خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

مقام آمریکایی | هدف نهایی ما این است که تحریم‌ها علیه ایران را اجرا نکنیم

مقام ارشد دولت آمریکا ضمن هشدار به چین درباره خرید نفت از ایران گفت: «در نهایت، هدف ما این است که این تحریم‌ها را اجرا نکنیم و به نقطه‌ای برسیم که تحریم‌ها را در ازای عقب‌گرد ایران از گام‌های هسته‌ای رفع کنیم.»

یک مقام آمریکایی می‌گوید «دولت جو بایدن» به پکن گفته به اجرای تحریم‌های دوران «دونالد ترامپ» علیه نفت ایران ادامه خواهد داد.

روزنامه «فایننشال‌تایمز» به نقل از این مقام ارشد دولت آمریکا نوشته صادرات نفت ایران به چین «مدتی است» که افزایش یافته است.

این مقام که اشاره‌ای به نام او نشده گفت: «به چینی‌ها گفته‌ایم که اجرای تحریم‌هایمان را ادامه می‌دهیم. هیچ چراغ سبز تلویحی وجود نخواهد داشت.»

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ یک شرکت دولتی چین و چند نفت‌کش این کشور را به دلیل تسهیل مبادلات نفتی با ایران و نقض تحریم‌های آمریکا تحت تحریم قرار داد.

اظهارات این مقام‌ آمریکایی در حالی مطرح شده که «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار اسن پنجشنبه برای اولین بار از زمان روی کار آمدن دولت جدید آمریکا در آلاسکا با همتایان چینی خود دیدار کنند.

فایننشال‌تایمز مدعی شده چین در ماه فوریه به طور متوسط ۴۷۸ هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است و انتظار می‌رود این رقم در ماه مارس به یک میلیون بشکه در روز برسد.

مقام ارشد آمریکایی گفت دولت آمریکا در صورت رسیدن به تفاهم با ایران «خواه به عنوان بخشی از گام‌های دوجانبه یا به عنوان بخشی از بازگشت کامل به برجام» این تحریم‌ها را رفع خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفت: «در نهایت، هدف ما این است که این تحریم‌ها را اجرا نکنیم و به نقطه‌ای برسیم که تحریم‌ها را در ازای عقب‌گرد ایران از گام‌های هسته‌ای رفع کنیم.»

مقام ارشد آمریکایی در مصاحبه با روزنامه فایننشال‌تایمز تصریح کرده آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی باید بخشی از مذاکرات برجام باشد.

او گفت: «مسئله دارایی‌های مسدودشده ایران دقیقاً از آن مسائلی است که معتقدیم باید در چارچوب بازگشت دوجانبه به توافق درباره آن رایزنی کنیم.»

این مقام آمریکایی در پایان مصاحبه خود گفت واشنگتن ترجیح می‌دهد به جای آنکه بر اجرای تحریم‌ها متمرکز شود ایران گام‌های هسته‌ای خودش را به عقب برگرداند.

او گفت: «به جای آنکه ما روی اجرای تحریم‌ها متمرکز شویم و چین روی دور زدن تحریم‌ها، ترجیح ما این است که وارد مسیر سازنده‌تری شویم که عبارت است از اینکه آمریکا تحریم‌ها را رفع کند و ایران گام‌های هسته‌ای خودش را به عقب برگرداند.»

آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه