ارسال به دیگران پرینت

توافق اخیر ایران و آژانس از نگاه احمد قریب

نماینده پیشین ایران در آژانس بین المللی‌انرژی اتمی گفت: توافق ایران و آژانس مانع دشمن‌تراشی و اقدامی منطقی بود.

احمد قریب با اشاره به توافق ایران و آژانس بر سر اختلاف نظرهای پادمانی اظهار کرد: خوشحالم از این که ایران و آژانس بر خلاف انتظار برخی کشورها توانستند به راه حلی برای حل اختلاف نظر موجود دست پیدا کنند و در چارچوبی دو طرفه دسترسی ها به آژانس داده شد.

وی با اشاره به رویکرد رافائل گروسی، مدیرکل جدید آژانس در این زمینه اظهار کرد: با توجه به جوان بودن وی و حمایت کشورهای غربی و آمریکا از او اما به نظر می آید توانسته تا کنون تا حد قابل توجهی خوب عمل کند و تلاشش برای حل و فصل مسائل است. با توجه به همکاری ایران با آژانس باید امیدوار بود تا گزارش هایش درباره ایران مثبت تر از قبل باشد.

قریب درباره رویکرد ایران در برخورد با آژانس در بحث موضوعات پادمانی اخیر گفت: به نظر رویکرد ایران به طور کلی نسبت به قبل عاقلانه تر و با نگاهی منطقی به سیاست دنیا و با تمایل به دوری از دردسر شده است. در هر حال دشمن تراشی برای ایران باید کنترل شود.

این نماینده پیشین ایران در آژانس ادامه داد: رویکرد و نگاه آقای صالحی در جایگاه ریاست سازمان انرژی اتمی در این رابطه حائز اهمیت است و می توان گفت در کنترل و مدیریت فضای سیاسی در داخل و نیز در فضای بین الملل موفق تر عمل کرده است. در کل معتقدم ایران رفتاری منطقی در همکاری با آژانس پیش گرفته است. موضوعات فعلی مطرح شده ناشی از نوع تعامل در سال های ۸۲ و ۸۳ است، اگر آن زمان بهتر عمل می کردیم شاید هیچ یک از اتفاقات به آن شکل که شاهد بودیم اتفاق نمی افتاد.

وی گفت: موضوع و فعالیت های هسته ای در آغاز نه آنقدر خلاف قوانین بود و نه آنقدر درست انجام شده بود ولی هزینه ای بیش از وزن و ظرفیت وارد شد  از این رو معتقدم اکنون منطقی تر و عاقلانه تر نسبت به سیاست‌های بیرونی درباره ایران عمل می‌شود.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه