ارسال به دیگران پرینت

ورزش در حوزه انسجام ملی و سیاسی یک کشور اثرگذار است

رئیس مجلس با بیان اینکه ورزش صنعت و پدیده‌ای است که با رشد و قدرت اقتصادی کشورها رابطه مستقیم دارد،گفت: ورزش در حوزه آسیب‌های اجتماعی، انسجام ملی، فرهنگی و سیاسی یک کشور بسیار اثرگذار است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار ورزشکاران مدال‌آور المپیک ضمن تقدیر از تلاش‌های ورزشکاران گفت: ورزش خاستگاه عمومی و اجتماعی و به دور از مباحث سیاسی، حقوقی و مذهبی است و باید با سرمایه‌گذاری‌های لازم کار را به درستی دنبال کرد تا نتایج خوبی را به دست آورد، در محدودیت‌های مالی و محیطی می‌توان با دقت در برنامه‌ریزی، ضعف‌ها را جبران کرد.

وی ادامه داد: مجموعه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید از هم‌اکنون تابلوی زمانبندی خود را برای بازی‌های آسیایی و المپیک در مقابل جوانان و مردم روشن کرده و هر شخصی با مسئولیت مشخص اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس قوه مقننه کشورمان تأکید کرد: مجموعه وزارت ورزش باید در عرصه برنامه‌ریزی خود تمرکز و اولویت را در رشته‌هایی با سابقه درخشان و مدال‌آور قرار دهد. البته نه به‌گونه‌ای که به سایر رشته‌ها توجهی نشود، اما در یک مدیریت درست و اصولی، اولویت‌بندی بسیار مؤثر است.

قالیباف با اشاره به حمایت مجلس از حوزه ورزش در زمینه قانونگذاری اظهار کرد: تدوین و تصویب برنامه پنجساله هفتم توسعه پیش رو است و باید برای حل مشکلات دست و پاگیر در حوزه قهرمانی، برنامه‌ریزی و قوانین لازم را تصویب کرد. البته در حوزه امنیت شغلی و رفاهی قهرمانان ورزشکار نیز مجلس به دنبال ایجاد قوانین مؤثر است تا ثبات و آرامش روحی را در میان این ورزشکاران ایجاد کند.

وی با اشاره به گزارش رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص نقاط ضعف و قوت و تعداد مدال‌های کسب شده از سوی ورزشکاران ایرانی گفت: در زمان پذیرش یک مسئولیت باید دقت کنیم که ما مسئول ضعف‌ها نیز هستیم و باید به سمت جبران آن پیش برویم. نباید همگان از موضع اپوزیسیون نسبت به وجود موانع و مشکلات و ضعف‌ها در حوزه ورزش صحبت کنیم، بلکه باید به سمت حل این موانع گام برداریم.

رئیس قوه مقننه کشور تصریح کرد: نا معلوم بودن زمان برگزاری بازی‌های المپیک به دلیل شیوع بیماری کرونا در دنیا، بر روحیه ورزشکاران تأثیر منفی گذاشته بود، اما آنها در این بازی‌ها تلاش کردند تا موفقیت کسب کنند. شرایط اقتصادی یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در روند هر کاری به ویژه حوزه ورزش است و نباید ورزشکاران مدال‌آور و قهرمان ما دغدغه مسائل مالی داشته باشند.

قالیباف افزود: در دوران کاری خود با ورزش سروکار داشتم، حقیقتاً ورزش حوزه‌ای منحصر به فرد با ابعاد معنوی و مادی است، ورزش صنعت و پدیده‌ای است که با رشد و قدرت اقتصادی کشورها رابطه مستقیم دارد، حتی ورزش در حوزه آسیب‌های اجتماعی، انسجام ملی، فرهنگی و سیاسی یک کشور بسیار اثرگذار است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های ورزش آن است که می‌توان با کمترین هزینه، بیشترین بهره را برد، اظهار کرد: این موضوع را با تمام وجود درک کرده‌ام، ابتدا به دلیل علاقه فردی ورزش را دنبال می‌کردم، اما بعد از آن با حضور در حوزه‌های مدیریتی و تخصصی با هدف ایجاد رشد، عزت، انسجام ملی، تربیت و آموزش و نشاط در جامعه، حوزه ورزش را پیگیری کردم. در دوره من در شهرداری ده‌ها سالن ورزشی در محله‌های مختلف کلانشهر تهران احداث و افتتاح شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طی این سال‌ها در هر حوزه‌ای که خدمت کردم از ورزش غفلت نکردم، گفت: بعد از دوران دفاع مقدس در دوره حضور خود در بسیج، به نقش ورزش همگانی و حرفه‌ای به ویژه در برخی رشته‌ها که با فرهنگ ما عجین شده پی بردم، امروز ما در برخی از رشته‌های ورزشی حرف اول را زده و افتخارآفرینی داریم.

قالیباف اظهار کرد: من در زمان حضور در نیروی انتظامی با راه‌اندازی و گسترش رشته‌های ورزشی در باشگاه‌های پاس، موجب مدال‌آوری و رتبه‌آوری این باشگاه ورزشی در کشور شدم. شهید میثمی که طلبه‌ای مخلص و نماینده امام راحل در قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) بود همیشه در دوران دفاع مقدس و در جریان کمبود تجهیزات نظامی اعلام می‌کرد که انسان تنها عنصر تأثیرگذار و سرنوشت‌ساز در نبردها است و این موضوع اکنون باید در حوزه ورزش نیز مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: مشکلات در حوزه ورزش بسیار است، اما اراده ورزشکاران می‌تواند بر تمامی این موانع غالب شود. فرد فرد شما مدال‌آوران و ورزشکاران بعد از خدا، باید بر اراده فردی خودتان تکیه کنید و ما مسئولان نیز موظفیم تجهیزات، زیرساخت‌ها را فراهم و موانع را از سر راه برداریم، زیرا شرایط کنونی پسندیده قهرمانان مدال‌آور ما نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما کمبودهای اقتصادی را با گوشت و پوست خود لمس می‌کنیم، اگر چه همیشه معتقد بودم در اقتصاد ما، کمبود وجود ندارد، بلکه ضعف مدیریتی مسائل کنونی را به وجود آورده است و با مدیریت و برنامه‌ریزی درست می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

قالیباف خطاب به مدال‌آوران المپیک تصریح کرد: شما چه در زمانی که پرچم کشورمان را بالا می‌برید و چه در دوره‌ای که از ورزش قهرمانی دور می‌شوید، روحیه پهلوانی همیشه در وجود شما و جامعه باقی می‌ماند و مردم قدردان شما بوده و هستند. حتما به سهم خود به عنوان نماینده مردم در مجلس تا حد توان به دنبال ساماندهی مشکلات حوزه ورزش هستم و از فراکسیون ورزش و کمیسیون فرهنگی مجلس نیز می‌خواهم تا در زمان بررسی برنامه هفتم توسعه، حوزه ورزش را مدنظر قرار داشته باشند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با کابینه دولت سیزدهم به آنها توصیه فرموده‌اند که برنامه‌ها و قول‌های خود را اجرایی کرده و برای آنها زمانبندی اعلام کنید. در زمان حضور خود در شهرداری تهران در آغاز کلنگ‌زنی هر طرح و پروژه‌ای، تابلویی از زمانبندی تکمیل و پایان آن طرح را نصب کرده و براساس آن پیش می‌رفتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اهمیت و توسعه ورزش بانوان در کشور گفت: باید برای سلامت و قهرمانی بانوان کشور تلاش کرد. در دوره حضور من در شهرداری در راستای توجه جدی به ورزش بانوان، سالن‌های ورزشی در محله‌های مختلف احداث شد، بنابراین در حوزه قهرمانی می‌توان با هدفگذاری درست و اصولی حرکت کرده تا به بهترین نتایج دست یافت.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه