ارسال به دیگران پرینت

وزیر دفاع سابق آمریکا: باید جواب ایران را می‌دادیم

"جیمز ماتیس" گفته است: باید کشورش "نوعی اقدام تلافی جویانه" در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی نشان می‌داد.

۵۵آنلاین :

"جیمز ماتیس" گفته است: باید کشورش "نوعی اقدام تلافی جویانه" در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی نشان می‌داد.

وزیر دفاع سابق آمریکا گفته است کشورش باید در قبال سرنگون کردن پهپاد آمریکایی ، اقدام ایران را تلافی می‌کرد.

" میلیتاری تایمز" ، "جیمز ماتیس" وزیر دفاع سابق آمریکا روز جمعه (دیروز) در بازدید از روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا به بهانه انتشتر کتاب جدیدش این نکته را مطرح کرده است.

او گفته است: باید کشورش "نوعی اقدام تلافی جویانه" در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی نشان می‌داد. او به جزییات بیشتری از نحوه این اقدام اشاره‌ای نکرده است.

به گفته ماتیس: تصمیم به اقدام تلافی جویانه، تصمیم ساده‌ای نبوده است و وقتی وارد فاز تلافی جویانه می‌شویم، این شرایط می‌توانست به وضعیت غیرقابل پیش‌بینی و جنگ منجر شود و یا این گونه نباشد.

ماتیس همچنین در کتاب جدیدش تحت عنوان " call sign chaos" به پیشنهاد خود اشاره کرده که در آن زمان از سوی کاخ سفید رد شده است: "من پیشنهاد کردم که پهپاد دیگری را به همراه تعدادی اف ۱۸ به آسمان بفرستیم و این بار در صورت حمله ما نیز هواپیمای ایرانی را سرنگون کنیم، اما کاخ سفید مجوز چنین اقدامی را نداد."

گفتنی است در تاریخ 20 ژوئن امسال (30 خرداد 1398) یک فروند پهپاد فوق مدرن جاسوسی آمریکا که طبق گفته مقامات نظامی ایران حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران را تقض کرده بود و به هشدارهای مکرر بی‌توجهی نشان داده بود بر فراز تنگه هرمز با یک موشک سامانه دفاع ضد هوایی ایرانی سرنگون شد.

ترامپ پس از این اقدام در سخنانی اعلام کرد این اقدام اشتباهی بزرگ از سوی ایران بوده و در ساعات آینده جهان شاهد واکنش کشورش خواهد بود، اما یک روز پس از این اظهار نظر ترامپ اعلام کرد دستور اقدام تلافی جویانه نظامی علیه ایران را به خاطر تلفات احتمالی و نامتناسب بودن لغو کرده است. او حتی بعدا از سرنگون نکردن یک فروند هواپیمای نظامی کشورش از سوی ایران قدردانی کرد.

عدم واکنش دولت ترامپ به اقدام ایران، با انتقاد برخی محافل سیاسی و کارشناسی آمریکا مواجه شد ، هر چند برخی از هواداران ترامپ نیز او را بابت عدم واکنش تحسین کردند.

همزمان وب سایت هفته‌نامه نیوزیک آمریکا با انتشار گزارشی نوشته است: با سرنگون کردن پهپاد فوق مدرن جاسوسی (RQ-4 گلوبال هاوک) آمریکایی از سوی ایران، نیروی دریایی آمریکا هم اینک تنها 2 فروند از این پهپاد را در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش ، یک فروند از این پهپاد شکار ایران شد و 2 فروند آنها نیز در سوانح دیگر سقوط کرده‌اند و هم اینک تنها 2 فروند از این مدل پهپاد 180 میلیون دلاری در اختیار ارتش آمریکاست.

پهپاد فوق مدرن جاسوسی گلوبال هاوک/عکس: نیروی دریایی آمریکا

پهپاد فوق مدرن آمریکایی

منبع : عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

نظرسنجی

آیا شما در انتخابات مجلس شرکت می کنید ؟
نتیجه نظرسنجی

توسعه