خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

کولر | خطرات کولر

کودکان در معرض خطر کولرهای گازی و آبی!

در فصول گرم سال، سیستم‌های سرمایشی نقش پررنگی را در سبک زندگی شهروندان ایفا می‌کنند. اما استفاده مداوم از این سیستم‌ها همچون کولر گازی یا آبی، علاوه بر تأثیر بر هزینه برق، سلامت خانواده و به‌ویژه کودکان را هم متأثر خواهد کرد.

کودکان در معرض خطر کولرهای گازی و آبی!

کودکان در معرض خطر کولرهای گازی و آبی!

فرا رسیدن فصل گرما، کولرها روشن می‌شوند و در کنار خنک کردن خانه، خطراتی را نیز برای سلامت خانواده، به خصوص کودکان، به همراه دارند. در این میان، کولرهای گازی و آبی هر کدام معایب و مزایایی دارند که باید به آنها توجه کرد. 

در فصول گرم سال، سیستم‌های سرمایشی نقش پررنگی را در سبک زندگی شهروندان ایفا می‌کنند. اما استفاده مداوم از این سیستم‌ها همچون کولر گازی یا آبی، علاوه بر تأثیر بر هزینه برق، سلامت خانواده و به‌ویژه کودکان را هم متأثر خواهد کرد.

خشک شدن هوا به پوست، چشم و عروق کودک آسیب می‌زند

طی فرایند خنک شدن هوا با کولر گازی، رطوبت فضا جذب می‌شود. هرچند هوای خشک حس خنکی را بهتر منتقل می‌کند اما قرار گرفتن در معرض این خشکی هوا، آن هم در مدت طولانی مجموعه‌ای از خطرات را برای همه و به خصوص کودکان در پی خواهد داشت.

مویرگ‌های تنفسی نوزادان نسبت به بزرگسالان به سطح پوست نزدیک‌تر است. این موضوع امکان آسیب این مویرگ‌ها و خون‌ریزی آنها را نسبت به بزرگ‌سالان افزایش می‌دهد. خشکی هوا با آسیب به مخاط بینی احتمال این خونریزی را بیشتر می‌کند. سرفه، خشک شدن چشم و خارش و حساسیت پوست به‌علت خشکی از دیگر مضرات خشکی هوای ناشی از استفاده غیرمعمول کولر گازی، برای کودکان است.

خطر خنک شدن بیش از حد هوا برای کودکان بیشتر است

در کودکان علی‌الخصوص در سنین نوزادی هنوز سیستم عصبی به قدر کافی تکوین پیدا نکرده‌است. بنابراین کودکان مانند بزرگسالان توانایی تنظیم بدن را نسبت به محیط ندارند. هرچند سرد بودن مداوم هوا برای بزرگسالان نیز بی‌ضرر نیست و عوارضی مانند سردرد، رخوت، کاهش تحمل هوای گرم و تحریک حساسیت و آسم را به همراه دارد، اما آسیب کاهش مداوم دما توسط کولر گازی برای کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

کودکان مدت طولانی‌تری را در خواب عمیق می‌گذرانند. در این مرحله از خواب، ضربان قلب افزایش می‌یابد. این موضوع یکی از دلایلی است که موجب تعریق کودک می‌شود. به خاطر این تعریق امکان پوشاندن نوزاد با لباس‌های پشمی و یا پتوهای ضخیم در فصول گرم سال وجود ندارد. بنابراین ترکیب تعریق و دمای پایین بروز سرماخوردگی و بیماری‌های مشابه را برای کودکان اجتناب‌ناپذیر خواهد کرد. همچنین در کودکان امکان بروز هیپوترمی در اثر قرار گرفتن مداوم در معرض باد کولر نیز وجود دارد.

حساسیت و بیماری ناشی از ذرات معلق و میکروب در هوا

حساس بودن سیستم تنفسی نوزادان بر کسی پوشیده نیست. جلوگیری از ورود هوای تازه و چرخش مداوم هوای قدیمی در اتاقی که کولر به‌مدت طولانی در آن روشن است موجب جابه‌جایی عوامل بیماری‌زا از فردی به فرد دیگر می‌شود. تجمع ذرات غبار و به تبع آن، عوامل بیماری‌زا در مجاری کولری که مداوم فعالیت می‌کند، دلیل دیگری برای ایجاد این بیماری‌ها به خصوص برای کودکان است.

منبع : kamapress
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • رسول زهرائی رئوف ارسالی در

   افرادی که در فصل گرما خانه را خیلی خنک و در فصل سرد خانه را خیلی گرم می کنند سیستم ایمنی بدن شان ضعیف می شود بدن باید عادت کند به سرمای زمستان و هم به گرمای تابستان

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه