ارسال به دیگران پرینت

وزارت اطلاعات خبر داد

دستگیری «فرج‌الله چعب» سرکرده «حرکه‌النضال»

وزارت اطلاعات روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «فرج‌الله چعب» سرکرده گروهک تروریستی و تجزیه‌طلب «حرکة النضال العربی لتحریر الاحواز» عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز توسط سربازان گمنام امام زمان(عج)، شناسایی و به دام افتاده است.

شرق: وزارت اطلاعات روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «فرج‌الله چعب» سرکرده گروهک تروریستی و تجزیه‌طلب «حرکة النضال العربی لتحریر الاحواز» عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز توسط سربازان گمنام امام زمان(عج)، شناسایی و به دام افتاده است.

در آن روز، هم‌زمان با سالگرد تجاوز عراق به ایران و آغاز هفته دفاع مقدس، مراسم رژه نیروهای مسلح در کشور در حال برگزاری بود که یک گروه تروریستی به مراسم رژه در منطقه لشکر 92 زرهی اهواز حمله کرد. در این حادثه ۲۵ نفر از نیروهای نظامی و افراد غیرنظامی که به تماشای مراسم آمده بودند شهید و 60 نفر دیگر زخمی شدند. ایسنا نوشته بود که تروریست‌ها لباس نظامی بر تن داشتند و تیراندازی از پشت جایگاه مخصوص مسئولان انجام شد و چند دقیقه ادامه داشت. گروهک تجزیه‌طلب «الاحوازیه» با ارسال پیامی در فضای مجازی و در گفت‌وگو با تلویزیون «ایران‌اینترنشنال» مسئولیت اقدام خرابکارانه در رژه نیروهای مسلح اهواز را برعهده گرفته بود. در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده: «با اقدامات تخصصی و ترکیبی سربازان گمنام امام زمان (عج)، فرج‌الله چعب سرکرده گروهک تجزیه‌طلب حرکة النضال شناسایی و دستگیر شد. سرکرده گروهک تجزیه‌طلب حرکة النضال در سال‌های اخیر قصد چندین عملیات بزرگ دیگر در تهران و خوزستان را داشت و اخیرا در حال برنامه‌ریزی برای هدایت عملیات تروریستی جدیدی بود که با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) ناکام ماند». در ادامه این اطلاعیه آمده: «این گروهک که تحت حمایت مستقیم سرویس‌های اطلاعاتی عربستان و رژیم صهیونیستی قرار دارد؛ علی‌رغم صدور حکم بین‌المللی برای سرکردگان آن گروه، عملیات تروریستی در ایران را مدیریت می‌کرد. عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز که اکنون در دستان وزارت اطلاعات قرار دارد، از دیگر عملیات تروریستی و خونین این گروهک نیز جزئیاتی بیان کرده است».

 ناگفته‌های گروهک تروریستی حرکة النضال

ایسنا در گزارشی درباره این گروه تروریستی نوشته: تشکیلات تروریستی گروهک حرکة النضال العربی لتحریر الاحواز در سال ۱۳۷۶ با پوشش فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و در قالب یک حزب غیرقانونی و فاقد مجوز در ایران آغاز به کار کرده است. حبیب جبر نبگان سرکرده این گروهک تروریستی با همکاری سایر اعضای متواری به اروپا و آمریکا اعضای این گروهک را تشکیل دادند. هرچند اقدامات این گروهک از همان ابتدا بر پایه مقابله با جمهوری اسلامی ایران با هدف تحریک قومیت عرب و در نهایت تجزیه‌طلبی خوزستان برنامه‌ریزی شده بود؛ اما کمتر از هشت سال به تشکیل شاخه نظامی به نام کتائب محی‌الدین آل‌ناصر و انجام اقدامات تروریستی انجامید. بمب‌گذاری سال ۱۳۸۴ در اهواز حاصل تصمیم اعضای شورای مرکزی این گروهک در جلسات سرّی آنها بود. بمب‌گذاری فرمانداری اهواز، سازمان مسکن و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ساختمان مرکزی طرح توسعه نیشکر، سرقت مسلحانه از بانک صادرات اهواز، انفجار چاه‌های نفت و چندین خط لوله انتقال نفت، کشتار مردم بی‌دفاع و چندین عملیات تروریستی دیگر از جمله اقدامات شاخه نظامی حرکة النضال بود. شورای مرکزی این حزب با تولید و پخش سی‌دی و بیانیه‌های رسمی در استان خوزستان مسئولیت همه ترورها و اقدامات مسلحانه خود را پذیرفت و حتی برای تکرار اقدامات تروریستی تهدید کرد.

سرکردگان این گروهک از کشورهای اروپایی و تحت حمایت آنان عناصر اصلی با اسامی مستعار به اقدامات تروریستی خود نظیر انفجار در بانک سامان اهواز، بمب‌گذاری در چندین نقطه از پارک ساحلی اهواز، حمله به نیروهای نظامی و انتظامی، حمله به اماکن و تأسیسات عمومی همچون عابربانک‌ها و مراکز خدمات شهری و ده‌ها جنایت دیگر ادامه می‌دهند. اقدامات تروریستی حرکة النضال در مجموع منجر به شهادت و مجروحیت بیش از ۴۵۰ نفر از هم‌وطنان بی‌گناه در خوزستان شد. حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی و انتظامی در ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷ در اهواز و کشتار بی‌رحمانه شهروندان مظلوم نیز از عملیات تروریستی حرکة النضال بوده که مسئولیت مستقیم آن را سخنگو و سرکردگان گروهک رسما بر‌عهده گرفتند.

۲۴ و ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۷ ورشو پایتخت لهستان میزبان نشستی بود به نام صلح و امنیت در خاورمیانه که با هماهنگی آمریکایی‌ها برگزار شد، پمپئو وزیر خارجه آمریکا که با لابی‌های گسترده سعی در برگزاری این نشست داشت، می‌خواست اجلاس ورشو را به محلی برای اجماع جهانی علیه ایران تبدیل کند که البته موفق نشد. با این حال با حمایت مالی آمریکایی‌ها گروهک‌های مختلف ضد انقلاب با ترغیب و فراخوان آمریکایی‌ها خود را به ورشو رساندند تا حداقل بخشی از شوی تبلیغاتی آمریکا علیه ایران را تشکیل دهند. یکی از مسافران ورشو، حبیب فرج‌الله چعب از اعضای سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال بود. پلیس ایران با پیگیری از طریق اینترپل در سال ۱۳۸۶ شمسی و با استناد به فعالیت‌های تروریستی حرکة النضال و نقش حبیب فرج‌الله چعب در این عملیات‌ها وانتد قرمز را درخواست کرده که توسط پلیس اینترپل این حکم صادر شد و همین حکم بین‌المللی موجب شد تا زمانی که حبیب فرج‌الله چعب وارد فرودگاه ورشو شود، دستگیر شود. بعد از دستگیری این تروریست در لهستان، جمهوری اسلامی ایران براساس قوانین بین‌المللی که حق محاکمه قضائی فرج‌الله چعب را به ایران می‌داد، خواهان استرداد وی به ایران شد. هم‌زمان با درخواست ایران عربستان سعودی و آمریکایی‌ها نیز فشار‌های خود را به دولت لهستان برای جلوگیری از استرداد این مجرم به ایران آغاز کردند. حتی آمریکایی‌ها با مشارکت سعودی‌ها، دولت سوئد را به عنوان کشور میزبان حبیب فرج‌الله چعب مجبور کردند تا هیئتی را برای پیگیری وضعیت این تروریست به لهستان اعزام کنند. سرانجام با وجود ارسال مستندات غیر قابل خدشه از نقش حبیب فرج‌الله چعب در اقدامات تروریستی متعدد، دادگاه لهستان با فشار کشورهای آمریکا، سعودی و اسرائیل این تروریست را آزاد کرد».

 افشای  نام  همدستان

حبیب فرج‌الله چعب پس از دستگیری توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) گفته «حبیب نبگان»، «یعقوب نیسی» و «عیسی سواری» نیز در عملیات تروریستی 31 شهریور سال 97 اهواز دست داشته‌اند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، او افزود: «سرقت از شرکت پیمانکاری و سرقت مسلحانه از بانک صادرات اهواز از جمله اقدامات ما بود. در همان زمان با سرویس اطلاعاتی عربستان، اقداماتمان را آغاز کردیم و جلسات متعددی با آنان داشتیم». فرج‌الله چعب عنوان کرد: «عملیات تروریستی را در شهرستان اهواز انجام دادیم. تلویزیون ایران‌اینترنشنال با پول‌های عربستان اداره می‌شود و فقط برای تأسیس آن 30 میلیون یورو صرف شد». او در این مصاحبه اعلام کرد که به وسیله نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر شده است.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه