خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

مصرف سیگار زمینه ساز اعتیاد به مواد مخدر خواهد بود

روانشناس بالینی، سیگار را نخستین عامل ترغیب کننده افراد به استفاده از مواد مخدر دانست و گفت با آگاه‌سازی نوجوانان و جوانان در این زمینه می‌توان مانع چنین اتفاقی شد.

مهرداد تنها با بیان اینکه علت های مختلفی برای مصرف سیگار وجود دارد،‌ اظهار داشت: بسیاری از افرادی که به مصرف دخانیات و از جمله سیگار گرایش پیدا می کنند، دسترسی، شرایط محیطی،‌ اختلافات خانوادگی، اختلالات روحی و روانی،‌ وضعیت خانواده و ‌دوستان را زمینه ساز روی آوردن به آن عنوان می کنند.

وی گفت: بیشتر افراد معتاد پیش از گرایش به مواد مخدر، سیگار مصرف می کردند و به خوبی می توان سیگار و مواد مخدر را زمینه‌ساز اعتیاد فرد از هر نوعی به مواد مخدر برشمرد، از این رو اطلاع و آگاهی از مضرات و همچنین عوامل گرایش به سیگار و ارتباط آن با مواد مخدر، مانع از پیشروی اعتیاد فرد خواهد شد.

این متخصص روانشناس افزود: ویژگی‌های فردی و شخصیتی مثل هیجان زیاد، فعالیت و رفتارهای مخاطره آمیز، تحمل فشارهای عصبی یا عوامل اجتماعی از عمده عواملی است که موجب می‌شود فرد یا افراد بسیاری به سمت مصرف سیگار روی آورند و از طرفی به خاطر عدم اطلاع رسانی از عوارض و آسیب‌های روانی و جسمی آن بی توجه باشند.

تنها ،‌ آماده بودن شرایط محیطی را برای مصرف سیگار بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: برخی افراد اذعان می کنند برای بدست آوردن آرامش، سیگار می تواند آنان را برای لحظاتی تسکین دهد و برای مدتی از تنش‌ها و مشکلات رها شوند در صورتی که سیگار باعث وابستگی روانی، عفونت ریه، افزایش خطر ابتلا به بیمارهای قلبی و حتی پیری زودرس می‌شود.

وی با بیان اینکه سیگار و یا حتی مواد مخدر نه تنها آرامش بخش نیست بلکه تشدید کننده اضطراب و استرس زا است، عنوان کرد: یکی دیگر از عوامل مصرف سیگار شرایط محیطی است، زمانی فرد در محیط استرس‌زا رشد می کند و اطرافیان و یا خانواده به او اهمیتی نمی دهند و از طرفی شکست‌های پی در پی باعث می‌شود تا برای کاهش اضطراب خود به سمت مصرف سیگار برود.

این روانشناس بالینی گفت: طبق آمار، مصرف سیگار، وابستگی به مواد مخدر را بالا می برد و بیشتر افرادی که به مواد مخدر وابستگی پیدا کرده اند، در ابتدا اعتیاد به سیگار نیز داشتند ولی این بدان معنا نیست که اگر کسی سیگاری است در آینده حتما معتاد می‌شود، از این رو باید علت مصرف سیگار را در بین افراد مورد بررسی قرار داد تا بتوان هرچه بهتر جلوی افزوده شدن به تعداد معتادین را گرفت.

تنها افزود: اطلاع از میزان نیکوتین موجود در سیگار که موجب گرایش و اشتیاق بیش از پیش افراد بویژه جوانان در مصرف انواع مواد دخانیات می شود، آگاهی از عوارض مخرب روحی و روانی و همچنین جسمی مصرف سیگار و در نهایت اطلاع افراد مصرف کننده اعم از زن و مرد از ارتباط سیگار و مواد مخدر، جملگی موجب کاهش گرایش مردم به سمت مصرف سیگار که زمینه ساز اعتیاد به مواد مخدر خواهد بود، ‌می شود.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه