خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

امام جمعه همدان: هر مداح، یک رسانه

شعبانی با بیان اینکه مداح اهل بیت(ع) باید دغدغه هدایت و مسائل معنوی مستمعین را داشته باشد، امیرالمومنین(ع) را محور وحدت در جامعه اسلامی دانست و اظهار داشت: نه فقط در جامعه شیعه که در بین برادران اهل سنت نیز و اسناد آنها عظمت‌های امام علی(ع) تاکید شده است.

امام جمعه همدان خواستار ایجاد ارتباط بیشتر بین پیشکسوتان و پیرغلامان با جوانان شد و گفت: هر مداحی یک رسانه قوی برای ابلاغ دین خداست، بنابراین باید مراقب این رسانه باشیم و از آن حفاظت کنیم.

حجت الاسلام شعبانی ظهر امروز در همایش دیدار مداحان استان با نماینده مقام معظم رهبری در استان همدان با اشاره به برخی فضائل امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: یکی از بزرگترین فضیلت‌های حضرت این است که همه انبیا که مردم خود را دعوت به توحید می‌کردند، در باطن توحید را از پیامبر گرامی اسلام یاد گرفته بودند و در بین همه این شاگردان، امیرالمومنین(ع) شاگرد اول پیامبر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه علی(ع) چکیده همه انبیا و اولیای الهی است، گفت: شما مادحین در خانه چنین بزرگواری در حال عرض ارادت هستید و لذا باید مراقب این انتصاب و آبرویی که به ما داده‌اند باشیم.

نماینده ولی فقیه در همدان با بیان اینکه در طول تاریخ بسیاری از مردم ولایت انبیا را انکار کرده‌اند، مطرح کرد: اینکه مردم مسیر را اشتباه می‌رفتند و در گمراهی بودند موضوعی بود که برای پیامبر بسیار دردناک بود و زمانی که ایشان ناراحت بودند پروردگار می‌فرمودند «غصه نخور که علی(ع) حرف تو را باور کرده» و این تاکیدی بر مقام والای امیرالمومنین(ع) دارد.

وی با اشاره به سالروز میلاد امام علی(ع)، عنوان کرد: امروز در بیت‌الله الحرام صدای گریه نوزادی شنیده شده است، از ابتدا تا انتها عالم به هیچ کس اجازه این کار داده نشده است، اما به مادر امیرالمومنین(ع) این اذن داده شده و این فضیلت بسیار بالایی است که همه عالم باید آن را بدانند.

شعبانی با بیان اینکه امیرالمومنین(ع) تسلیم محض خدا بود، گفت: ذره‌ای غیر از خدا در وجود علی(ع) وجود نداشت و در طول زندگی خود نیز حضرت با خدا زندگی کردند و در آخر در مسجد آسمانی شدند.

وی با اشاره به اینکه امیرالمومنین(ع) به دلیل انحراف مردم گریه می‌کرد، مطرح کرد: حضرت حجت(عج) نیز در برابر گمراهی مردم اینگونه هستند چراکه منش این خاندان این گونه است، بنابراین افرادی که خود را منسوب به این خاندان می دانند همچون مداحان، روحانیت و جامعه مذهبی باید همانند اهل بیت(ع) دغدغه هدایت جامعه را داشته باشند.

شعبانی با بیان اینکه مداح اهل بیت(ع) باید دغدغه هدایت و مسائل معنوی مستمعین را داشته باشد، امیرالمومنین(ع) را محور وحدت در جامعه اسلامی دانست و اظهار داشت: نه فقط در جامعه شیعه که در بین برادران اهل سنت نیز و اسناد آنها عظمت‌های امام علی(ع) تاکید شده است.

وی با بیان اینکه اهل سنت نیز محبت علی(ع) را در دل دارند، مطرح کرد: جامعه و کانون مداحان دارای ویژگی های برجسته‌ای هستند اما برخی مواقع شاهد آسیب‌هایی در روضه‌خوانی هستیم که لازم است پیشکسوتان با ورود در این عرصه تجربیات فراوان خود را در اختیار نسل جوان قرار دهند.

امام جمعه همدان با تقدیر از برگزار کنندگان این جلسه، خواستار ایجاد ارتباط بیشتر بین پیشکسوتان و پیرغلامان با جوانان شد و عنوان کرد: هر مداحی یک رسانه قوی برای ابلاغ دین خداست، بنابراین باید مراقب این رسانه باشیم و از آن حفاظت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ مداحان و شاعران مورد توجه اهل بیت(ع) بودند، مطرح کرد: کار شما یک کار رسانه ای است چراکه با هنر و معرفت‌افزایی به تبلیغ دین خدا مشغول می شوید.

شعبانی با بیان اینکه دستگاه اهل بیت(ع) به ما آبرو بخشید است، گفت: لازم است با برگزاری مستمر این گونه همایش ها ضمن شناسایی آسیب‌های موجود به ارائه راهکارهایی در جهت معرفت‌افزایی در مراسم مذهبی و جامعه بپردازیم.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه