ارسال به دیگران پرینت

چای کیسه‌ای | عوارض

لطفا لب به چای کیسه‌ای نزنید | عوارض باورنکردنی این نوشیدنی محبوب

نتایج مطالعات یک متخصص ترکیه‌ای نشان داده است که حدود ۱۳ هزار ذره میکروپلاستیک از هر عدد چای کیسه‌ای وارد آب جوشی می‌شود که از آن برای درست کردن چای استفاده می‌کنیم.

در دنیای امروز اکثر مواد غذایی و مصرفی در داخل بسته‌بندی‌های پلاستیکی قرار دارند. پلاستیک‌هایی که قرن‌ها طول می‌کشد تا در طبیعت تجزیه شوند، می‌توانند به ذرات یک میکرومتری و پنج میلی‌متری تبدیل شده و در نتیجه تبدیل به میکروپلاستیک شوند. یکی از این خوراکی‌های پرطرفدار چای کیسه‌ای است. در این مطلب از مجله دلتا درباره ضرر چای کیسه ای برای سلامتی صحبت می‌کنیم.

میکروپلاستیک در خون انسان

نتایج یک مطالعه مشابه در هلند نیز که در مارس سال جاری میلادی (۲۰۲۲) به اشتراک گذاشته شد، نشان داد که میکروپلاستیک برای اولین بار در خون انسان یافت شده است. در این مطالعه، پلاستیک PET (پلی‌اتیلن ترفتالات) که به طور گسترده در بطری‌های نوشیدنی، بسته بندی مواد غذایی و تولید لباس استفاده می‌شود، پلی‌استایرن مورد استفاده در بسته بندی مواد غذایی و محصولات خانگی و پلی‌اتیلن مورد استفاده در کیسه‌های پلاستیکی، در نمونه‌های خون شناسایی شدند.

انتقال عمل خطرناک از چای کیسه‌ای

این محققان همچنین در مورد انتقال این ذرات از چای کیسه‌ای به آب جوش تحقیقاتی را انجام داده‌اند. محققان درباره نتیجه این تحقیقات گفتند: دستکم ۱۳ هزار ذره میکروپلاستیک از چای کیسه‌ای وارد آب جوشی می‌شود که ما می‌خوریم.

با تکنیکی که محققان در مطالعه خود استفاده کرده‌اند، می‌توانند ذرات میکروپلاستیک تا اندازه سه میکرومتر را شناسایی کنند به عبارت دیگر می‌توان گفت که حدود ۱۳ هزار میکروپلاستیک بین سه میکرومتر تا پنج میلی‌متر وارد چای می‌شود.

این محققین با تاکید بر اینکه هیچ یک از خواص پلاستیک‌ها حتی اگر به قطعات کوچک تقسیم شوند تغییر نمی‌کند، اظهار کردند که بلعیده شدن یا تماس با میکروپلاستیک‌ها باعث ایجاد اثرات سمی می‌شود.

متخصصین همچنین استفاده از چای دمی را به جای چای کیسه‌ای توصیه کردند. بهتر است بیشتر از محصولاتی استفاده کرد که در واقع بسته بندی زیادی ندارند.


 

منبع: دلگرم
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    مولفان

    دیدگاه

    توسعه