ارسال به دیگران پرینت

اثر نوسانات ارزهای دیجیتال بر بورس تهران

ستاره منصوری: به طور کلی سرمایه‌ها به بازارهایی تمایل دارند که احتمال رشد بالاتری دارند. ارزهای دیجیتال در روندهای صعودی برای بسیاری از افراد محبوب هستند اما ریزش‌ها و افزایش نوسانات سبب انتقال سرمایه از این بازار به بازارهای موازی مثل بورس، طلا، ارز، خودرو و ملک خواهد شد.

اثر نوسانات ارزهای دیجیتال بر بورس تهران

بعد از ریزش‌های سنگین بورس ایران، بخش اعظمی از سرمایه افراد از بین رفت. در پی این اتفاق اعتبار و اعتماد در این بازار نیز در سطح بسیار پایینی قرار گرفت به طوری که بیشتر افراد فرار را بر قرار ترجیح داده و تنها به فکر حفظ مقدار دارایی باقی مانده خود بوده‌اند. در این شرایط طبیعی است که سرمایه از بورس به بازارهای موازی انتقال یابد. در این راستا افراد ریسک گریز به سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک‌تر مثل مسکن یا طلا متمایل می‌شوند، اما مسکن به دلیل سرمایه بالایی که لازم دارد برای تمام افراد مناسب نیست. افراد ریسک پذیر بازارهای پر ریسک‌تر مانند ارز دیجتال را انتخاب می‌کنند.

از آنجایی که دوران ریزشی بورس تهران منطبق بر روند صعودی بازار کریپتوکارنسی بود، بر تمایل افراد برای خروج از بورس و انتقال سرمایه به این بازار افزود. درواقع اکثر کاربران در پی جبران ضررهای متحمل شده در بورس وارد این بازار شدند. در صورت وجود یک روند منطقی در بازار سهام، درصد تمایل به رمزارزها در سطح پایین‌تری قرار می‌گرفت.

بر اساس تخمین‌های انجام شده، میزان ارزش معاملات روزانه کریپتوکارنسی در بین کاربران ایرانی در دوران صعودی بازار، چیزی در حدود ۴.۵ همت بوده است که این رقم برابر است با ارزش کل صف‌های فروش در بورس تهران. اگر بورس تهران در حفظ اعتماد سرمایه‌گذاران موفق بود، این حجم معاملات، توانایی از بین بردن صف‌های فروش و ایجاد رونق در این بازار را داشت و قطعا این روند ریزشی ۹ ماهه تا کنون به پایان رسیده بود.

افزایش نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال، بالطبع باعث عقب‌نشینی عده‌ای از سرمایه‌گذاران و در ادامه سبب خروج سرمایه از آن و انتقال به بازارهای موازی خواهد شد. اگر در این شرایط بورس تهران یک بستر مناسب برای جذب اعتماد افراد ایجاد کند می‌تواند سرمایه‌های بالقوه را جذب کرده و رونقی دوباره به این بازار ببخشد.

 

منبع: بورسان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه