ارسال به دیگران پرینت

پرونده| از پاکستان تا پاپ؛ در خارج از ایران چه کسانی به فکر سیل‌زدگان بودند؟

خسارات سیل گسترده در استانهای ایران، توجه جهانیان را به خود جلب کرد. حجم خسارات سیلابهای اخیر آنقدر بالاست که از پاپ تا مسئولان اتحادیه اروپایی درباره لزوم کمک به سیل زدگان سخن گفته اند و مردم و دولتهای متعدد خارجی هم آستین بالا زدند و به سیل زدگان مدد رساندند.

۵۵آنلاین :

امید سلیمی بنی: سیل ویرانگر، نگاه جهان را به استانهای ویران شده ایران، خیره کرد. لزوم کمک رسانی به سیل زدگان درحد و مقیاس جهانی، باعث شد تا در کشورهای زیادی، مردم و دولت، دست در دست هم بدهند تا برای کاهش درد مردم سیل زده، اقدام کنند.

در ایران هم چهره های مذهبی و مورد رجوع مردم اعلام کردند می توان بخشی از وجوهات شرعی را به سیل زدگان اهدا کرد. اجازه آیت الله صافی برای دادن بخشی از سهم امام به سیل زدگان بخشی از مجوزات شرعی است که در روزهای اخیر از سوی مراجع تقلید صادر شده است.

مردم در ایران، شق القمر کردند و اینفوگراف کمک های مردم نشان می دهد رکوردشکنی بسیج مردمی برای بازسازی مناطق سیل زده، بی نظیر بوده است.

با این همه، تحریم های آمریکا باعث شد تا ایران نتواند از کمک های نقدی خارجی برای کاهش مشکلات سیل زدگان برخوردار شود. توضیح رئیس هلال احمر درباره دریافت کمک خارجی برای سیل زدگان نشان می دهد هیچ گونه کمک نقدی از سوی خارجیها، امکان ارسال به ایران را نداشته است. حتی اطلاعیه رسمی هلال احمر درباره دریافت نکردن کمک های نقدی خارجی هم صادر شد تا نشان دهد تحریم های آمریکایی چقدر می تواند غیرانسانی و ضدبشری باشد.

رفتار غیرانسانی آمریکا در تحریم کمک های بشردوستانه به سیل زدگان ایرانی باعث شد گوترش درباره کمک به سیل زدگان واکنش نشان دهد و بگوید باید این کمکها از تحریم مستثنی شود .

در داخل کشور هم واکنشهای متعددی درباره تحریم کمک های بشردوستانه برانگیخته شد. از جمله رئیس جامعه پزشکان هم تحریم کمک به سیل زدگان را محکوم کرد .

البته برخی نهادهای بین المللی حقوق بشری توانستند با وجود تحریم های آمریکا کمک های خود را به ایران برسانند. از جمله محموله کمک های یونیسف به کودکان سیل زده ایرانی به کشور وارد شد و به دست کودکان سیل زده رسید. همچنین توضیح اروپا برای ارسال کمک به سیل زدگان ایرانی نشان داد این کشور تمایل زیادی دارد برای کمک به سیل زدگان، اقدامات بشر دوستانه خود را اجرایی سازد. در این راستا کمک 1.2 میلیون یورویی اتحادیه اروپایی امکان ارسال به ایران پیدا کرد که البته واکنشهای مختلفی را در کشور برانگیخت. عده ای مردم نیازمند و سیل زده، از این کمک اروپایی ها قدردانی کردند و برخی سیاسیون که ظاهرا قصد حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری دارند، چندان روی خوش به این اتفاق نشان ندادند. فتاح هم گفت اتحادیه اروپایی با کمک ناچیزش به ملت ایران اهانت کرد . اینجاست که برخی افراد برای یافتن راه حلی جهت تامین منابع مالی بازسازی مناطق سیل زده، طرح دادند، از جمله برخی نمایندگان مجلس 4 پیشنهاد دادند تا دولت برای جبران خسارات سیل از منابع مالی خاصی استفاده کند !

کمک های خارجی در راه استانهای سیل زده

شاید اولین کمکهای خارجی به استانهای سیل زده از سوی همسایه غربی رسید. کاروان امدادی نجبای عراق چند روز پس از فرونشستن سیل در لرستان، وارد کشور شد و پس از آن، حشد الشعبی هم کمک های خود را به ایران ارسال کرد . تصاویری که از اولین محموله کمک عراقیها در شبکه های اجتماعی منتشر شد، باعث شد تا دیگر مقامات بین المللی هم هوشیار شوند و آستین ها را بالا کنند. از جمله پاپ فرانسیس هم 100 هزار یورو به سیل زدگان اهدا کرد .

کشورهای منطقه و همسایگان مرزهای آبی کشور هم برای کمک رسانی اعلام آمادگی کردند و عربستان و امارات هم گفتند کمکهایی را برای سیل زدگان ارسال می کنند . پس از مدتی این وعده ها محقق شد و حتی عربستان اعلام کرد وزن کمک های این کشور به سیل زدگان ایران 95 تُن شده است .

سایر کشورهای منطقه از جمله عمان هم در این امر بشردوستانه مشارکت کردند و در نهایت، سه فروند هواپیمای نظامی هم کمک های عمان را به ایران رساندند . همسایه شمالی ما به شکل دیگری کمک رساند. اهالی جمهوری آذربایجان اما، کمک های خود را به صورت زمینی برای سیل زدگان ارسال کردند .

ولی در بین همسایگان، پاکستانی ها شاید از منظر خاصی، استثنا بودند. آنها در مساجد دست و آستین بالا زدند و برای سیل زدگان ایرانی کمک جمع کردند . غیرت مذهبی پاکستانی ها و تصاویر متعددی از جمع آوری کمک برای سیل زدگان در پاکستان منتشر شد باعث شد تا هواپیماهای متعددی از کمک های مردم مسلمان این کشور پر شده و به مقصد ایران بارگیری شود. پس از چند روز نماینده نیروهای مسلح خبر داد پاکستان یک فروند هواپیما را برای رساندن کمک های خود مهیا کرده است. که البته بعدا کمک های پاکستانی ها به 2 هواپیما رسید .

کویت هم یک محموله از کمک های خود را برای سیل زدگان ارسال کرد و البته کویت باز هم کمک فرستاد و دومین محموله کمکهایش به دست سیل زدگان رسید و پس از مدتی هم هلال احمر کویت جزییات کمک این کشور به سیل زدگان را منتشر کرد.

کشور دیگری که در این کار بزرگ شرکت کرد، روسیه بود که 4 کامیون کمک فرستاد. البته کامیون های روسی به صورت زمینی، کمکهای روسها را برای سیل زدگان آوردند

اروپایی ها هم سعی کردند از قافله عقب نمانند و فرانسه هم کمک های خود را به صورت هوایی فرستاد . همچنین آلمان و کویت هم کمک های خود را برای سیل زدگان فرستادند . در این میان فیلم فرود هواپیمای کمک های آلمان به سیل زدگان در شبکه های اجتماعی با استقبال زیاد کاربران مواجه شد. ولایتی هم گفت کمک های ایتالیایی ها به فاصله یک روز به ایران رسید . همچنین چین هم گفت برای کمک به سیل زدگان ایران آماده است .

منبع : خبرآنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه