خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

توافق صلح آذربایجان-ارمنستان و ابهامات آینده قره‌باغ

یک پژوهشگر مسائل منطقه با اشاره به توافق صلح آذربایجان و ارمنستان می ‌گوید عوامل متععدی باعث شده تا ابهامات و تردیدهایی در مورد وضعیت آینده قره‌باغ وجود داشته باشد.

 فرزاد رمضانی بونش در گفتوگو با ایسنا درباره توافق صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از درگیری های اخیر بر سر مساله قره باغ گفت: این که توافق آتش بس انجام شده منجر به توافق پایدار می شود یا خیر؟ به عوامل مختلفی بستگی دارد در یک سوی درگیری یعنی ارمنستان، بحث وضعیت داخلی و انتقادات احزاب رقیب و جریانات ارامنه دیاسپورا(ارمنی‌های مهاجر) مطرح است و  در طرف دیگر حزب آذربایجان نوین و دولت الهام علی اف خود را برنده کنونی در این توافق می دانند هر چند به نظر می رسد ابهامات درباره آینده قره باغ و باز پس گیری سرزمین های آذربایجان وجود دارد.

این پژوهشگر مسائل منطقه همچنین بیان کرد: آنچه مشخص است این که روسیه توانسته با اعمال فشار و یا راه حل دیپلماتیک با این دو، عملا حوزه نفوذ خود را در منطقه بیشتر تثبیت کند و نقش برتری را در قفقاز جنوبی داشته باشد.

رمضانی بونش افزود: مساله دیگری که مطرح است این است که ترکیه که طی یک ماه و نیم گذشته نقش اصلی را در سیاست، اقتصاد و دفاع آذربایجان داشته، در این توافق با تلاشی که روسیه انجام داد به حاشیه رانده شده است که این برای آنکارا خشنود کننده نیست هر چند ممکن است همکاری های دو جانبه ای را با یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: البته با توجه به این که قرار است اتصال و ارتباط از نخجوان با ترکیه انجام شود، ترکیه از این بابت خرسند است که مانعی به نام ارمنستان دور زده می شود و عملا ترکیه خود را بی نیاز از خاک ایران برای دستیابی به دریای خزر می داند. همین امر هم پیروزی ژئوپلیتیک برای ترکیه تلقی می شود. 

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: یکسری ابهامات و سوالات و تردیدهایی در مورد آینده قره باغ وجود دارد و ممکن است در صورت عدم هماهنگی و هم فکری آذربایجان و ارمنستان دامنه تنش ها از سر گرفته شود، هرچند حضور نیروهای حافظ صلح روسیه می تواند تا حدودی ضامن تداوم و بقای این توافق باشد.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه