ارسال به دیگران پرینت

قاسم الاعرجی: حضور عناصر پ‌ک‌ک در خاک عراق غیرقانونی است

مشاور امنیت ملی عراق ضمن غیرقانونی خواندن حضور پ ک ک در خاک کشورش، حمله از خاک عراق به کشورهای همسایه را خلاف قانون اساسی عراق دانست.

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، حضور افراد مسلح پ‌ک‌ک در مناطق مرزی اقلیم کردستان را غیرقانونی توصیف کرد و گفت: شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک باعث ایجاد تنش در روابط عراق با کشورهای همسایه شده‌اند.

مشاور امنیت ملی عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری کردستان ۲۴ گفت: ترکیە بە تمامیت ارضی عراق تجاوز کرده است و در این مورد زیاده‌روی هم می‌کند، اما بغداد می‌خواهد این مشکلات مرزی را از طریق گفت وگو حل کند.

قاسم الاعرجی تصریح کرد کە دولت فدرال عراق تلاش می‌کند مشکلات با ترکیه را از طریق وزارت امور خارجه و با گفت‌وگو حل کند.

وی همچنین گفت: ما حضور شبه نظامیان پ‌ک‌ک در خاک عراق را غیرقانونی می‌دانیم و آنها باعث ایجاد تنش در روابط با کشورهای همسایه شده و قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد کشورهای همسایه از خاک عراق مورد حمله قرار بگیرند.

حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، سال‌هاست بخشی از خاک اقلیم کردستان را اشغال کرده است و علاوه بر باج‌گیری از کشاورزان و دامداران این مناطق هرازگاهی بە نیروی پیشمرگ کردستان هم حمله می‌کند.

نیروهای نظامی ترکیه از ۲۳ آوریل سال جاری عملیات زمینی و هوایی جدیدی علیه عناصر پ ک ک آغاز کردند و در عملیات پنجه رعد و پنجه برق مناطقی در شمال عراق از جمله العمادیه، زاخو، جبل متین، افاشین، باسیان، جبل کیسته، الزاب، شمال دهوک و شرق اربیل را هدف قرار می‌دهند.

در همین راستا قرار است طی هفته جاری کمیته پارلمانی مشترکی با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دیدار و درباره پیامدهای حملات عناصر حزب کارگران کردستان در خاک عراق علاوه بر پیامدهای عملیات نظامی ترکیه گفت‌وگو کنند.

«محمد امین فارس»، از اعضای پارلمان عراق هم در این رابطه گفت: کمیته پارلمانی پس از بازدید از دهوک و العمادیه، گزارشی درباره خسارت‌ها و دلایل حملات ترکیه تهیه کرده و با «جمعه عناد»، وزیر دفاع عراق نشستی برگزار کردند و قرار است با مصطفی الکاظمی نیز دیدار کنند.

از طرفی دیگر «محمد کرکوکلی»، عضو حزب دموکرات کردستان با تاکید بر اینکه عناصر پ ک ک قصد نفوذ بیشتر در عراق را دارند، اشاره کرد که دولت عراق به علت سکوت در برابر حضور عناصر پ ک ک در عراق و افزایش شمار آنها، مسؤول وضعیت فعلی است.

وی در گفت‌وگویی با العربی الجدید گفت: ماموریت نیروهای اقلیم کردستان (پیشمرگ) حفاظت از ساکنان منطقه و جلوگیری از درگیری و فعالیت پ ک ک درون اقلیم است.

کرکوکلی افزود: بعید است تا زمانی که عناصر پ ک ک از خاک عراق به حملات خود علیه ترکیه ادامه می‌دهند، عملیات نظامی ترکیه متوقف شود.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه