خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

اجتماعی

کنایه‌طنز امیز مجری صدا و سیما به قالیباف+ویدیو

کنایه برنامه «ویدئوچک» به خرید سیسمونی خانواده رئیس مجلس از ترکیه

 

همچنین بخوانید:

 

سه واژۀ کلیدی در ماجرای «سیسمونی»

آموزۀ سعدی امروز هم به کار می‌آید چون شبکه‌های اجتماعی همه را در خانه‌های نئین - ساخته از «نی»- قرار داده ... / سفر خانواده به استانبول در وضعیت تحریم با ژست انقلابی‌گری سازگار نیست. جرم نیست و خیلی‌ها می‌روند. البته خیلی‌ها هم نه. چرا که سال 1388 با دلار 1000 تومان می‌شد رفت و حالا با چه دلاری؟

سه واژۀ کلیدی در ماجرای «سیسمونی»
 

راز حساسیت افکار عمومی به سفر «پُربار» خانوادۀ آقای قالیباف به استانبول را باید فراتر از یک مسافرت دانست که سالانه صدها هزار ایرانی به ترکیه انجام می‌دهند و به صورت عادی کار ناپسندی نیست حتی در این کشور حایز رتبۀ اول غیر ترکیه‌ای‌ها در خرید مِلک هستند.

همچنین خرید «سیسمونی» نوزاد که به مراتب از جهیزیه کم‌هزینه‌تر است و این هم سنتی است رایج. یا حتی ابراز شگفتی از این که اگر قصد خرید کالای خارجی داشتند چرا از همین تهران اقدام به تهیۀ بهترین برندها نکردند؟

 

حتی شاید به خاطر انجام این سفر در ماه رمضان هم نباشد که معمولا روزه‌داران از سفرهای غیر ضروری پرهیز می‌کنند تا قادر به ادای تکلیف باشند. یا هم‌زمانی با نمایش فیلم پرسروصدای «موقعیت مهدی» دربارۀ فرمانده شهید سپاه که ناخواسته دو نوع زندگی و آرمان‌های دهۀ 60 را با واقعیتی در 40 سال بعد در معرض مقایسه می‌گذارد.

 

اینها کم و بیش هست اما پررنگ نیست. راز خشم و انزجار را باید در سه کلمه جُست: مناظره، ژست و برجام.

 

اول: مناظره؛ افشای سفر «پُربار» همسر و دختر و داماد آقای قالیباف به استانبول که روز چهارشنبه 31 فروردین 1401 خورشیدی صورت پذیرفت، مردم را به یاد 5 سال قبل و مناظره‌های انتخاباتی اردیبهشت 1396 انداخت و آن جمعۀ 22 اردیبهشت که آقای قالیباف از تجارت پوشاک دختر یک وزیر انتقاد کرد و گفت «4 درصدی‌ها» پررو هستند و خود را نمایندۀ 96 درصد جامعه دانست. در این روزها خیلی‌ها متن سخنان آقای قالیباف در آن مناظره را بار دیگر خوانده یا فیلم آن را دیده‌اند و نویسندگان متن نطق‌های رییس مجلس هم اگر قصد دارند برای توضیح و پاسخ گویی بنویسند خوب است مرور کنند.

 

دوم: ژست؛ سفر خانواده به استانبول در وضعیت تحریم با ژست انقلابی‌گری سازگار نیست. جرم نیست و خیلی‌ها می‌روند. البته خیلی‌ها هم نه. چرا که سال 1388 با دلار 1000 تومان می‌شد رفت و حالا با چه دلاری؟

ژست‌های متناقض آقای قالیباف توی ذوق مردم زده است. اگر در همان ژست تکنوکرات سال 84 باقی مانده بود هیچ شگفت‌آور نبود اما از 92 به بعد و مشخصا از 96 به این طرف در لحن و گفتار و پوشش و حتی اندازۀ محاسن، ژست دیگری گرفته و همین تناقض‌ها موجب این وضعیت شده است. وگرنه فرزندان دیگر مسؤولان هم به سفر می‌روند و این همه جنجال بر پا نمی‌شود.

 

در جامعه‌ای که مردم از شدت «ریا» آزرده‌اند و احساس می‌کنند حرف و عمل یکی نیست تا مصداقی پیدا می‌شود یا تصور می کنند مصداق است واکنش نشان می‌دهند و به تعبیر دکتر فاضلی این اتفاق از عواقب «ریای سیستماتیک» ارزیابی شد.

سومی اما برجام است. در حالی که مردم انتظار داشتند با انتخاب جو بایدن گشایشی حاصل شود و به نتایج انتخابات آمریکا توجه نشان می دادند رییس مجلس انقلابی روز 25 آبان 1399 در نطق خود گفت: «تصمیمات ما به پاستور و باب همایون و بهارستان ربط دارد نه جورجیا و میشیگان و  آریزونا». یعنی شمارش آرا در ایالت‌های آمریکا و این که ترامپ می‌ماند یا نه مهم نیست حال آن که همین تازگی و قبل از ماجرای سیسمونی اذعان کرد فروش  119 میلیارد دلاری نفت در یک سال دولت احمدی‌نژاد به 9 میلیارد دلار در یک سال دولت روحانی رسید. به این نطق هم بسنده نشد و مجلس انقلابی در 11 آذر 1399 مصوبه‌ای گذراند که دست دولت برای احیای مذاکرات برجام پس از ترامپ را می‌بست.

 

این مصوبه در واکنش به ترور مهندس فخری زاده بود هر چند ربط مستقیم آن کشف نشد اما به خاطر آن محدودیت‌هایی در سفر بازرسان آژانس ایجاد و مشخص شد تا روحانی هست برگ احیای برجام به او داده نمی‌شود. ربط قضیه به ماجرای اخیر چیست؟ این تصور است که از یک طرف با عادی شدن امور مخالفت می‌کنید و از سوی دیگر خودتان بی خیال تحریم به سفر می‌روید؟ به زبان ساده: تحریم برای ما خوب است وباید تحمل کنیم و برای شما نه؟ ما نگاه به داخل و اشکنه و شما نگاه به خارج و استانبول؟

ماجرا البته وجوه دیگر هم دارد. مثلا این که تا دیروز صحبت از فرزندان بود و حالا نوبت به نوه‌ها رسیده است و این یکی هنوز پا به گیتی ننهاده.

 

اصول‌گرایان معترض هم که شهید قاسم سلیمانی را الگو می‌دانند ناخرسندند.

یک روز بعد از ماجرای سیسمونی روز سعدی بود. هم او که در گلستان آورده است: «تو را که خانه، نِئین است بازی نه این است.»

 

خانۀ «نئین» یعنی خانه‌ای که با «نی» ساخته شده و  شکل دیگر و بهتر آن «نِیین» است. فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی همه را در خانه‌های ساخته از نِی قرار داده و بازی تازه می‌طلبد. آقای قالیباف هم اگر می‌خواهد به بازی سیاست ادامه دهد باید شیوۀ بازی را تغییر دهد.

 

تا کنون چند بار البته تغییر داده از امضای نامه انتقادی به خاتمی در تیر 78 تا قبول حکم او برای ریاست ستاد قاچاق کالا و ارز. از کاندیداتوری در 84 با شعار «حجاب حداقلی» - در جزوۀ تبلیغاتی و نه سخنرانی‌ها- و سیمای تکنوکراتیک تا تلاش برای شباهت به احمدی‌نژاد در سال 92. از تبریک به ظریف در 23 تیر 1394 و «خداقوت دوست عزیز» و تشکر از «تلاش‌های مجاهدانه» امضاکنندۀ برجام تا مصوبۀ 11 آذر 1399. از تقسیم جامعه به اکثریت ندار 96 درصدی و اقلیت دارای 4 درصدی تا سفر خانوادگی که از 4درصدی‌ها برمی‌آید...

جان کلاماما همان سخن سعدی است: تو را که خانه نِیین است، بازی نه این است!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ترسو ارسالی در

   عجب اوضاعیه یک نفر مثل دکتر هم که تو این مملکت می خواهد کارها را راست و ریس کنه هزار انگ و وصله خلاف و خطا بهش می چسبونند که نا امیدش کنند تا اموالش را جمع کنه از این مملکت بره !!!

   • ناشناس ارسالی در

    از اسم خودت معلومه

   • بهروز ارسالی در

    چقد گرفتی از قالیباف حمایت کنی.چند؟؟؟؟؟

  • ناشناس ارسالی در

   سلام

  • ناشناس ارسالی در

   ان شاله ممنوع التصویر ممنوع البیان ممنوع الحیاط نشده باشن

  • ورشکسته بورس ارسالی در

   عالی بود اما حالا این کنایه بود ولی فرودگاه ها هم ویدئو چک دارند که خیلی جذاب میشه اگر پخش کنید !!!

  • علی نجاران ارسالی در

   نان
   گندم معده آهنی می‌خواهد مردم خوزستان نان جو می‌خورند هم سلام تر هم متعادل هم گندم می فرختند برای ماعش یکسال کشاورزی در خوزستان گاهی به نعمت و رحمت خداوند انجام می‌شد پدران ما نان جو خوردند ولی مردا نه زندکی کردنندزمستان سیل و تابستان بی آبی

  • ناشناس ارسالی در

   کلام ما هم این است خدایا تو به دادمان برس

  • ناشناس ارسالی در

   احسن براین تحلیل منطقی و واقع گرایانه واقعا حرف دل ملت ایران را زدی.

  • علی از بهشهر ارسالی در

   به قران ما از این دروغ کلک بازی دیگر خسته شدیم من الان سه ماه همسرم مریض خانه افتاده پول ندارم دکتر ببرم این شد مملکت

  • افشین ارسالی در

   جناب قالیباف شما از طرف ملت ایران در ریاست مجلس سکان دار مجلس هستید به کسی ارتباط ندارد که خانواده شما کجا رفته چی خریده ،بلکه جای سوال اینجاست که آنچه راکه برای خود می خواهی برای دیگران هم بخواه من جوان ۴۵ ساله صبح تا شب کارمینکم بجایی نمیرسم من دوست دارم ازترکیه خرید کنم ولی نمی توانم چون پشت سر قانون حرکت کرده ام چون به فرمایشات رهبر عزیزم ارزش قایل هستم.چون کارگران وتولیدات داخلی راحمایت میکنم و...چرابا احساسات من وامسال من بازی میکنید .خوب راست میگید قانونش کنید هر شهروند استان‌های لب مرزی سالی یک بارحق استفاده امتیاز خرید بی حدوحساب ازکشور همسایه دارد

  • رضا ارسالی در

   مردم درحالی که روز بروز سفره هایشان کوچکترمیشود این اقایان آنقدرسفره هایشان بزرگ شده که یک سرش تهران وسردگر سفره استانبول وصله وجای تعجب که هم سفره های این دغل بازان روایتها ازاهل بیت می اورن

  • ایمان ارسالی در

   تحلیل درستی انجام دادین
   ممنون

  • عباس گرانمهر ارسالی در

   عجب سریست یامولا
   یا صاحب الزمان به ظهورت شتاب کن
   ازاینا دیگه ما قطع امیدکردیم
   یه مشت گندم نمای جو فروش

  • مجید محاوی ارسالی در

   من خودم در سال سه چهار بار میرم ولی میزارم ماه مبارک تخفیف میخوره خیلی ارزانه این دعه نزدیک ۱۳ بدر رفتم جنس انقدر اوردم زانوم درد گرفت والا همه میروند دبی را ساختیم ، ترکیه ، نخجوان ، ارمنستان دلار میریزیم ........

  • حسنFuNA ارسالی در

   قدیمیهامیگفتنداب که ازسرگذشت چه یک وجب چه صدوجب فرزن زیرپا این بنده خداهمخدارامیخواهدوهم خرمارا هم پست رئیس مجلسی وهم همرزم شهیدمظلوم دلهاحاج قاسم سلیمانی

  • ناشناس ارسالی در

   موندم بااین همه گناه چ جور میخوان بمیرن .الحق والانصاف مقاله جامع وکاملی بود وممنون از نویسنده محترم .

  • ناشناس ارسالی در

   به گروه ممنوع تصویرها و ممنوع کارها خوش آمدی

  • ایرانی ارسالی در

   وای بحال ملتی که نماینده اش که رئيس پارلمانش هم هست اینچنین باشد !!!! اخراج کمترین حکم ایت .

  • ناشناس ارسالی در

   هرچه‌بگنددنمک‌زنند.وای‌به‌روزی‌که‌بگنندنمک.
   هرچه‌بدبختیه‌برای‌مردمه.

  • بهرامسلام چرا ارسالی در

   سلام چرایادتان رفته که این سردار ایگورارویال بور یاطلایی به ریش وموی سپیدش میزنه

  • ایرانی ارسالی در

   در یک گلام روز قدس رفتی شعار دادی ؟

  • ناشناس ارسالی در

   خدارو شکر که در ایران دموکراسی وجود نداره اختناق داره بیداد می کنه آزادی بیان هم نیست اگر بود چی می شد حالا که نیست زندانی های باصطلاح سیاسی باتلفن زندان با اینتر نشنال مصاحبه می کنند وپیام صوتی برای اینترنشنال می فرستند ومجری های تلویزیون هم مقامات رو تمسخر می کنند در زمان شاهنشاه یک نشریه ای بود بنام توفیق که سه هفته منتشر میشد به خاطر بعضی طنزهاش یه سال یه سال ونیم توقیف میشد یادش بخیر چه قدر آزاد بودیم قدرشو ندونستیم الان اصلا آزاد نیستیم !!!!!

  • ناشناس ارسالی در

   خیلی جالب بود قشنگ به هم ربطش دادید
   شاید یکم خجالت بکشن البته شاید

  • ناشناس ارسالی در

   وقتی رعیس مجلس با حقوق20 میلیونی اینقدر ولخرجی میکنه،چرا بنده وخانمم ک دو نفر فرهنگی هستیم هنوز مستاجریم،باید چطور پول جم کرد،اونکه اونجا داخل چ هتلی بودن وچ میخوردن بماند،،تعجب میکنم،،اینا بدین دست چپ پای از کجا میخورن

  • یاس ارسالی در

   خرید کردن عیب نیست فریبکاری عیب است. جناب رئیس مجلس یادم می آید می گفتند چرا فلان وزیر برای نوه اش از ایتالیا خرید می کند. عالم بی عمل. پس چرا خودت همان کار تکرار کردی. مگر شما نمی گوید اقتصاد مقاومتی خرید کالای ایرانی. پس کو آن ادعا! نمایند انقلابی

  • ناشناس ارسالی در

   طوری بعضی ها دفاع میکنند که انگار ایشون از فرستاده های خداوند هستند ومعصوم اقا کارهای خوب کرده حرف خوب زده حتما ولی کار اشتباه هم ممکنه کرده باشه چرا اینقدر پافشاری میکنید هر کسی در زندگی ممکنه خودش یا خانواده کاری انجام دهد که بر خلاف خواسته ومیل مردم ویا کشور باشد صحیح یا غلط رو کاری نداریم ولی چرا اصرار دارید که نشده ونکرده الان مسولین دیگه هم خیلی بیشتر مراقب هستند مدل دیگه ای خرج کنند که مو لای درزش نره این برنامه هم بسیار خوب وبه دلمان چسبید تمام سختی کرونا رو کم کرد لطفا از مسولین دیگه هم اتو بگیری پخش کنید خیلی عالی بود این برنامه ها میتونه جای ماهواره رو هم بگیره لذت بخش بود

  • مهدی ارسالی در

   بله سعدی چه خوب گفته خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه