌هایی است که امروز فعال است.

روحانی افزود: همه بخش هایی که امروز سرمایه گذاری می کنند البته خطاب من بیشتر به بخش دولتی است. به تدریج بعد از سرمایه گذاری و به ثمر رساندن باید کنار بروند و صاحب سهام شوند و مدیریت این بخش های اقتصادی را کنار بگذارند و این می تواند برای آنها اطمینان بخش تر و بهتر باشد.

او گفت: رسانه‌های داخلی و خبرنگاران ما رسالت سنگینی را عهده دار هستند و باید امید و اعتماد و نشاط را در جامعه ایجاد کنند.

رئیس جمهور گفت: روز‌های بسیار سختی را می‌گذرانیم و اعتراف می‌کنم فشار دشمنان بر ما بسیار سنگین است و در کنار کرونا، تحریم و تحریف و تهدید را داریم و در کنار همه این موارد دشمنانی داریم که در رسانه‌های بیگانه و خارجی به دنبال دلسرد کردن مردم هستند.

رییس جمهور افزود: خبرنگاران در شرایط فعلی می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند و ضمن تبریک روز خبرنگار به وزیر ارتباطات هم دستور می‌دهم که مانند سال گذشته هدیه‌ای برای خبرنگاران در نظر گرفته شود و اینترنت رایگان در اختیار خبرنگاران قرار گیرد انشاء الله این روز بر تمام خبرنگاران و عید سعید غدیر خم بر تمام شیعیان و مسلمانان مبارک باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه