خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

خاکیموف:

روسیه وشرکایش در شانگهای، عضویت ایران را تصمیم مفیدی می‌دانند

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای در سخنانی گفت: روسیه وشرکایش در شانگهای، عضویت ایران را تصمیم مفیدی می‌دانند.

«بختیار خاکیموف» (Bekhtiyer Khakimov) نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که از دیدگاه مسکو و متحدانش در این سازمان، تصمیم به عضویت ایران بسیار مفید بود.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای در این خصوص گفت: نظر به بیانیه ها و تعهدات دولت قبلی و سخنرانی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در این خصوص که ایران آمادگی دارد تمام توانایی های بالقوه خود را با سازمان همکاری‌ شانگهای به اشتراک بگذارد، دلایلی جدی وجود دارد که باور داشته باشیم که این حضور بسیار مفید خواهد بود.

وی در این باره اضافه کرد: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تصمیمات خود را با تحلیل ترکیبی از تمام مولفه‌ ها، اتخاذ کرده‌ اند. در این مورد با شرکای خود کاملاً هم نظر هستیم.

نشست سران سازمان همکاری شانگهای امسال با تحولی جدید و دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران همراه بود و آن هم چیزی نبود جز عضویت دائم و کامل ایران در این سازمان بین المللی.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری‌های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال ۱۹۹۶ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد. اندکی بعد، ازبکستان هم به این سازمان پیوست و این سازمان رسماً به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر نام داد.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه