ارسال به دیگران پرینت

معرفی بهترین کتاب های تاریخی برای آشنایی بیشتر با تاریخ ایران و جهان

از منظر عموم و به زبانی ساده تاریخ علم مطالعه گذشته و ناظر به وقایع گذشته است. در حقیقت علم تاریخ به مجموعه ای از حوادث و رویدادهایی گفته می‌شود که در زمان و مکانی خاص در ماسلف رخ داده است. کتاب تاریخی به بازگو کردن و شرح روزگاران قبل و روابط اجتماعی حاکم بر آنها می‌پردازد که هدف آن پاسخ به پرسش‌های تاریخی از طریق ارائه اسناد و مستندات باقیمانده از گذشتگان است. علاوه‌بر‌آن می‌توان گفت که کتاب تاریخ جهان رخدادهای بشری را بصورت جهانی بازگو می‌کند که این اتفاقات در جوامع مختلف گاهاَ متاثر از یکدیگر هستند.

از منظر عموم و به زبانی ساده تاریخ علم مطالعه گذشته و ناظر به وقایع گذشته است. در حقیقت علم تاریخ به مجموعه ای از حوادث و رویدادهایی گفته می‌شود که در زمان و مکانی خاص در ماسلف رخ داده است. کتاب تاریخی به بازگو کردن و شرح روزگاران قبل و روابط اجتماعی حاکم بر آنها می‌پردازد که هدف آن پاسخ به پرسش‌های تاریخی از طریق ارائه اسناد و مستندات باقیمانده از گذشتگان است. علاوه‌بر‌آن می‌توان گفت که کتاب تاریخ جهان رخدادهای بشری را بصورت جهانی بازگو می‌کند که این اتفاقات در جوامع مختلف گاهاَ متاثر از یکدیگر هستند.

از مهم‌ترین فواید تاریخ می‌توان به آشنایی نسل امروز و آینده با نسل‌های گذشته اشاره کرد. همچنین نباید فراموش کرد که تاریخ دانش حساسی بوده و نگارش آن دشوار است زیرا افکار و هویت انسان‌ها را به خوبی و بدی توصیف می‌کند. جریانات تاریخی بنوعی مایه عبرت فرمانروایان و سیاستمداران است که به آنها در امر حکومت و زمامداری کمک خواهد کرد.

تاریخ پند‌های زیادی در خود برای ما دارد. با مطالعه تاریخ و آگاهی از آنچه که بر نسل‌های قبلی بشر گذشته است میتواند بسیاری از راه حل‌های مورد نیاز انسان در این دوره را در اختیار او قرار دهد. انسان‌ها در زمان حال زندگی می‌کنند و برای آینده خود برنامه ریزی‌های متعدد دارند. همچنین همه ما حداقل برای یک‌بار در طول دوران تحصیل خود، در مورد تاریخ مطالعه کرده‌ایم. ممکن است این سوال به ذهن بسیاری از افراد خطور کرده باشد که اهمیت مطالعه تاریخ در چیست و چرا باید از تاریخ سرزمین خود و یا دیگر نقاط جهان اطلاعات داشته باشیم؟ در ادامه این مقاله به معرفی بهترین کتاب‌های تاریخی خواهیم پرداخت.

 

1. کتاب تاریخ تمام ‌و کمال جهان

در این کتاب بامزه می‌توانید تاریخ تمام و کمال جهان را بخوانید اما نه به شکلی که قبلا خوانده‌اید. سارا برتون در این کتاب از زبان یک کودک نه ساله به اسم سَمیوئِل جانسون تاریخ را به بازی گرفته و با همین بازی خیلی حرف‌ها زده است شما می‌توانید برای خرید آنلاین تاریخ تمام و کمال جهان اثر سارا برتون به فروشگاه‌های اینترنتی همچون فیدیبو سر بزنید.

 

2. کتاب تاریخ کامل ایران

تاریخ کامل ایران، چکیده‌ای است ارزشمند از تاریخ سرزمین باستانی ایران که مشتمل بر دو بخش قبل از اسلام (با قلم استاد ارزشمند حسن پیرنیا) و بعد از اسلام (استاد عباس اقبال آشتیانی) می‌باشد.

این کتاب بسیار بر طبع کسانی خوش خواهد آمد که حوصله‌ی تفصیل تاریخ را ندارند و در عین حال از دانستن تاریخ مملکت متمدن ایران لذت می‌برند.از اعتبار این کتاب همان بس که اکتفا کنیم به حسن‌شهرت نویسندگان آن.

لازم به ذکر است که این کتاب تا آخر عهد قاجار به بازگویی تاریخ ایران پرداخته و برای آن‌ها که علاقمند هستند تاریخ ایران را عاری از غلو و زیاده‌گویی بخوانند، اظهار نظرهای درج‌شده در کتاب، بدون بزرگنمایی و قابل‌ اطمینان بیان گشته است.

 

3. کتاب ایران باستان از اشکانیان تا پایان ساسانیان

History-of-Ancient-Persia

کتاب ایران باستان از اشکانیان تا پایان ساسانیان نوشته‌ی ولادیمیر گریگوریویچ لوکونین، با رویکردی پژوهشی نکات جدید و متفاوتی از تاریخ ایران باستان را برای شما می‌گوید. کتاب ایران باستان از اشکانیان تا پایان ساسانیان از مجموعه کتاب‌های باستان شناسی جهانی است که در خصوص ایران باستان مطالب مفیدی را مطرح می‌کند. ولادیمیر گریگوریویچ لوکونین یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین ایران شناسان دنیا محسوب می‌شود که این کتاب را نوشته است.

جذابیت اصلی کتاب حاضر در این است که با نگاه پژوهشی به تمامی‌مسائل می‌پردازد. این کتاب علاه بر این‌که اطلاعات بسیار ارزشمندی از ایران باستان در اختیار شما قرار می‌دهد تصاویر بسیاری نیز دارد که بر ارزش آن می‌افزاید.

 

4. دو قرن سکوت

در کتاب «دو قرن سکوت» زرین‌کوب به دوره‌ای از تاریخ ایران پرداخته که به دلیل کمبود آثار و اسناد تاریخی تا پیش از او کمتر به آن پرداخته شده بود. این دوره شامل دو قرن پرتلاطم در تاریخ ایران است که از زمان ورود اسلام به ایران تا تشکیل حکومت طاهریان را در برمی‌گیرد اما عجیب آن‌که در ادبیات ما چندان به این عصر پرآشوب توجهی نشده است.

این کتاب هم از جمله کتاب‌هایی بود که در زمان کوتاهی بعد از چاپ به محبوبیت بالایی رسید و مدتی به همین خاطر در بازار کتاب نایاب شد. پس از آن زرین‌کوب خود تصمیم به تجدیدنظر در متن کتاب گرفت و مدتی هم به این دلیل کتاب «دو قرن سکوت» نایاب شده بود. بعدتر این کتاب دوره‌ای از ممنوعیت چاپ را به خود دید و بالاخره امروز همچنان به‌عنوان یکی از کتاب‌های تاریخی محبوب به فروش می‌رسد و علاوه بر نسخه فیزیکی، نسخه صوتی دو قرن سکوت نیز قابل دانلود است.

 

5. کتاب تاریخ جهان

کتاب تاریخ جهان را ارنست گامبریچ نوشته که در سال 1935 منتشر شده‌ است. کتاب تاریخ جهان تحولات و رخداد‌های بشر را در 40 فصل از عصر حجر تا عصر اتم با زبانی بسیار ساده روایت می‌کند. از منظر منتقدین، کتاب تک جلدی تاریخ جهان بدون شک یکی از دقیق‌ترین تقسیم‌بندی‌های فصلی را دارا است. خواندن تاریخ برای بسیاری از ما کسل‌کننده بوده، اما این کتاب با متن ساده و دلنشینی که دارد می‌تواند برای تمامی‌افراد جذاب باشد و حتی بسیاری را به این موضوع علاقمند کند.

 

6. کتاب نبرد من

Mein-Kampf-a-book-by-adolf-hitler

کتاب نبرد من، زندگینامه و پایه‌های فکری یکی از بزرگترین دیکتاتورهای تاریخ، یعنی آدولف هیتلر را به وسیله خودش شرح می‌دهد. هیتلر در سال 1923، زمانی که به جرم خیانت به میهن در زندان بود، نگارش این کتاب را آغاز کرد. هیتلر در این کتاب پایه‌های فکری نظام ناسیونال سوسیالیسم را پی‌ریزی کرده و شرح داده است.

هیتلر در سال 1933 به قدرت رسید و حزب ناسیونال سوسیالیسم یا حزب نازی را پایه‌گذاری کرد که در اینجا می‌توانید درباره آن بیشتر بدانید. پس از به قدرت رسیدن هیتلر، مطالعه این عنوان برای تمام افراد حزب و سپس مردم عادی نیز اجباری شد. پس از مرگ هیتلر و مصادره تمام اموالش، بازنشر این کتاب نیز به مدت 70 سال ممنوع شد. سرانجام در سال 2015 مهلت این ممنوعیت به سر رسید و کتاب نبرد من دوباره منتشر شد. این کتاب پس از بازنشر دوباره خود، در دسته پرفروش‌ترین کتاب‌های سیاسی و تاریخی جهان قرار گرفت.

 

7. کتاب تاریخ تمدن

این اثر از جمله بهترین کتاب‌های تاریخی معتبر و مرجع در این زمینه است. مجموعه کتاب‌های تاریخ تمدن، نوشته ویل دورانت و همسرش آریل دورانت، به شرح مفصل تاریخ تمدن غرب در 11 جلد می‌پردازد. خلق این اثر 50 سال تمام طول کشید. در جلد اول مجموعه کتب تاریخ تمدن، دورانت شرح می‌دهد که هدف او نگارش تاریخ تمدن غرب از ابتدا تا قرن بیستم است. هرچند نگارش این مجموعه تا جلد یازدهم که وقایع عصر ناپلئون را روایت می‌کرد پیشتر نرفت؛ چراکه ویل و آریل دورانت هردو از دنیا رفته و نگارش این مجموعه را ناتمام باقی گذاشتند. این مجموعه برای سال‌های متوالی به فروش بسیار خوبی دست یافت و بارها در انجمن‌های کتابخوانی مختلف در سراسر دنیا دوره شد. مجموعه کتب تاریخ تمدن یکی از منابع غنی برای شناخت کامل تاریخ غرب است.

 

8. کتاب جنگ و صلح

این اثر ادبیات کلاسیک در دسته معروف ترین کتاب‌های تاریخی است که در قالب داستانی جذاب نوشته شده است. جنگ و صلح یکی از بهترین آثار نویسنده روسی لئون تالستوی است. جنگ و صلح به بررسی وقایع تاریخی حمله فرانسه به روسیه می‌پردازد. این حمله و پیامدهای آن در عصر ناپلئون اتفاق می‌افتد. تالستوی در قالب شرح داستان پنج خانواده اشرافی روس، به شرح تاثیرهای عصر ناپلئون بر روسیه تزاری نیز اشاره می‌کند.

 

سخن پایانی

کتاب‌های تاریخی فراوانی در ایران و سایر کشو‌رها به رشته تحریر درآمده اند که علاقمندان مسلما آنها را مطالعه کرده‌اند، اما خواندن تاریخ برای عموم ضروری است زیرا به علم "عبرت گرفتن" مشهور است، بدون شک "هویت بخشی" از دیگر ویژگی‌های این علم است که در شکل گیری اقلیت‌های اجتماعی و گروه‌های انسانی نقش بسزایی دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه