ارسال به دیگران پرینت

ایده‌هایی برای شروع نوشتن

هر کسی نقل‌قول‌هایی در ذهن دارد که برایش معنا و مفهوم خاصی دارند و با آن‌ها ارتباط خاصی برقرار کرده است. یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و به این فکر کنید که چرا این‌قدر توجه شما را جلب کرده است؟ چه ویژگی‌های خاصی دارد؟ مفهوم آن چیست؟ چه درس‌هایی از آن می‌گیرید؟ همه‌ی این‌ها را در قالب یک متن، یادداشت کنید.

مترجم: مینا شهری

55آنلاین گزارش می‌دهد:
⦁ پرداختن به یک نقل‌قول منتخب
هر کسی نقل‌قول‌هایی در ذهن دارد که برایش معنا و مفهوم خاصی دارند و با آن‌ها ارتباط خاصی برقرار کرده است. یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و به این فکر کنید که چرا این‌قدر توجه شما را جلب کرده است؟ چه ویژگی‌های خاصی دارد؟ مفهوم آن چیست؟ چه درس‌هایی از آن می‌گیرید؟ همه‌ی این‌ها را در قالب یک متن، یادداشت کنید.
⦁ پاسخ به یک پرسش
آیا پرسش خاصی در ذهنتان دارید؟ لازم نیست این پرسش به اندازه‌ی «معنای زندگی چیست؟» بزرگ و جامع باشد. هر پرسشی را که در ذهنتان دارید، در نظر بگیرید، درباره‌ی آن فکر کنید و پاسخ‌های مورد نظر را روی کاغذ بیاورید.
⦁ تمرین شکرگزاری
شکرگزاری، به شما کمک می‌کند تا فرد شادتری باشید. یک راه برای تمرین نوشتن این است که هر روز، مواردی را برای آن‌ها شکرگزار هستید، یادداشت کنید. این موارد می‌توانند بزرگ و مهم باشند، برای مثال کمک یک همکار در اتمام یک پروژه‌ی مهم، یا کوچک ولی دوست‌داشتنی، مثل نوشیدن یک فنجان چای گرم.
⦁ نوشتن درباره‌ی اهداف
اگر اهدافتان را یادداشت کنید، به احتمال زیاد به آن‌ها خواهید رسید. برای نوشتن اهدافتان زمان بگذارید، آن‌ها را بنویسید و مراحلی را که در راه رسیدن به آن‌ها، به شما کمک می‌کنند، روی کاغذ بیاورید.
⦁ یادداشت رویدادهای مهم
حافظه‌ی انسان به مرور زمان، ضعیف می‌شود. با نوشتن رویدادهای مهم زندگی، خیالتان راحت می‌شود که هیچ اتفاقی را فراموش نمی‌کنید. تمام جزئیات را در ذهنتان به تصویر بکشید. چه افرادی آن‌جا حضور داشتند؟ این رویداد چه ویژگی‌های خاصی داشت؟ چه مواردی از آن را دوست ندارید هرگز فراموش کنید؟ هر بار که دوباره این خاطره را بخوانید، تصور می‌کنید همین دیروز اتفاق افتاده است.
⦁ فکر کردن به چالش‌های زندگی
به چالش‌های زندگی خود فکر کنید. چه راه‌هایی برای غلبه بر آن‌ها وجود دارد؟ همه‌ی ما چالش‌هایی در زندگی داریم. برخی از آن‌ها، بزرگتر و مهم‌تر از همه هستند و ممکن است حل‌نشدنی به نظر برسند. نوشتن در مورد آن‌ها، می‌تواند ذهن شما را به آرامش برساند و در آینده به شما یادآوری کند که قبلاً کارهای سختی را به انجام رسانده‌اید و دوباره می‌توانید از عهده‌ی هر کاری برآیید.
⦁ نوشتن درباره‌ی ترس‌ها
ترس‌های خود را بنویسید. چگونه می‌توانید با آن‌ها روبه‌رو شوید؟ وقتی ترس‌هایتان را ابراز می‌کنید، کمی از قدرت آن‌ها را سلب می‌کنید. بنابراین، اگر احساس ترس دارید، عوامل آن را یادداشت کنید. چه چیزی شما را می‌ترساند؟ مواجهه با آن چه احساسی در شما ایجاد می‌کند؟ چه اقداماتی می‌توانید در مقابله با ترس‌های خود انجام دهید؟
⦁ سفرنامه‌نویسی
سفرهای خود را به شکل مستند روی کاغذ بیاورید. یادگاری‌های سفر را نگه دارید. بلیط قطار، عکس‌های خاطره‌انگیز، و هر مورد دیگری را که احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند، به سفرنامه‌تان پیوست کنید. دفترهای خاصی هم وجود دارند که به طور خاص برای نوشتن سفرنامه طراحی شده‌اند، می‌توانید از این دفترها نیز استفاده کنید.
⦁ نوشتن درباره‌ی احساسات
گاهی ممکن است آن‌قدر احساساتتان لبریز شوند که کنترل آن‌ها در ذهن، غیرممکن به نظر برسد. برای کاهش اضطراب و مدیریت احساسات خود، آن‌ها را بنویسید. با نوشتن و تایید آن‌ها، تصویر واضح‌تری از افکار و احساساتتان ترسیم می‌کنید. هم‌چنین مراجعه به آن‌ها به شما یادآوری می‌کند که بسیاری از احساسات زودگذر هستند و نگرانی درباره‌ی آن‌ها بی‌مورد است.
⦁ آزاد نوشتن
اگر دوست دارید بنویسید، اما ذهنتان یاری نمی‌کند، کافی است شروع به نوشتن کنید و کلمات را کنار هم بیاورید. هر چه را به ذهنتان می‌رسد، بنویسید. مهم نیست افکارتان منطقی هستند یا نه، مهم نیست می‌خواهید بعداً آن‌ها را فراموش کنید، یا به یاد بسپارید. فقط بنویسید. بدون این که افکارتان را قضاوت کنید، آن‌ها را روی کاغذ بیاورید.
⦁ نوشتن ایده‌ها
همه‌ی ما گاهی ایده‌های مختلفی در ذهن داریم. پروژ‌ه‌های جدید، دستورالعمل‌های مختلف، هر چیزی که به نظر خلاقانه و جذاب باشد، می‌توانند به موضوعی برای نوشتن تبدیل شوند. نوشتن ایده‌ها، آن‌ها را زنده نگه داشته و حتی گاهی منجر به خلق ایده‌های جدید می‌شوند.
⦁ نوشتن درباره‌ی فیلم و پادکست
درباره‌ی فیلم‌هایی که می‌بینید یا پادکست‌هایی که گوش می‌کنید، یادداشت بنویسید. آیا به نظرتان الهام‌بخش بوده‌اند؟ مستندی دیده‌اید که نمی‌خواهید آن را فراموش کنید؟ همه‌ی آن‌ها را بنویسید و ایده‌هایی را که با تماشا یا شنیدن این برنامه‌ها در ذهنتان ایجاد شده، منعکس نمایید.
⦁ نوشتن افکار منفی
گاهی افکار منفی آن‌قدر ذهنمان را احاطه می‌کنند، که اگر مراقب نباشیم، تمام ذهنمان درگیر آن‌ها می‌شود. با نوشتن آن‌ها، ذهنتان را آزاد کنید. شاید این ایده را شنیده باشید که در صورت عصبانیت از شخصی، برای او نامه بنویسید، اما ارسال نکنید. این ایده هم به همین کار شباهت دارد. افکار منفی خود را بنویسید. نوشتن از آن‌ها ممکن است آن‌ها را در ذهنتان کمرنگ نموده و از شدت آن‌ها کم کند.
⦁ ساختن بولت ژورنال
اگر به دنبال راهی برای ارائه‌ی خلاقیت، نوشتن فهرست کارهای روزانه، پیگیری عادت‌ها و موارد دیگر هستید، روش بولت ژورنال را امتحان کنید. این روش انعطاف‌پذیر، ترکیبی از نوشتن، هنر،  خلاقیت و دیگر موارد است. 
⦁ نوشتن نگرانی‌ها
اضطراب و نگرانی می‌تواند بخش زیادی از زندگی را تحت‌تاثیر قرار دهد. اگر احساس کردید خیلی درگیر نگرانی‌های مختلف شده‌اید، آن‌ها را یادداشت کنید. روزانه ده تا بیست دقیقه وقت بگذارید و همه‌ی عواملی را که باعث ناراحتی‌تان می‌شوند، کوچک یا بزرگ، یادداشت کنید. اگر به دنبال راه‌حل هستید، می‌توانید بخشی از زمان را برای یافتن پاسخ به نگرانی‌های خود صرف کنید. ممکن است متوجه شوید که برای رفع برخی از این نگرانی‌ها، هیچ راه‌حلی وجود ندارد. هیچ ایرادی ندارد. دستِ‌کم دفعه‌ی بعد که این نگرانی‌ها دوباره به سراغتان آمدند، به یاد می‌آورید که گذرا هستند و قرار نیست برای همیشه در زندگی‌تان ماندگار شوند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    بسیار عالی

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه