ارسال به دیگران پرینت

اسپوتنیک: با ورود طالبان ۸۰ درصد بودجه افغانستان به باد رفت

اسپوتنیک نوشت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده توسط مقامات و سازمان‌های آمریکایی خروج آمریکایی‌ها از افغانستان و ورود طالبان به کابل باعث شده تا ۸۰ درصد بودجه این کشور به باد برود.

بر اساس ارزیابی‌های انجام شده توسط مقامات و سازمان‌های آمریکایی خروج آمریکایی‌ها از افغانستان و ورود طالبان به کابل باعث شده تا ۸۰ درصد بودجه این کشور به باد برود.

سازمان‌ها و مقامات آمریکایی اعلام کردند، با ورود طالبان به کابل و خروج آمریکایی‌ها از افغانستان ۸۰ درصد بودجه سالانه این کشور نیز نابود شده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل پیش از سقوط دولت افغانستان و روی کار آمدن طالبان، طالبان بین ۳۰۰ میلیون تا ۱.۶ میلیارد دلار از محل دریافت مالیات بر کشاورزی و ثروت در کنار فعالیت‌های معدنی، بازرگانی و موادمخدر درآمد داشت. این رقم برای کشوری با بیش از ۳۸ میلیون نفر جمعیت بسیار ناچیز است و نمی‌تواند برای حتی پاسخگوی پرداخت حقوق کارمندان دولتی و تأمین مالی پروژه‌های مختلف کافی باشد.

آمار‌های کمیته بین‌المللی نژاد نشان می‌دهد، تا پیش از فروپاشی دولت افغانستان ۱۸.۴ میلیون نفر در این کشور به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشتند و حالا انتظار می‌رود این رقم بسیار بیشتر شده باشد.

اگر چه پیش‌بینی می‌شود درآمد طالبان با اشغال بسیاری از شهر‌های افغانستان و به غنیمت گرفتن صد‌ها میلیون‌ها دلار تجهیزات نظامی به جای مانده پس از عقب‌نشینی نیرو‌های غربی در کنار افزایش دریافت مالیات بیشتر شده باشد، اما خیلی بعید است که این میزان رشد دارایی‌ها بتواند قطع شدن کمک‌های مالی به افغانستان از سوی طرف‌های خارجی را جبران کند.

به عنوان مثال هفته گذشته بانک جهانی که طی ۲۰ سال گذشته حدود ۵.۳ میلیارد دلار روی پروژه‌های توسعه‌ای در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده بود، اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کمک‌های به این کشور را متوقف کرده است.

از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول نیز دسترسی افغانستان به یک بسته ۴۴۰ میلیون دلاری را مسدود کرده است. هفته گذشته همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکز افغانستان را که در بانک مرکزی آمریکا نگهداری می‌شود مسدود کرده است.

این میزان دارایی معادل ۷۷ درصد کل ۹ میلیارد دلار ذخایر خارجی بانک مرکزی افغانستان است. آمریکایی‌ها می‌گویند از آن جهت دسترسی طالب‌ها به دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده‌اند که این گروه بر اساس قوانین آمریکا تروریستی محسوب می‌شوند.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    یک سری از کشورها با سو استفاده از اتفاقات وبهانه های مختلف ارزش پول وداراییهای آنها را به غارت می‌برند

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه