ارسال به دیگران پرینت

وزیر بهداشت :

تاوان برخی ندانم کاری‌هایی را می‌دهیم

وزیر بهداشت گفت : با هدف کنترل بیماری کرونای هندی در هرمزگان همه درمانگاه های کووید در استان تا اطلاع بعدی خدمات درمانی را به صورت شبانه روزی ارائه می دهند.

سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونای استان هرمزگان، گفت: اینجا منطقه‌ای صنعتی است و کوچکترین غفلت می‌توانست فاجعه‌آفرین شود. خوشبختانه در هیچ کدام از مراکز صنعتی مرگ و میر قابل توجهی نداشتیم که این نشان از یک همدلی، وفاق و دانایی نیرو‌های مدیریتی استان است.

نمکی ادامه داد: امروز ما در مجموعه هرمزگان گرفتار پیک جدیدی هستیم. شاید خیلی‌ها ندانند که حدود دو ماه قبل اولین موارد ویروس موتاسیون یافته را در کوشکنار و عمانی مجموعه هرمزگان گزارش گرفتیم. من لحظه به لحظه رصد می‌کردم و شبانه روز به مسئولان استان تلفن می‌زدم.  در دوماه قبل مواردی را در کوشکنار و عمانی و بعد هم از جا‌های دیگر استان داشتیم. مواردی که از قسمت‌های شرقی استان همجوار با سیستان و بلوچستان پیدا کردیم. استان با خوزستان هم همجوار است و پیک انگلیسی را از آنجا گرفت. پیک ویروس جدید هندی را هم از مرز‌های آبی جنوب و قسمت‌هایی از پارسیان عسلویه و قسمت‌های همجوار با سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان که همواره در گردش است، داشتیم.

نمکی گفت: یادم است که چقدر برای تعطیلات نوروز حرص خوردیم. یک روز به رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان سه بامداد زنگ زدم که گفت در اتوبوس است و دارم از مردم خواهش می‌کنم که رفتارشان را با پروتکل‌های بهداشتی همراه کنند تا بقیه گرفتار نشوند. یعنی رییس دانشگاه من سه بامداد خودش در حد یک کارشناس آموزش بهداشت رفته بود و از مردم خواهش می‌کرد حالا که حریف نشدیم، حداقل شما رعایت کنید.

وی افزود: به هر حال سفر‌های نوروزی به این استان به گونه‌ای ما را گرفتار کرد؛ پرواز‌های متعدد داشت و وجود جزایر متعدد؛ به طوری که روزی بود که ۶۰ پرواز به این استان داشتیم که کنترل آن برایمان کار ساده‌ای نبود. بعد از آن اتفاقی که در کشور افتاد این بود که ما در ۲۰ نقطه کشور موارد بیماری را شناسایی کردیم. در استان یزد در یک کارخانه فولاد و در استان آذربایجان غربی در شوط در کارخانه‌ای که هندی‌ها می‌آمدند در استان بوشهر، هرمزگان و چند استان دیگر کانون‌هایی را از ویروس هندی شناسایی کردیم، اما همکاران ما با تلاش شبانه روزی و بی وقفه تمام این مناطق را محاصره کردند و واقعا زیبا عمل کردند. اگر این تلاش‌ها نبود، در اوج انتخابات گرفتار وحشتناکترین پیک با ویروس هندی بودیم. تلاش شبانه روزی همه همکاران باعث شد که بتوانند این کانون‌ها را به گونه‌ای مدیریت کنند.

نمکی ادامه داد: چند تحول جدید هم اتفاق افتاد که متاسفانه در ایام عید فطر علی رغم تقاضا‌ها و تمنا‌ها و پیگیری‌ها برخی جا‌ها رعایت نکرددند و بعد از آن هم انتخابات شورا‌ها بود. ما در انتخابات ریاست جمهوری خیلی گرفتار پروتکل شکن نبودیم. اما در انتخابات شورا‌ها نامه‌های متعدد نوشتم که دوستان سفره‌هایی می‌اندازند، شلوغ می‌کنند و شبانه مردم را به شام‌ها و ضیافت‌هایی دعوت می‌کنند و کسی هم که با ماسک غذا نمی‌خورد. این اتفاقات افتاد و اتفاق تلخ دیگری که افتاد، ناملایماتی بود که در کشور همسایه ما افغانستان رخ داد و فشاری که طالبان آوردند که افغانستانی‌ها به شدت به سمت مرز‌ها کوچ کردند.

نمکی ادامه داد: من، چون در ۳۰ سال پیش توفیق مسئولیت مبارزه با بیماری‌های عفونی را داشتم، سرتاسر مرز‌های کشر را طی کردم و می‌دانم در بعضی جا‌ها با هر ترتیبی نمی‌توانیم جلوی تردد‌ها را بگیریم. دو هفته قبل یزد بودم، تبریز و ارومیه رفتم و... مواردی که غیر قانونی وارد شدند و خود را به مرکز یا سایر شهر‌های مرزی رساندند، مشکل داریم که با خود علاوه بر بیماری کرونا بیماری‌های دیگری همچون مالاریا آوردند.

وی افزود: ما در نظام سلامت به گذشته، گرایش سیاسی و... فرد کاری نداریم؛ بلکه تنها به او خدمت می‌کنیم. چندی قبل فردی به من گفت پروتکل رعایت نکردم و سفر رفتم و کرونا گرفتم و زمانی که به پزشک مراجعه کردم بدون آنکه برخوردش با من تغییری کند مرا درمان کرد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ما بر خود مکلف می‌دانیم به مردم خدمت کنیم، اما بدانید تاوان برخی ندانم کاری‌هایی را می‌دهیم که می‌شود در پیک‌های متعدد این بار را از دوش همکاران من برداشت. می‌توان هزینه نظام سلامت را کاست و ما در حال پیش روی هستیم. رتبه استان هرمزگان در کنترل بیماری خوب است و از اولین رتبه‌های کشوری است و پیک‌های وحشتناک برخی نقاط را همکاران ستاد هرمزگان نگذاشتند شکل بگیرد.

وی افزود: ما هم به حد وسع خود کم نگذاشتیم و اقداماتی برای ارسال اکسیژن ساز، احداث بخش جدید بیمارستانی و... انجام دادیم و با توجه به اینکه سال بدی داشتیم، اما کم نگذاشتیم. ما مشکل ارز و ریال داشتیم و فکر نمی‌کنم سالی به سختی سال ۱۳۹۹ در اقتصاد به دلیل تحریم‌ها داشته باشیم و خدا به ما کمک کرد که حدود ۱۴ هزار تخت برای اولین بار در این مملکت آماده کردیم و توانستیم تخت‌های ICU را ظرف یک سال دو برابر کنیم و اگر این اتفاق نمی‌افتاد با دردی جانکاه روبرو بودیم. مبتلای به کرونا در بیرون از آی سی یو ۲۵ لیتر در دقیقه و در ICU تا ۳۵ لیتر در دقیقه اکسیژن لازم دارد و این موضوع برایش حیاتی است. ما روز‌های اول کرونا تنها ۲ آزملیشگاه کرونا داشتیم و امروز بیش از ۴۳۰ آزمایشگاه در کشور داریم.

نمکی تاکید کرد: از عزیزان در استان چند تقاضا دارم، هرچه رعایت پروتکل افزایش یابد توفیقمان در کنترل بیماری بیشتر می‌شود. ارتباط معناداری میان کاهش پروتکل‌ها و افزایش موارد بیماری وجود دارد و این بر ما اثبات شده است. هرکس امروز بگوید ویروس کرونا را خوب شناخته، این حرف ناشی از جهالت است و نه دانش. بهترین راه پیشگیری از ابتلا، فاصله گذاری و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است. پس اولین خواسته من افزایش رعایت پروتکل‌ها است. دومین خواسته‌ام این است که عزیزان در قالب طرح شهید سلیمانی در بیماریابی و با تست‌های بیشتر بیماریابی را تشدید کنند و هرچه تست بخواهید برایتان میفرستم و مطلقا نگران کمبود کیت نباشید و یک روز بدون کیت نمی‌مانید. خواسته سوم هم درمورد کلینیک‌های سرپایی است. اگر کلینیک‌های ۱۶ ساعته سرپایی افزایش یابد سرریز بیمار به بیمارستان کاهش می‌یابد.

وی در ادامه تاکید کرد: درمان کرونا با داروی ضد ویروس از روز‌های نخست بیماری باید آغاز شود؛ چه به عنوان بستری موقت و چه درمان خوراکی سرپایی. اگر روز‌های طلایی اول بگذرد در هفته دوم بیماری داروی ضد ویروس کمترین اثر را خواهد داشت. در مورد آمپول رمدسویر هم نخواهم گذاشت هیچ جای استان کمبودی داشته باشید. پوشش بیمه‌ای دارو‌های ضد ویروس را ۹۰ درصد انجام می‌دهیم و بیمه‌ها باید مطالبات را زودتر بپردازند و قول دادند به روز پرداخت کنند. اعتقاد دارم در استان یک جا‌هایی در درمان سرپایی کم آوردید، چون من لحظه به لحظه همه چیز را رصد می‌کنم و این موج بستری حاصل کم توجهی در یک مقطع زمانی است و باید جبران شود و ۱۶ کلینیک سرپایی برای شما کم است، هرچه هست را دوبرابر کنید و من هم منابع تامین می‌کنم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در رابطه با کمبود تخت با نیرو‌های مسلح صحبت کردیم و حدود ۱۲۰ تخت به مجموعه شما اضافه می‌شود. سعی کنید بار بستری را کم کنید، اما ما کنار شما و مردم ایران هستیم و قول دادیم که ما نخواهیم گذاشت حتی یک روز بیماری در پشت درب بیمارستان‌های مملکت بماند که اگر این اتفاق می‌افتاد برخی از این شبکه‌ها ما را پوست کنده بودند. 

وی همچنین در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: به استاندار سیستان و بلوچستان هم گفتم که خدا شاهد است این کار‌های ما و حتی اگر ۱۰ سال مداوم بدویم به اندازه قطره‌ای از خون شهدا نخواهد بود و این حرف را با تمام سلول‌هایم می‌گویم. به هر سرزمینی می‌روم شرمسار شهدا و خانواده آنان هستم. همه زحمات شبانه روزی ما به اندازه زحمات شهدای دفاع مقدس، سلامت و مدافع حرم نیست.

نمکی خطاب به مسوولان مربوطه در استان هرمزگان ادامه داد: شما هم مانند سیستان و بلوچستان واکسیناسیون را روی سن ۵۰ سال ببرید و ما هم واکسن به اندازه کافی به شما می‌دهیم. خوشبختانه به من خبر دادند امروز تا ظهر از مرز ۲۰۰ هزار واکسن در روز گذشتیم و تا غروب به اعداد بهتری می‌رسیم و در دو روز آینده به مرز ۴۰۰ و ۵۰۰ هزار دوز خواهیم رسید. شما هم باید مراکز تزریق واکسن را افزایش دهید، دلیلی ندارد واکسن بفرستیم و شما دپو کنید.

وی افزود: در مورد کمبود‌های استان خواهشم این است که دوستان پیگیری کنند، به جز آمبولانس که تعدادی می‌آوریم و آن ۵۰ آمبولانس که نیاز استان است را خواهیم فرستاد. الان آمبولانسی در اختیار ندارم، اما با اقدامات صورت گرفته آمبولانس وارداتی به کشور می‌آید و توزیع می‌شود. در مورد بیمارستان ۵۳۱ تخت خوابه گفته بودیم ۱۰۰ میلیارد تومان می‌دهیم که ۳۰ میلیارد پرداخت شد. با ساخت بیمارستان ضرایب تخت بیمارستان به شکل قابل توجهی تامین خواهد شد.

 

منبع: برنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه