خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

کرملین | روسیه روی سلاح‌های شیمیایی کار نمی کند

روسیه تمام تعهداتش تحت این کنوانسیون را اجرا کرده و صحبتی در این رابطه نمی‌تواند وجود داشته باشد.

سخنگوی کرملین گفت: روسیه هیچ کاری در زمینه تولید یا ارتقای سلاح‌های شیمیایی انجام نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف درباره این گمانه‌زنی‌ها که ادعا می‌شود الکسی ناوانلی، چهره اپوزیسیون با یک عامل اعصاب ارتقایافته نوویچوک مسموم شده، اظهارنظر کرد.

وی تأکید کرد: این اقدام با توجه به این حقیقت که روسیه عضو کنوانسیون مربوطه برای ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی است، قابل انجام نیست.

پسکوف گفت: روسیه تمام تعهداتش تحت این کنوانسیون را اجرا کرده و صحبتی در این رابطه نمی‌تواند وجود داشته باشد.

سخنگوی کرملین همچنین گفت که بیانیه‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید به جای ادعاهای کلی، بر پایه "اطلاعات حرفه‌ای" مطالعه شود.

روز سه‌شنبه، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گزارش داد که این سازمان، گزارشی را در رابطه با مسمومیت الکسی ناوانلی، چهره اپوزیسیون روسیه به آلمان تحویل داده است. این گزارش اشاره می‌کند که نتایج آزمایش ناوالنی نشانگرهای زیستی مهارکننده کولین استراز موجود در نمونه های خون و ادرار آقای ناوالنی، دارای مشخصات ساختاری مشابه با مواد شیمیایی سمی متعلق به ۱.A.۱۴ و ۱.A.۱۵ هستند که در طی نشست بیست و چهارم کنفرانس کشورهای عضو در نوامبر ۲۰۱۹ به ضمیمه مواد شیمیایی اضافه شدند. این مهار کننده کولین استراز در ضمیمه مواد شیمیایی کنوانسیون ذکر نشده است.

پسکوف در موقعیت‌های گوناگون بیان کرد که روسیه آماده همکاری جامع با آلمان است. وی اشاره کرد که هیچ‌گونه ماده سمی پیش از انتقال ناوالنی به آلمان، در بدن او شناسایی نشده است.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه