ارسال به دیگران پرینت

صاحبخانه ها: مستاجران باید اجاره را به دلار یا یورو بدهند

بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریبا هیچ صاحبخانه‌ای سقف افزایش اجاره‌بها را جدی نگرفته است.

روزنامه جام جم نوشت: ۱۰ روز است ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از انتشار ویروس و با این هدف که با هر اثاث‌کشی، ویروس از این محل به آن محل جابه‌جا نشود و در ضمن در این اوضاع تنگ اقتصاد، درد مستاجران مضاعف نشود،‌ اعلام کرده قرارداد خانه‌های اجاره‌ای که تمدید می‌شود حداکثر باید ۲۵درصد بالا برود، یعنی ته‌ته‌اش، خانه‌پُرش.

۱۰ روز است اما عده‌ای به این مصوبه خندیده‌اند، یا نخندیده‌اند بلکه پشت چشم برایش نازک کرده‌اند و محلش نگذاشته‌اند، انگار که نیست،‌ انگار که ستاد از برای خودش حرفی زده و بی‌جهت پا در کفش مردم کرده است. از بازار اجاره مسکن این روزها خبرهای بدی می‌رسد، آنقدر بد که سقف ۲۵درصدی دولت در تهران حسابی دارد زیر چکمه‌های اخبار له می‌شود.

ماجرای تمدید قراردادهای اجاره، ماجرای دلهره مستاجران برای شنیدن رقم‌های جدید، ابداعات عجیب و غریب برخی صاحبخانه‌ها و بالاخره تسلیم شدن خیلی‌ها در برابر برخی زیاده‌خواهی‌ها چیزی است که دنبالش کرده‌ایم، یک داستان واقعی پر آب چشم.

صاحبخانه‌ای در تهرانپارس همین دیروز از مستاجرش خواسته ۶۰ میلیون تومان روی پول‌پیش بگذارد و اجاره را ۵۰۰ هزارتومان زیاد کند تا آنچه که مستاجر می‌دهد صد میلیون تومان پیش بعلاوه ۳٫۵ میلیون تومان اجاره بشود.

یک آپارتمان۵۰ متری در محله معلم را گذاشته‌اند صد میلیون تومان با سه میلیون تومان اجاره که ودیعه‌اش نسبت به پارسال ۳۰میلیون تومان و اجاره‌اش یک میلیون و۲۰۰‌هزار تومان بیشتر است. در چیتگر آپارتمانی نقلی است که صد میلیون تومان پول‌پیش و یک‌میلیون تومان اجاره‌اش را زیاد کرده‌اند و در اکباتان، آپارتمانی۶۰ متری است که پول‌پیش‌اش ۲۵۰ میلیون تومان و اجاره‌اش ۲٫۵میلیون تومان است که هر دو نسبت به پارسال بیش‌از ۶۰درصد بالا رفته است.

صاحبخانه‌ای که در پونک ۴۰ میلیون تومان روی پول‌پیش و یک میلیون تومان روی اجاره گذاشته، صاحبخانه‌ای که درخیابان هنگام اجاره دو میلیون تومانی را سه میلیون کرده و صاحبخانه‌ای که در قنات کوثر ۳۰میلیون روی مبلغ رهن و۵۰۰ هزارتومان روی مبلغ اجاره گذاشته و هیچ‌کدام نیز به تذکر بنگاهی‌ها توجه نکرده‌اند همه این کارها را درست بعد از مصوبه ستاد کرونا و تعیین سقف ۲۵درصدی کرده‌اند.

ماجرای برخی بی‌انصافی‌ها در اجاره دادن املاک، داستان دندان‌گردی برخی صاحبخانه‌ها در این اوضاع بد کرونایی و حکایت مستاجرانی که زیر این همه فشار مستاصل شده‌اند و دست‌شان به جایی بند نیست، اما با برخی خواسته‌های عجیب وغریب صاحبخانه‌ها تکمیل می‌شود.

صاحبخانه‌ای در خیابان پیروزی تهران در هفته‌ای که گذشت و دقیقا روزهای بعد از مصوبه ستاد کرونا بود سه بار با مستاجرش تماس گرفت. بار اول ۶۰۰ هزارتومان گذاشت روی اجاره، دو روز بعد این مبلغ را کرد یک میلیون تومان و دیروز یک کلام گفت اجاره باید ۱٫۵میلیون تومان زیاد شود.

تیزترین دندان طمعی که ما توانستیم پیدا کنیم، اما مربوط است به یک صاحبخانه در خیابان مفتح تهران در یک محله عمدتا تجاری که البته در مرکز شهر بودن و دسترسی‌هایش مزیت خوبی است. مستاجر یکی از خانه‌های این خیابان به ما می‌گوید ۲۰۰ میلیون تومان پول‌پیش داده و هر ماه ۱٫۵ میلیون تومان اجاره می‌دهد، ولی حالا که باید قرارداد را تمدید کند صاحبخانه ۱۵۰ میلیون تومان پول‌پیش اضافه خواسته بعلاوه ۱٫۵ میلیون تومان اجاره بیشتر که مستاجر بینوا باید به یورو یا دلار بپردازد. صاحبخانه برایش مهم نیست ارز چقدر نوسان دارد و مستاجر چطور هر ماه باید هول و ولای خرید ارز داشته باشد؛ او یک کلام است و فقط ارز می‌خواهد.

مصوبه ستاد ملی کرونا می‌گوید خواستن عذر مستاجر به گناه نداشتن پول بیشتر ممنوع، همچنین می‌گوید افزایش اجاره فقط تا سقف تعیین شده، همین‌طور می‌گوید مستاجر تنگدست بدون هراس باید در همان خانه‌ای که هست بماند و از جایش جم نخورد تا سه ماه بعد از پایان کرونا و سفید شدن اوضاع.

مصوبه اینها را می‌گوید، ولی فقط می‌گوید و خبری از نظارت نیست. پیگیری‌های ما نشان می‌دهد در برخی نقاط، درست در روزهای پس از این مصوبه، صاحبخانه‌هایی بوده‌اند که توانسته‌اند حکم تخلیه بگیرند، آپارتمان‌شان را خالی کنند و دنبال مستاجر جدید با نرخ دلخواه باشند. مشاور املاکی در رودهن که به ما اطلاعات می‌داد، گفت در این هفته یک نفر اثاث مستاجرش را بیرون ریخت و این خانواده حالا با اسباب و اثاثیه‌شان آواره این کنج و آن کنج است.

او می‌گوید در رودهن صاحبخانه‌ها زیاد حکم تخلیه می‌گیرند که چند‌تایی‌اش را خود او شاهد بوده و درهمین چند روزه اتفاق افتاده است. پوزخند برخی صاحبخانه‌ها به سقف دولتی افزایش اجاره خانه آن‌قدر جدی است که باید گفت طنزتلخ این روزهاست، به قدری تلخ که دست مستاجران را در پوست گردو گذاشته و از مصوبه ستاد یک تماشاچی ساخته.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • امیر ارسالی در

  باید در مالکیت مسکن و زمین توسط قانون محدودیت به تعداد مشخص باشد و مازاد ان بعد از مدتی مصادره گردد مردم زیر بار فشار له شدند چطور بنزین را چون عدالت نیست سهمیه کردن زمین را هم همین کار کنند هر ایرانی در کشور و زمین ان سهیم است چطور زمان جنگ برای دفاع از خاک وطن از همه جا نیرو امد حالا که خاک وطن را عده ای گروگان گرفتن و ملت را در به در کردن کسی به فکر عدالت و خاک وطن که سهم همه هست نمی افتد

 • ناشناس ارسالی در

  آقا چرا دارید مستاجرروا ازمصوبه ناامیدوازموجرین میترسونیشون ،اون مستاجری که خارج از مصوبه به موجر تمکین کنه حتما حقشه ،مستاجر اگه یه ذره آگاهی حقوقی همراه بافهم وتدبیر داشته باشه یک ریال بیشر نمی پردازه ،درمصوبه ستاد همه قوا خصوصاقضاییه مشارکت داشته اند کدام قاضی میتونه خلاف مصوبه حکم تخلیه صادر کنه تخلیه ۱هفته بعدمصوبه دروغ محضه اخبار موثق نیست حتما موضوع صدوراین حکم قبل از مصوبه مطرح رسیدگی بود ویااینکه قبل ازخاتمه قرارداد تعهدات خودرا نسبت به موجر ایفا ننموده است توجها مگر افزایش ۲۵درصدی کمه ،از زمان مصوبه تاکنون افزایش دلارزیر۲۰بوده ،ازطرفی ملک موجرطی ۲سا ل ۵برابرشده مگه قراره ازاجاره ومستاجری که در کف اقتصادبازم مضاعف وغیرمنطقی ببره کشورما درحال دوجنگ کرونا ودشمن خارجی است همه باید درک کنن ،زیاده خواهی ممنوع است .

  • ناشناس ارسالی در

   چرا دولت حرچی رامیخواهدگران میکندحرفی نیست اماازجیب صاحب خانه میبخشداگردولت توانست شلوارش رابالابکشدبعدحرفش برش دارد....

 • حمیدرضاجوانمرد ارسالی در

  قانون نداریم اگر قانون باشد دولت پشت سر ضعیف میایستاد وهر قانون شگنی را به جزایش میرساند الان همسل آقای طبری کم نیستن یه موحاکمه سوای اجارا میشه واقای طبری قعیب میشه به همین سادگی بازم ها پابرهنه زیر چکمه له میشیم

 • ناشناس ارسالی در

  والله ما که یه مستاجر داریم ده ماه از دوازده ماه قرارداد ریال کرایه نداده پول برق و آب و تلفن نداده برای شکایت هم که مراجعه می کنیم می گویند کرونا است بگذار دوازده ماه بماند موعد اتمام قرارداد یک روزه بیرونش می کنیم با این اوضاع خونه هم نابود کنه بیرون نره الحمدلله وضع قانون و اطاله دادرسی هم که دیگه حرفش نزن

 • فرح ارسالی در

  سلام بعضی مستاجرین خود را به نا آگاهی می زنند ارزش پول ملی کاهش یافته مالک چه تقصیری دارد سال ۱۳۴۴ حقوق یک معاون مدرسه ۶۰۰ تومان بود ۳۰۰ تومان خرج زندگی معمولیش می کرد و۳۰۰ تومان دیگر را می توانست ۶۰ متر زمین جای مرغوب بخرد ایا امروز با دریافت ۶میلیون ماهیانه می تواند امورش را در حد متوسط بگذراند وچند متر پارچه کت وشلواری هم بخرد؟؟!!!!

 • اکرم ارسالی در

  موجر ها فقط فکر پولن مگه واسشون مهمه مستاجر چی میکشه مملکت مزدور پرور شده دیگه هرکی زور داره حق با اونه امام علی علیه السلام داشت بر عکس این روال رو جا مینداخت و شهید میداد خاک بر سرتون بی عرضه ها مسئولای بد بخت

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفانه مملکت ما شده پر از دزد .صاحب خونه ما باکمال پررویی میگه ۵۵ ملیون بزار روی رهن مشاور املاک هم تایید میکنه میگه باید به ماابلاغ کنند اینا فقط در حد حرفه .اگه مسوولین ما یه ذره مسوول بودن فکر این جا ها رامیکردن اخه بدبختی وفلاکت تا چه حد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه