ارسال به دیگران پرینت

فیلتر اینستاگرام | پلتفرم‌های داخلی | پلتفرم‌های خارجی | قطعی هرروزه اینترنت

فاتحه اینستاگرام خوانده شد | فیلتر همیشگی اینستاگرام در ایران توسط وزارت ارتباطات ؟

مدیرعامل شرکت پست گفت: لیائی در ادامه با اشاره به بازدید خود از مناطقی در استان مازندران توضیح داد: «متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»

وزارت ارتباطات فاتحه اینستاگرام را خواند

صبح امروز، بیست و چهارم مهرماه همایش روز ملی تجارت الکترونیک با حضور تعدادی از مسئولان، نماینده‌های کسب‌وکارها و اهالی رسانه برگزار شد.

 این همایش در حالی برگزار شد که تعداد زیادی از فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال کشور روزهاست نسبت به عواقب بسیار مخرب قطعی هرروزه اینترنت و فیلترینگ پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام هشدار می‌دهند.

 بعد از سخنان وزیر ارتباطات در خصوص اینکه کسب‌وکارها باید خسارات وارده را از معترضان بگیرند، امروز محمود لیائی، معاون وزیر ارتباطات که یکی از افراد حاضر در این جلسه بود در انتهای سخنان خود خطاب به روستاییانی که از پلتفرم‌های خارجی برای فروش محصولات خود استفاده می‌کردند، گفت که باید از قبل به فکر چنین روزی و محدودشدن اینستاگرام می‌بودند و به هشدار مسئولان برای کوچ به پلتفرم‌های داخلی توجه می‌کردند.

لیائی با اشاره به فشار رسانه‌ای به دلیل اظهارنظر درخصوص کاهش درآمد پست به خاطر شرایط کنونی اینترنت کشور و فیلترینگ اینستاگرام توضیح داد: «چند سالی است مسئولان تأکید می‌کنند که کسب‌وکارها به‌جای استفاده از ابزاری خارجی نظیر اینستاگرام از پلتفرم‌های رسمی که حاکمیت آماده کرده استفاده کنند و آنجا را رونق دهند.»

لیائی با بیان اینکه متأسفانه مردم عادی به این صحبت‌ها توجهی نداشتند و کسب‌وکار خود را در پلتفرم‌های حاکمیتی توسعه ندادند، توضیح داد: «الان به دلیل شرایط کشور اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. اگر اینستاگرام خودش ایرانی‌ها را محدود می‌کرد چه جوابی می‌خواستند بدهند؟»

مدیرعامل شرکت ملی پست عنوان کرد: «الان نوک تیز پیکان انتقادات به سمت مسئولان است، اما دلیل آن بی‌توجهی کسب‌وکارها به صحبت‌های مسئولان درخصوص استفاده از پلتفرم‌های داخلی است.»

لیائی توضیح داد: «متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به خبرنگار راه پرداخت درخصوص موضوع استفاده روستایی‌ها از پلتفرم‌های خارجی توضیح داد: «کسب‌وکارها نباید روی چیزی که ثبات ندارد سرمایه‌گذاری کنند، چه اینستا باشد چه پلتفرم‌های دیگر حتی داخلی. با توجه به شرایط و دشمنی آمریکا با مردم ما، این کشور هر ضربه‌ای که بتواند به اقتصاد ایران می‌زند و با توجه به اینکه آمریکا مالکیت پلتفرم‌های تجارت الکترونیک خارجی که کسب‌وکارهای ایرانی استفاده می‌کرده‌اند را دارد، توصیه ما این بوده که کسب‌وکارها از پلتفرم‌های داخلی استفاده کنند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا در حال حاضر ظرفیت استفاده از پلتفرم‌های داخلی وجود دارد یا خیر؟ عنوان کرد: «بله. ظرفیت انتقال همه کسب‌وکارها به پلتفرم‌های داخلی وجود دارد و اصلا فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات، رفع نیازهای داخلی تجارت الکترونیک و پرداختن به همین موضوعات است.»

سلاح‌ورزی با بیان اینکه ایجاد محدودیت در اینترنت دارای اثرات مخرب میان‌مدت و بلندمدت است، توضیح داد: «هرچند تأثیر قطعی اینترنت بر فعالیت کسب‌وکارهای خرد و آنلاین بسیار مهم است و جای بررسی دارد اما واقعیت این است که قطع اینترنت علاوه بر این موضوع، روی میزان تولید ناخالص کشور تأثیرات مخرب دارد، تقاضای مؤثر را کاهش می‌دهد و درنهایت به کوچک‌تر شدن اقتصاد ایران منجر می‌شود.»

به گفته او، در ایران حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی از بخش خدمات است. قطعی اینترنت تولید این بخش را مستقیماً کاهش می‌دهد و این باعث می‌شود تولید ناخالص داخلی به‌اندازه ۰.۷۵ الی یک درصد کاهش یابد. علاوه بر اینها قطعی اینترنت اثرات اعتباری هم دارد؛ به‌عنوان‌مثال، نمی‌توان به یک فعال اقتصادی که با تجار خارجی در ارتباط است گفت که به پلتفرم‌های داخلی کوچ کند و این موضوع قطعاً تأثیر مثبتی بر حوزه تجارت خارجی ایران ندارد.

منبع: انتخاب
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   وزیر رئیس جمهور بیسواد بهتر از این نمیتونه باشه

   • امیر محمد دهقانی ارسالی در

    واقعا یک چیزیشون هست که امدن واتساپ و اینستاگرام رو رفع فیلتر نکردن این ها مردم ایران رو بی لیاقت حساب میکنند

  • محمد ارسالی در

   بدرک که برای همیشه فیلتر شد، مردم از اینستاگرام حقیقی که در کف خیابان هست استفاده خواهند کرد ، تا حالا که اینطور بوده و دیدیم

   • Unknown ارسالی در

    چیز جالبی گفتی. اینستاگرام حقیقی کف خیابونه که قابل فیلتر هم نیست😉👌

  • ناشناس ارسالی در

   ریدم تو دهن پدرو مادرش ریدم تو روح امواتشون کسی که این دو برنامه را فیلتر کرد

  • امیر محمد دهقانی ارسالی در

   روبیکا هیچ وقت نمیتونه مثل اینستاگرام بشه چون اکثر فعالیت ها در اینستاگرام سالیان سال طول کشید و فعالان روبیکا همگی بچه سال هستنند و باعث شده اند این نرم افزار بد بشود

  • ناشناس ارسالی در

   از زندگی سیرمون کردین همه دلخوشیامونو گرفتین تف ب این روزگار

  • حسین ارسالی در

   روبیکا قبلا نصب کردم ولی حالا دیگه بخاطر حرف وزیر احمق ومعادن بی شرف احمق اون را حذف کردم

  • ناشناس ارسالی در

   خدا امثال شما مسئولین و لعنت کنه که فقط دغدغه بریز و بپاش دارید ،انقدر از مال مردم خوردید که هار شدید ،ایران و دارید شکل کره شمالی میکنید

  • ناشناس ارسالی در

   چقدر کند ذهنی که بازار جعانی کسی نمیاد روبیکا نصب کنه شما با ندانم کاریهاتون مردمو‌عصبی میکنید و فکر میکنید اقا بالا سر هستید بجای. دفاع از ایران سپاه درست کردین بسبج درست کردین برای دفاع از خودتون ربطی به انقلاب و ایرانم نداره چون انقلاب مال مردم بود و طبقه ضعیف الان شده مال پولدارا و ادم میکشن و میکشین تا چند روز بیشتر به قدرت ننگینتون ادامه بدید برگردید ببینید خمینی چی گفت در مورد مردم صحبتهاش قبل قدرت گیری چه بود که مردم اعتماد کردند .بسه اراجیف گویی

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی