ارسال به دیگران پرینت

علم در مورد تاثیر منفی دروغ مصلحتی بر کودکان چه می‌گوید؟

دروغ مصلحتی گفتن به فرزندانتان در سنین پایین نه تنها می‌تواند برای آینده آن‌‎ها مشکل ساز باشد بلکه می‌تواند بر زمان حال آن‌ها نیز تاثیر بگذارد. اگر فرزند شما متوجه شود که به وی دروغ گفته شده است می‌تواند مشکلاتی در اعتماد آن‌ها به والدین ایجاد کند.

در این مطلب می‌خواهیم بگویم که دروغ مصلحتی گفتن اشتباه است و تاثیرات دروغ گفتن بر بچه‌ها را با یکدیگر نگاه خواهیم کرد.

۱- دروغ مصلحتی گفتن ممکن است باعث اضطراب بچه‌های شما شود

مطالعات حاکی از آن است وقتی والدین به فرزندان دروغ مصلحتی می‌گویند، علاوه بر دروغ اضطراب هم می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. این اتفاق به دلایل زیادی رخ می‌دهد. والدین ممکن است از فرزندشان بخواهند که از آن‌ها در همه مسائل تبعیت کنند و یا در مورد رفتن به جایی دروغ بگویند. این شاید حتی برای شما هم اتفاق افتاده باشد که والدین شما بهتان قول دادند که شما را به پارک ببرند اما جای پارک شما را به سمت کلینیک دندان پزشکی برده باشند. البته ممکن است آن دروغ برای شما اذیت کننده باشد اما آن‌ها خیر شما را می‌خواهند. اگر سنتان بالاتر باشد شما کاملا درک این را دارید که چرا به شما دروغ گفته شده است. اما اگر یک کودک باشید دفعه بعد که به شما قول پارک رفتن می‌دهند شما شک خواهید کرد.

۲-  رابطه شما با فرزندتان ممکن است تغییر کند

دلبستگی بچه‌ها به والدینشان ممکن است با دروغ گویی آن‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد و روابط آن‌ها پس دروغ مصلحتی خوب پیش نخواهد رفت. وقتی کودک هستیم دوست داریم حرف‌های بزرگترهایمان را بدون اینکه زیاد به آن‌ها فکر کنیم باور کنیم. حتی اگر چیزهای مسخره‌ای باشند. برای مثال آن‌ها می‌گویند اگر زیاد تلویزیون تماشا کنی چشمانت کور خواهد شد! و بچه‌ها هم باور می‌کنند. اما وقتی بچه‌ها بفهمند که این دروغ بوده ناراحت شده و مشکلات اعتماد به پدر و مادر را به همراه خواهد داشت.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه