ارسال به دیگران پرینت

زجرکشی بورس متوقف شود | مطالبه ۶۶ درصد از فعالان سهام

آیا بورس در حال زجرکش شدن است؟ این سوال در یک نظرسنجی از مخاطبان «دنیای اقتصاد» پرسیده شده است. ۸۷درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند دامنه نوسان نامتقارن، سیاستی نامناسب است که تنها سهامداران را زجرکش می‌کند. ۶۶درصد از فعالان بازار سهام خواستار جراحی بورس با حذف سریع دامنه نوسان شده‌اند. این در حالی است که ۲۱درصد از این افراد به رغم نامناسب دیدن سیاست یادشده، تداوم اجرای آن را لازم دانسته‌اند و ۱۳درصد بر مفید بودن اجرای دامنه نوسان نامتقارن تاکید کرده‌اند.

دنیای اقتصاد : آیا بورس در حال زجرکش شدن است؟ این سوال در یک نظرسنجی از مخاطبان «دنیای اقتصاد» پرسیده شده است. ۸۷درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند دامنه نوسان نامتقارن، سیاستی نامناسب است که تنها سهامداران را زجرکش می‌کند. ۶۶درصد از فعالان بازار سهام خواستار جراحی بورس با حذف سریع دامنه نوسان شده‌اند. این در حالی است که ۲۱درصد از این افراد به رغم نامناسب دیدن سیاست یادشده، تداوم اجرای آن را لازم دانسته‌اند و ۱۳درصد بر مفید بودن اجرای دامنه نوسان نامتقارن تاکید کرده‌اند.

آن طور که به نظر می‌رسد تا درب سیاست‌گذاری در بازار سهام بر پاشنه تصمیمات خلق‌الساعه می‌چرخد، امیدی به بهبود وضعیت این بازار نیست. در روزهای گذشته «دنیای‌اقتصاد» در سلسله گزارشی با محوریت بازار سرمایه در روزهای پس از اعمال دامنه نوسان نامتقارن به تبعات ابتکار اخیر مسوولان بازار سرمایه پرداخت تا زوایای مختلف مداخله در نظام تخصیص قیمت آزادانه در این بازار را مورد بازبینی و کنکاش قرار دهد. آن‌طور که در مجموعه این گزارش‌ها مطرح شد، از جمله تاثیرات سوء به کار‌گیری این قانون که به موجب آن امکان افت قیمت‌ها به دامنه نوسان ۲ درصدی محدود شده است، کاهش شدید میزان تقاضاست که خود به دلیل انباشته شدن سهام عرضه شده در صفوف فروش رخ داده است.  بر این اساس بخش قابل‌توجهی از بازار سرمایه به این نتیجه رسیده که حمایت دستوری از قیمت سهام که در روزهای گذشته خود را در قالب اعمال دامنه نوسان نامتقارن نشان داده راه به جایی نمی‌برد و شوک‌درمانی به‌رغم همه ناملایماتی که ممکن است داشته باشد از وضعیت فعلی بهتر است. دلیل این رویکرد نامعلوم بودن دوره زمانی رکود فعلی است که اتمام رکود موجود را در هاله‌ای از ابهام برده است.  به همین منظور نظر‌سنجی‌ای که در «دنیای‌اقتصاد» انجام شده است نشان می‌دهد در پاسخ به سوالی مبنی بر برداشته شدن محدودیت فعلی و شوک‌درمانی در بازار سهام ۶۶ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند که «سیاست‌های فعلی زجرکش کردن بورس است و باید دامنه نوسان به سرعت حذف شود» این در حالی است که ۲۱ درصد از شرکت‌کنندگان در شرایط فعلی تداوم این سیاست غلط را لازم دانسته‌اند و در مقابل ۱۳ درصد مابقی آن را رویکردی درست تلقی کرده‌اند که باید تداوم یابد. 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه