ارسال به دیگران پرینت

گوشت | انواع گوشت و غذا | بهترین گوشت برای کباب

هر گوشت برای چه نوع غذایی مناسب است؟ | بهترین گوشت برای کباب و خورشت

نکته هایی مهم در مورد پخت انواع گوشت را در ادامه آورده ایم.

هر گوشت برای چه نوع غذایی مناسب است؟ | بهترین گوشت برای کباب و خورشت

چرا با این که راسته بهترین گوشت برای کباب است، اما در خورش خوب از آب درنمی‌آید؟هر نوع گوشت و هر قسمت از آن برای نوع مشخصی از طبخ مناسب است. در ادامه به بعضی از موارد استفاده از گوشت قسمت های مختلف برای پخت انواع غذاها اشاره می کنیم.

ناهار عدس پلو با گوشت قلقلی درست کن، محشر میشه | طرز تهیه عدس پلو با گوشت قلقلی و کشمش به روش مجلسی

گوشت گوساله

چیزی که در ایران به نام گوشت گوساله عرضه می‌شود در حقیقت گوشت گاو است بنابراین دستورهای غذایی را که در آن گوشت گوساله جوان استفاده شده است یا کنار بگذارید یا از سینه مرغ استفاده کنید. ماهیچه ران گاو و سردست برای خورش و چرخ‌کرده مناسب است.

راسته گوساله، سرشانه و بخشی که در بین قصاب‌ها به کوهان معروف است برای کباب مناسب است.

ماهیچه رو بدون آب اضافه بپز خوشمزه تر میشه | طرز تهیه ماهیچه با پخت حرفه ای +ویدئو

گوشت گوسفند

ران و سردست برای خورش مناسب است. سردست و سرشانه برای چرخ‌کرده هم خوب است. راسته را برای کباب استفاده کنید. البته به طور استثنا راسته گوسفند برای قیمه کردن و استفاده در غذاهایی مانند لوبیاپلو و خورش قیمه مناسب است.

گوشت گوسفند یا بره به گوشتی استخوان‌دار می‌گویند که چربی آن نسبت به چربی گوشت گاو ده به یک است. چون طبع گوشت گوساله و گاو سردتر از طبع گوشت گوسفند است بعضی‌ها تمایل بیشتری به خوردن گوشت گوسفند دارند ولی گوشت گاو ارزان‌تر از گوشت گوسفند است. جالب است بدانید گوشتی که قرمز کمرنگ و استخوان اطراف آن متمایل به صورتی و چربی آن سفید باشد، گوشت حیوان جوان و نرم و آبدار است. گوشت قرمز پر رنگ با چربی به رنگ زرد مایل به خاکستری متعلق به حیوان پیر است.

گوشت گوسفند از قسمت های گوناگونی تشکیل شده است. هر قسمت از عضلات حیوان که فعالیت بیشتری دارد، خوش طعم تر است و هر قسمت که کمتر به حرکت افتاده باشد، نرم تر است. این قسمت ها عبارت اند از :

بخش بالا : شامل گردن ، کمر ، دنده ، راسته و فیله

بخش پایین : شامل سینه و سرسینه ، قلوه گاه ، ران ، سردست ، ماهیچه ، کف دست ، شکمبه، پیش ناف و پاچه گوسفند

محصولات جانبی : شامل سیراب شیردان ، زبان گوسفند ، ناف ، زردپی ، دمبلان ، شش ، طحال و خوئک

گوشت گردن: مناسب برای سوپ، همبرگر، کتلت و انواع خورشت‌ها

گوشت گردن یکی از مطبوع ترین قسمت های گوشت گوسفند است. گوشت گردن را میتوان به تکه های کوچک خرد کرد و در طبخ انواع خورشت ها استفاده کرد. خوشمزه ترین تکه ها قسمتهایی است که یک تکه از گوشت یکرنگ به همراه لایه ای چربی در کنار هم قرار گرفته باشند .

هم چنین گوشت اطراف گردن گوسفند به دلیل تحرک بیشتر برای سوپ ، آبگوشت ، همبرگر و کتلت مناسب است. گوشت گردن خواص متعددی دارد از جمله میزان قابل توجه امگا ۳ و پروتئین است. گوشت گوسفند دارای مقادیر بسیار زیادی آهن است که آهن موجود در گردن گوسفند به راحتی جذب بدن شده و به سادگی هضم می شود. خوردن مقداری گوشت گردن ۲۰ درصد از آهن مورد نیاز یک مرد و ۱۲درصد آهن مورد نیاز یک زن در طول روز را تامین می کند. مصرف این گوشت برای رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. این گوشت علاوه برا خواص فوق منبع غنی از موادی چون مس ، منگنز و سلنیم است و مصرف یک وعده گوشت گردن می تواند تمامی نیاز روزانه فرد به ویتامین ب را تامین کند. برای طبخ گوشت گردن می توانید چربی های اضافی را از گردن جدا نموده و آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید. البته جالب است بدانید نیمی از چربی های موجود در لاشه گوسفند اشباع نشده است و به همین دلیل خوردن آن ضرر خاصی برای شخص نداشته و موجب خوشمزه تر شدن غذا نیز می‌شود.

گوشت دنده: گوشت مناسب برای تهیه کباب دنده یا شیشلیک

گوشت دنده یکی از لذیذترین قسمت های گوشت گوسفند است. این گوشت نرم ، لطیف ، ترد ، پرچرب و خوش طعم است. از دنده گوسفندی برای تهیه یکی از محبوب ترین انواع کباب یعنی کباب دنده که به شیشلیک معروف است ، استفاده می کنند.

گوشت راسته: بهترین نوع گوشت برای درست کردن کباب بره

این قسمت در کنار ستون فقرات گوسفند قرار داشته و درصد چربی آن بسیار کم است. راسته گران است و بسیار خوشمزه است. این قسمت یکی از قسمت های کم حرکت گوسفند بوده و برای پخت غذاهای مختلف و انواع کباب میتوان از آن استفاده کرد. تقریبا یک گوسفند ۳ کیلو گوشت راسته دارد. یکی از کباب های گوسفندی بسیار لذیذ که با گوشت راسته تهیه می شود کباب برگ است. خوردن راسته گوسفند برای کسانی که دچار ضعف در ستون فقرات خود بوده یا دیسک کمر دارند مفید است.

گوشت فیله: گوشت مناسب برای درست کردن کباب چنجه

گوشت فیله گوشت پشت کمر و پشت جگر سفید و قسمت نرم زیر راسته است، این گوشت نسبت به گوشت راسته نرم تر و صاف تر است. گوشت فیله برای تهیه کباب برگ بسیار مناسب است. چنجه یکی از محبوب‌ترین غذاهای گوشتی است که منشا و خاستگاه آن منطقه خاورمیانه و عمدتاً ایران است. این غذا بعدها در آسیای صغیر پر طرفدار شد و در حال حاضر در سراسر جهان یافت می‌شود. کباب چنجه یکی از انواع کباب هایی است که با گوشت فیله تهیه می شود.

گوشت سینه و سرسینه: گوشت مناسب برای انواع کباب ها

در قسمت زیر شکم گوسفند قرار دارد. سینه گوسفند باید به آرامی پخته شده و قسمت چربی آن جدا شود. می توان سینه را از دنده ها جدا کرده و با سبزیجات معطر پخت. این گوشت مناسب برای خورشت، انواع کباب می باشد و بسیار لذیذ است. هم چنین گوشت سرسینه که درجلوی قفسه سینه حیوان قرار گرفته ، بسیار خوش طعم و برای انواع غذاها بکار می رود.

قلوه گاه گوسفندی: گوشت مناسب برای کوبیده

قلوه همان کلیه است که طبع معتدل (در برخی منابع آمده سرد) و رو به خشکی دارد، اما مصرف آن به همه‌ی مزاج‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا هضم سختی دارد و خون ناصالحی تولید می‌‌کند.

بهترین نوع قلوه براى گوسفند جوان و بز است که در همان ساعت ذبح شده باشند و حیوان عطش نداشته باشد. قلوه گاه سفت ترین قسمت لاشه بوده و چرخ کرده آن برای تهیه کباب کوبیده استفاده می شود. برای تهیه یک گوشت چرخ کرده مناسب و کم چرب برای کباب کوبیده بهتر است که قلوه گاه گوسفند را که خیلی چرب است با گوشت گوساله مخلوط کرد.

گوشت ران گوسفندی: مناسب برای کباب حسینی

گوشت ران گوشت خوش خوراکی است که در انتهای لاشه ی گوسفند قرار دارد و از آن در تهیه کباب حسینی استفاده می‌کنند. کباب حسینی نوعی کباب است که با سیخ چوبی طبخ می شود. این کباب با گوشت مغز ران گوسفند تهیه می شود و با فلفل سبز و پیاز مزه دار می‌شود.

گوشت سردست: گوشت مناسب برای انواع خورشت‌های ایرانی

این قسمت در زیر زانوی گوسفند قرار گرفته است که معمولا پهن و مسطح است. سردست تقریبا ۲۷ درصد از وزن لاشه را تشکیل می‌دهد و شامل ماهیچه های دست و شانه است. شانه گوسفند در نیمه پایینی بدن گوسفند قرار دارد و معمولا این قسمت به دلیل وجود استخوان، ارزانتر از ران است. می‌توان کباب خوشمزه ای از این قسمت همراه با سبزیجات معطر تهیه کرد. از گوشت سردست برای تهیه انواع خورشت های ایرانی و خارجی استفاده می شود.

 ماهیچه: گوشت مناسب برای تهیه باقالی پلو با ماهیچه

ماهیچه گوشت لخم و بدون چربی عضلات و یکی از قسمت های لذید و مطبوع گوشت گوسفند است که بافت نرم و لطیفی دارد. از این قسمت در پخت انواع غذاهای ایرانی نظیر باقالی پلو با ماهیچه استفاده می کنند.

پاچه گوسفند: مناسب برای کسانی که از بیماری مفاصل رنج می‌برند

پاچه گوسفند یکی از قسمت های پرطرفدار گوسفند است که در ایران طرفداران زیادی دارد. این بخش از بدن گوسفند سرشار از ژلاتین و اسیدهای چرب اشباع بوده که خواص گوناگونی برای بدن دارد.

خوردن پاچه گوسفند مخصوصا به کسانی توصیه می شود که پاهایی لاغر و ضعیف دارند و یا از بیماری های مفاصل رنج می برند. خوردن پاچه تاثیر زیادی در تقویت عضلات و مفاصل پا دارد. پاچه گوسفند حاوی مواد ژله ای است که می تواند در بازسازی مفاصل مفید باشد. پاچه گوسفند سرشار از پروتئین های مفید بوده که برای سلامتی بدن ضروری هستند. از طرفی پارچه یکی از بخش های پرجرب بدن گوسفند بوده و به دلیل میزان کلسترول بالایش، خوردن بیش از حد آن مضر است.

زبان گوسفند: مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن

زبان گوسفند یکی از لذیذترین قسمت های بدن این حیوان است و به دلیل فعال بودن این عضو طعم دلچسبی دارد. زبان گوسفند بیشتر از هر عضو دیگری از ماهیچه و عضله تشکیل شده است. زبان دارای خواص گوناگونی است. زبان گوسفند نسبتا سرشار از روی و هم چنین پتاسیم و سدیم است و از این رو برای تقویت سیستم ایمنی مفید است. اگر قصد پخت زبان را دارید، چون مدت پخت آن زیادتر از گوشت معمولی است ، مقداری زنجبیل را همراه زبان بپزید. هم ترد کننده خوبی است و هم طعم دهنده خوبی برای آن بحساب می آید.

سیراب شیردان: غنی از ویتامین ب

در ادامه بحث گوشت مناسب برای خورشت، انواع کباب ها به سیرابی می‌رسیم. سیرابی را بعد از ذبح گوسفند از بدن آن خارج می کنند. خوراک سیراب شیردان یکی از خوراک های محبوب در سراسر دنیا و پرطرفدار در ایران است که به دلیل بوی ناخوشایند باید قبل از پخت آن را به خوبی تمیز کرد و شست و با ادویه های گوناگون بوی نامطبوع آن را از بین برد. سیرابی خواص متنوعی دارد. این عضو منبع غنی از ویتامین ب می باشد. سیرابی نسبت به گوشت قرمز گوسفند کم کالری تر است و کلسترول بالا ندارد.

 

 

منبع : رکنا
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه