ارسال به دیگران پرینت

رفع موانع صادراتی محصول سیب اولویت وزارت کشاورزی است

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: رفع موانع صادراتی محصول سیب اولویت وزارت جهادکشاورزی است.

محمدمهدی برومندی در سفری یک‌روزه به استان تبریز در نشستی با رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر پیگیری وزارت جهادکشاورزی جهت رفع موانع صادراتی و تسهیل و تسریع در روند صادرات سیب در سال جاری تاکید کرد و گفت: میزان تولید سیب در کشور از ۳ میلیون تن به بیش از ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن رسیده لذا باید به صادرات آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایران از نظر سطح زیر کشت سیب رتبه سوم و از نظر تولید رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است، افزود: کشورهای عمده صادر کننده سیب به ترتیب چین، لهستان، ایتالیا، آمریکا و شیلی هستند و ایران در زمینه صادرات سیب درختی در جایگاه ششم دنیا قرار دارد.

برومندی با بیان اینکه تولید سیب در سال جاری از سال گذشته بیشتر است، تصریح کرد: با جدیت به دنبال تسهیل و تسریع در صادرات این محصول هستیم و فوریت این مساله علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی باید برای سایر بخش‌های دولت نیز تبیین شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه عدم صادرات به موقع سیب موجب از بین رفتن بازارهای خارجی این محصول باغبانی خواهد شد، اظهار داشت: باید مشکلات این حوزه از جمله پیمان‌سپاری ارزی، افزایش هزینه حمل و نقل و در نتیجه بالا رفتن هزینه صادرات و رکود در این بخش مورد توجه قرار گرفته و مشکلات متعدد گمرکی و مرزی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای صادرات و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش صادرکنندگان نیز باید جدی گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات صادرات ایران، بسته‌بندی نامناسب و عدم برندسازی محصولات است، بیان داشت: وضع استانداردهای مناسب برای حفظ بازارهای هدف صادراتی بسیار اهمیت دارد.

برومندی با ابراز امیدواری درباره صادرات محصول سیب، اظهار امیدواری کرد با کمک سایر بخش‌های دولت، بازرگانان و صادر کنندگان این محصول بتوانیم موانع صادراتی را از پیش رو برداریم و شاهد جهشی در صادرات این محصول باشیم.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه