ارسال به دیگران پرینت

کاشت فلفل سبز | کاشت سبزی در خانه

روش کاشت فلفل سبز شیرین در خانه + نکات کاربردی

کاشت بذر فلفل سبز شیرین در خانه آسان، سرگرم‌کننده و بسیار جذاب است. علاوه‌بر فلفل دلمه‌ای همیشه‌محبوب که رنگ‌بندی متنوع و جذابی دارد، فلفل سبز شیرین هم گزینه خوبی برای کاشت در خانه است. همچنین یک ماده مفید و پرخاصیت در کنار غذاهای شماست.

روش کاشت فلفل سبز شیرین در خانه + نکات کاربردی

کاشت بذر فلفل سبز شیرین در خانه آسان، سرگرم‌کننده و بسیار جذاب است. علاوه‌بر فلفل دلمه‌ای همیشه‌محبوب که رنگ‌بندی متنوع و جذابی دارد، فلفل سبز شیرین هم گزینه خوبی برای کاشت در خانه است. همچنین یک ماده مفید و پرخاصیت در کنار غذاهای شماست.

مراحل کاشت بادمجان در گلدان و باغچه | همه چیز درباره کاشت بادمجان + فصل و روش تهیه بذر

روش کاشت فلفل سبز در گلدان یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای داشتن این ماده غذایی مفید است. این کار در خانه‌های آپارتمانی هم ممکن است. فقط نکات ریزی در مورد نحوه کاشت فلفل ریز سبز در خانه وجود دارد که در این مطلب از 55 آنلاین به آن می‌پردازیم.

آموزش مرحله به مرحله کاشت بذر فلفل سبز شیرین در گلدان

در مورد نحوه کاشت فلفل ریز سبز در خانه دستورالعمل‌های مختلفی وجود دارد. آسان‌ترین روش، کاشت بذر است که برای انجام آن به بهترین شکل باید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: انتخاب دانه‌های مناسب

می‌توانید بذر بخرید یا می‌توانید دانه‌ها را از فلفل موجود در خانه استخراج کنید. اگر می‌خواهید فلفل کوچک شما تا حد امکان قوی و پربار باشد، فلفلی را انتخاب کنید که تازه، سالم و از گیاهی مقاوم باشد. همچنین می‌توانید دانه‌های فلفل سبز را به‌صورت آنلاین یا از فروشگاه‌های باغبانی خریداری کنید.

مرحله دوم: استخراج دانه از فلفل مادر و خشک‌کردن دانه‌ها

در این مرحله از کاشت بذر فلفل سبز شیرین باید فلفلی را با چاقوی تیز برش دهید. هنگام برش مراقب باشید که دانه‌ها را از وسط نصف نکنید. از یک قاشق یا انگشتان خود برای بیرون‌آوردن دانه‌ها از فلفل استفاده کنید. آن‌ها را روی یک تکه حوله کاغذی پهن کنید. پس از جداکردن دانه‌ها از فلفل، آن‌ها را بررسی کنید و دانه‌هایی را که تغییر رنگ داده یا آسیب دیده‌اند، بردارید.

خشک‌کردن بذرها در این روش، از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع برای اطمینان از رشد بذرهای فلفل کوچک شما بسیار مهم است. رطوبت، غذای قارچ‌هاست و با رشد قارچ‌ها دانه‌های شما جوانه نمی‌زنند. دانه‌ها را در معرض تابش آفتاب و روی یک حوله کاغذی قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

دانه‌ها را جایی نگذارید که توسط پرندگان یا حیوانات دیگر خورده شوند. وقتی  بذرها خشک شدند، برای اطمینان آن‌ها را آزمایش کنید. دانه‌های خشک نباید خم شوند؛ اگر خم شوند، باز هم رطوبت درون خود دارند.

 مرحله سوم: نگهداری صحیح از بذرها

اگر فورا قصد کاشت بذر فلفل سبز شیرین را دارید، نیازی به نگهداری بذرها نخواهید داشت. با این‌ حال اگر بذرهای استخراجی‌تان بیشتر از مقدار نیاز است، دانه‌های اضافه را در ظروف دربسته، کیسه‌های زیپ‌لاک یا پاکت کاغذی قرار دهید. آن‌ها را در مکانی تاریک، خشک و دور از نور خورشید نگهداری کنید.

مرحله چهارم: کاشت بذرها

ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا گیاه فلفل جوانه بزند. بهتر است کاشت فلفل را قبل از شروع فصل سرد انجام دهید. بهار و تابستان بهترین زمان کاشت فلفل سبز شیرین در گلدان است. ابتدا بذرها را در گلدان‌های استارتر که در بسته‌های چندتایی به فروش می‌رسند یا لیوان‌های کاغذی یا پلاستیکی بکارید. در قسمت پایین آن، سوراخ‌هایی برای تخلیه آب اضافی ایجاد کنید.

هر فنجان یا گلدان اولیه را با خاک گلدان یا خاک سبک پر کنید. سپس بذرها را در خاک، حدود  ۲ تا ۳ سانتی‌متر زیر سطح خاک قرار دهید. بسته‌به اندازه گلدان، می‌توانید بین یک تا سه دانه در هر ظرف بکارید. بعد از جوانه‌زدن باید به گلدان اصلی یا باغچه منتقل کنید.

نحوه کاشت فلفل ریز و قلمی شیرین در باغچه و گلخانه

نحوه کاشت فلفل ریز سبز در خانه، به‌خصوص در محلی مثل باغچه، نیازمند دقت و توجه است. برای این کار محلی آفتاب‌گیر برای آن انتخاب کنید. در صورتی هم که گلخانه را برای کاشت فلفل انتخاب می‌کنید، باید یک گلدان با ابعاد مناسب انتخاب کنید.

نکته مهم دیگری که در مورد کاشت بذر فلفل سبز شیرین در باغچه یا گلخانه باید بدانید این است که در صورت رشد بوته‌ها باید از قیم برای نگه‌داشتن آن استفاده کنید. همچنین اگر آفتاب در دسترس ندارید، سعی کنید  جوانه‌ها را زیر نور فلورسنت قرار دهید.

نکته مهم دیگری که در رابطه ‌با روش کاشت فلفل سبز در گلدان و در فضای گلخانه باید به آن توجه کنید، تهویه است. یک فن را روی نهال‌ها روشن کنید. وقتی بذرهای شما جوانه زدند، کلید رشد موفقیت‌آمیز بسیاری از انواع فلفل خشک، نگه‌داشتن آن‌هاست. با قراردادن یک فن در نزدیکی نهال‌های خود، می‌توانید رطوبت اضافی را دفع کنید تا منجر به پوسیدگی ریشه نشود. همچنین می‌توانید نهال‌ها را در نزدیکی دریچه‌ یا جایی قرار دهید که هوا در حال گردش است.

نکات مهم در خصوص کاشت و نگهداری هرچه بهتر فلفل سبز

نحوه کاشت فلفل ریز سبز در خانه چندان سخت نیست؛ اما مانند هر گیاهی، کاشت آن نیازمند فراهم‌کردن شرایط ایده‌آل برای رشد است. مواردی که در این ‌رابطه باید مد نظر داشته باشید عبارت‌اند از:

نور، دوست صمیمی فلفل‌ها

بعد از کاشت فلفل شیرین و جوانه‌زدن، مکانی گرم و آفتابی را برای  قراردادن گلدان‌های خود انتخاب کنید. لبه پنجره و بالکن‌ها مکان ایده‌آلی برای نهال‌های شما هستند. فلفل‌های سبز کوچک در آب‌وهوای گرم بهترین رشد را دارند. جوانه‌زدن فلفل‌های کوچک کمی طول می‌کشد. مراقب آن‌ها باشید و مطمئن شوید که تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند.

کود برای فلفل؛ آری یا نه؟

روش کاشت فلفل سبز در گلدان با دنگ‌وفنگ زیادی همراه نیست. پس از شروع رشد نهال‌های فلفل، از نازک‌بودن آن‌ها جا نخورید و اگر کود دستتان است، زمین بگذارید. فلفل‌های کوچک به‌طرز شگفت‌انگیزی مقاوم هستند و در ابتدای رشد به کود یا مخلوط مواد مغذی خاصی نیاز ندارند.

خاک مناسب برای فلفل‌ها

خاکی که برای کاشت بذر فلفل سبز شیرین و نهال آن انتخاب می‌کنید باید سبک و دارای زهکشی مناسب باشد. نکته مهمی که در مورد روش کاشت فلفل سبز در گلدان باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از کودبرگ و گلدانی‌ست که ته آن سوراخ باشد تا آب اضافه باعث پوسیدن ریشه‌ها نشود.

آبیاری زیاد؛ آفتی برای فلفل‌ها

یکی از آفت‌های کاشت بذر فلفل سبز شیرین، وسوسه‌شدن برای آبیاری روزانه است؛ به‌ویژه زمانی که جوانه‌ها نمایان می‌شوند و دوست دارید قدکشیدن سریع آن‌ها را ببینید. با این‌ حال، رشد فلفل‌های کوچک زمانی بهتر خواهد شد که خاکشان خشک باشد.

نکته مهمی که در مورد روش کاشت فلفل سبز در گلدان و نگهداری از آن باید بدانید این است که فلفل‌‌ها در آب‌وهوای خشک به‌خوبی رشد می‌کنند؛ بنابراین نیازی به آبیاری بیش ‌از ‌حد آن‌ها نیست. یک معیار خوب برای زمان آبیاری این است که منتظر بمانید تا نهال‌های شما کمی پژمرده شوند. آب را هم مستقیم روی خاک بریزید و از اسپری آن روی برگ‌های گیاه خودداری کنید.

 بهترین زمان هرس

رشد فلفل‌های خود را با کوتاه‌کردن نهال آن افزایش دهید. هرس‌کردن باید حدود شش هفته قبل از شروع فصل سرما باشد. شاخه‌های پایینی و گل‌های بوته را هرس کنید. این نکته باعث می‌شود فلفل‌هایی که در حال ‌رشد هستند، سریع‌تر بالغ شوند و قبل از زمستان برسند.

فاصله گلدان‌ها از هم؛ دوری و دوستی

بعد از کاشت بذر فلفل سبز شیرین و جداکردن جوانه‌ها، باید توجه داشته باشید که نهال‌ها را در فاصله ۳۵ سانتی‌متری از هم قرار دهید. این کار باعث می‌شود فضای کافی برای رشد و دسترسی به مواد مغذی داشته باشند؛ همچنین نور کافی به شاخه‌های پایینی بوته‌ها هم برسد و روی سر هم سایه نیندازند.

نکات پایانی در مورد کاشت بذر فلفل سبز شیرین و روش برداشت

حال که با نحوه کاشت فلفل ریز سبز در خانه آشنا شدید، بهتر است بدانید که فلفل‌ها را باید زمانی بچینید که به‌اندازه کافی بزرگ شده‌اند؛ زمانی‌که رنگ مناسبی دارند و بین ۳ تا ۵ سانتی‌متر شده‌اند. برای برداشت آن‌ها هم از چاقوی تیز یا قیچی استفاده کنید. انجام این کار با دست باعث آسیب به بوته خواهد شد.

 

 

 

منبع : اسنپ مارکت
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه