ارسال به دیگران پرینت

سیگار | سیگار کشیدن | سرطان

چرا سیگاری‌ها به سرطان ریه مبتلا نمی‌شوند؟ | دلایل عجیب ولی واقعی

محققان در تلاش‌اند تا آزمایش‌های جدیدی را انجام دهند و ظرفیت‌های افراد را برای ترمیم یا سم‌زدایی دی‌ان‌ای اندازه‌گیری کنند. نتایج این آزمایش می‌تواند برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان بسیار مفید باشد.

چرا کسانی که مادام‌العمر سیگار می‌کشند به سرطان ریه مبتلا نمی‌شوند؟

مطالعات نشان می‌دهد ممکن است افراد سیگاری مکانیسم‌های قوی‌ای در بدن خود داشته باشند که به سرطان ریه مبتلا نشوند. کشیدن سیگار یکی از اصلی‌ترین عوامل سرطان ذکر شده، با این حال تعداد کمی از کسانی که دائم سیگار می‌کشند به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

در تحقیقی که در دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین انجام شد مشخص شد که بعضی از سیگاری‌ها ممکن است مکانیسم‌های قوی‌ای داشته باشند که موجب محدود کردن جهش‌های سلولی می‌شود و از بروز سرطان ریه جلوگیری می‌کند.

دکتر سیمون اسپیواک یکی از محققان این پژوهش می‌گوید: «این امر گامی مهم در جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام خطر سرطان ریه و کنار گذاشتن تلاش‌هایی است که در جهت مبارزه با این بیماری رخ می‌دهد.»

متخصصان مدت‌ها تصور می‌کردند که سیگار با تحریک جهش‌های دی‌ان‌ای در سلول‌های طبیعی ریه منجر به بروز سرطان ریه می‌گردد. دکتر جان ویج استاد دانشگاه و رییس بخش ژنتیک در این زمینه می‌گوید: «این پژوهش هنوز کاملاً اثبات نشده چون هیچ راهی برای تعیین کمیت جهش در سلول‌های طبیعی وجود ندارد.

محققان برای این تحقیق از دو گروه استفاده کردند: 14 نفری که هرگز سیگار نکشیده‌اند و 19 نفری که حداکثر 116 بسته در سال سیگار کشیده‌اند. آن‌ها با انجام آزمایشات مختلف دریافتند که جهش‌ها در سلول‌های افراد غیرسیگاری با افزایش سن بیشتر می‌شود و جهش‌های سلولی بیشتری در ریه افراد سیگاری مشاهده شد. دکتر اسپیواک گفت: «داده‌ها نشان داد که افرادی که زیاد سیگار می‌کشند برای مدت طولانی زنده می‌مانند زیرا توانسته‌اند تجمع بیشتر جهش سلولی را سرکوب کنند. این کاهش در جهش‌ها ممکن است به این دلیل باشد که این افراد دارای سیستم بسیار خوبی برای ترمیم آسیب‌های دی‌ان‌ای یا سم‌زدایی دود سیگار هستند.»

محققان در تلاش‌اند تا آزمایش‌های جدیدی را انجام دهند و ظرفیت‌های افراد را برای ترمیم یا سم‌زدایی دی‌ان‌ای اندازه‌گیری کنند. نتایج این آزمایش می‌تواند برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان بسیار مفید باشد.

(استفاده از مطالب اختصاصی 55آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است.)

مترجم: مژده اصغرزاده

منبع: ۵۵ آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    مولفان

    دیدگاه

    توسعه