ارسال به دیگران پرینت

افشاگر واترگیت منتشر کرد | افشای مکالمات ترامپ با رهبران جهان

دردسرهای رسانه‌های آمریکایی علیه رئیس‌جمهوری کشورشان تمامی ندارد. درحالی‌که «دونالد ترامپ» هنوز مشغول حاشیه‌های گزارش اخیر روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز درباره جنجال پاداش‌های روسیه برای کشتن سربازان آمریکایی است، وب‌سایت خبری سی‌ان‌ان گزارشی جدید را منتشر کرده که طبق آن رئیس‌جمهوری ایالات متحده گاهی در تماس‌های تلفنی خود با رهبران جهانی به‌ دلیل نداشتن اطلاع دقیق از رویدادها «هذیان» می‌گوید.

دردسرهای رسانه‌های آمریکایی علیه رئیس‌جمهوری کشورشان تمامی ندارد. درحالی‌که «دونالد ترامپ» هنوز مشغول حاشیه‌های گزارش اخیر روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز درباره جنجال پاداش‌های روسیه برای کشتن سربازان آمریکایی است، وب‌سایت خبری سی‌ان‌ان گزارشی جدید را منتشر کرده که طبق آن رئیس‌جمهوری ایالات متحده گاهی در تماس‌های تلفنی خود با رهبران جهانی به‌ دلیل نداشتن اطلاع دقیق از رویدادها «هذیان» می‌گوید.

طبق این گزارش، تماس‌های تلفنی دونالد ترامپ با رهبران کشورهای بزرگ بعد از گذشت سه‌سال‌ونیم از دوره ریاست‌جمهوری او بر آمریکا، اکنون برای مقامات امنیتی این کشور به کابوس تبدیل شده است. مقامات آمریکایی این‌گونه مکالمات را که ترامپ برای آنها از آمادگی لازم برخوردار نیست، زنگ خطری برای امنیت ملی واشنگتن قلمداد می‌کنند.

سی‌ان‌ان در گزارش خود می‌نویسد که پس از بررسی صدها تماس تلفنی طبقه‌بندی‌شده مشخص شده ترامپ به‌ طور مداوم در موارد جدی آماده بحث نبوده است و به‌همین‌علت در زمان صحبت با رهبران قدرتمندی مانند «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه یا «رجب‌ طیب اردوغان»، همتای ترکش بسیار مضطرب بوده و از‌این‌رو افرادی مانند «جان بولتون» مشاور امنیت ملی، «جیمز متیس» وزیر دفاع، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه و «جان کلی»، رئیس کارکنان کاخ‌ سفید که همگی به‌نوعی از سوی ترامپ از سمت‌های خود اخراج شدند، به این نتیجه رسیدند که ترامپ در تماس‌های تلفنی، گاهی «هذیان» می‌‌گوید. این منابع آگاه گفته‌اند شواهدی وجود ندارد که عملکرد ترامپ در این تماس‌های تلفنی با گذشت زمان بهتر شده باشد. ترامپ در این تماس‌ها تصور می‌کرده با زورگویی به سران کشورهای خارجی می‌تواند آنها را به تسلیم در برابر خواسته‌هایش وادار کند.

کرنش در برابر پوتین

سی‌ان‌ان در این گزارش خود که به قلم «کارل برنستین»، خبرنگار واترگیت، با موضوع رفتار و گفتار دونالد ترامپ، نوشته شده، آورده است که در گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با پوتین لحنش چنان صمیمی بوده که انگار «رفیق گرمابه و گلستان هستند» و ترامپ معمولا با تسلیم‌بودن در برابر همتای روس خود تلاش می‌کرده تنها تأییدیه‌هایی را از سوی پوتین دریافت کند و اغلب رؤسای ‌جمهوری قبل از خود را «کودن» و «بی‌مایه» توصیف می‌کرده است.

سی‌ان‌ان در ادامه می‌نویسد: در تماس ترامپ با پوتین که درباره پایان حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان بوده و با توجه به اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه مارس از سوی مشاوران اطلاعات و امنیتی خود در جریان دادن پاداش مسکو به طالبان برای هدف‌قراردادن نظامیان آمریکایی در افغانستان بوده؛ با‌وجود‌این ترامپ حاضر به مطرح‌کردن این مسئله با همتای روس خود نشده است.

یک منبع با انتقاد از این گفت‌وگوهای تلفنی می‌گوید «در‌حالی‌که پوتین غرب را بی‌ثبات می‌کند، ترامپ در آنجا نشسته و فکر می‌کند می‌تواند به اندازه کافی خودش را به‌عنوان تاجر و فرد سرسخت بالا بکشد و پوتین به او احترام خواهد گذاشت». برنستین می‌نویسد: ترامپ در گفت‌وگو با سران برخی کشورها مانند «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی و «کیم‌ جونگ اون»، رهبر کره ‌شمالی، از ثروت، هوش و ذکاوت و دستاوردهای بزرگش به‌عنوان رئیس‌جمهور حرف زده و طبق معمول از حماقت اسلافش شکایت کرده است.

توجه ویژه به اردوغان

خبرنگار واترگیت به نقل از مقاماتی که با آنان به‌ صورت محرمانه گفت‌وگو کرده، می‌نویسد که ترامپ و اردوغان رابطه ویژه‌ای با هم دارند و بیشترین تماس تلفنی ترامپ با رؤسای‌جمهوری کشورهای جهان با اردوغان بوده و رئیس‌جمهوری ترکیه در برخی مواقع حتی هر هفته دو بار با ترامپ تماس تلفنی داشته و گاهی ترامپ، بازی گلف خود را رها کرده تا مدتی طولانی با اردوغان حرف بزند.

منابع آگاه می‌گویند دو نکته مهم که درباره ضعف ترامپ در تماس با رهبران جهان به‌ویژه اردوغان و پوتین به آن اشاره شده، بی‌اطلاعی ترامپ درباره اوضاع و تاریخ خاورمیانه به‌ویژه سوریه بوده و اردوغان از این نقطه‌ضعف برای پیشبرد برنامه‌هایش در سوریه به‌ویژه درباره کردها استفاده کرده است. به گفته مقامات، ترامپ اغلب اوقات برای تماس با اردوغان پروتکل‌های رایج را رعایت نمی‌کرده و به توصیه‌های مقامات ارشد کاخ ‌سفید مانند مشاور امنیت ملی بی‌اعتنا بوده است.

پرخاش به رهبران زن

به باور برنستین، هرچند ترامپ در گفت‌وگو با رهبران مرد سعی کرده خودش را تا حدی کنترل کند؛ اما هنگام گفت‌وگو با رهبران زن حالتی «تقریبا سادیستی» پیدا می‌کرده است؛ برای مثال او در گفت‌وگوهای تلفنی مستقیم با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، به شکلی تحقیرآمیز صحبت می‌کرده است. او مرکل را «احمق» خوانده و او را متهم به بودن در جیب روس‌ها کرده است. یک منبع در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان دراین‌باره می‌گوید گفت‌وگوهای ترامپ با مرکل به‌ حدی غیرمعمول بودند که مقامات آلمانی این گفت‌وگوها را سربسته نگه می‌داشتند و فقط گروه کوچکی در جریان قرار می‌گرفتند. یک منبع مطلع دیگر نیز به برنستین می‌گوید «برخی از چیزهایی که ترامپ به آنگلا مرکل گفته، باورکردنی نیستند». بااین‌حال سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام مطلع می‌نویسد مرکل به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا توجهی نکرده و با بیان واقعیات به سخنان توهین‌آمیز ترامپ پاسخ داده است.

گفت‌وگوهای ترامپ با «ترزا می»، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز «تحقیرآمیز و همراه با قلدری» توصیف شده‌اند و همچنین ترامپ در گفت‌وگو با نخست‌وزیر استرالیا «اسکات موریسون» به شکلی خصمانه و تهاجمی، پرخاش می‌کرده است. همچنین «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه و «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا، همین تجربه مشابه موریسون را داشتند و به‌ طور معمول صحبت‌های ترامپ با رهبران استرالیا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و کانادا با گله و شکایت‌های ترامپ آغاز می‌شده است.

مخرب‌تر از کتاب بولتون

آنچه منابع سی‌ان‌ان درباره گفت‌وگوی ترامپ با رهبران خارجی ارائه می‌دهند، بسیار شبیه آن چیزی است که «جان بولتون»، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، در کتاب اخیرش «اتاقی که در آن اتفاق افتاد»، از رئیس‌جمهوری آمریکا به تصویر می‌کشد؛ اما تماس‌های تلفنی‌ای که برنستین محتویات آنها را از منابع آگاهش در کاخ ‌سفید توصیف می‌کند، دوره طولانی‌تری از زمان تصدی بولتون را در بر می‌گیرد و بسیار گسترده‌تر است.

پیش‌از‌این رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود کنگره به‌ دنبال دسترسی به تماس‌های تلفنی ترامپ با ولادیمیر پوتین و دیگر رهبران جهان است. به گفته آدام شیف «محافظت از امنیت ملی ایالات متحده ضروری‌ترین کار است و باید ببینیم آیا رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با دیگر رهبران جهان به‌ویژه پوتین، امنیت‌مان را در راستای بهره‌برداری شخصی‌ در کمپین خودش زیر سؤال برده است»؛ به‌همین‌دلیل آن‌طورکه تحلیلگران آمریکایی می‌گویند، این گزارش برای ترامپ مخرب‌تر از کتاب بولتون خواهد بود.

این در حالی است که پس از انتشار کتاب بولتون، بسیاری از هم‌حزبی‌های ترامپ نیز از سیاست‌ خارجی دولت کنونی انتقاد کرده‌اند. «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه سابق آمریکا در دولت «جورج بوش» پسر، معتقد است ترامپ مسیر سیاست‌ خارجی را اشتباه هدایت می‌کند و بسیاری از بحران‌های «خودساخته» ترامپ در نهایت ناامنی بیشتری برای جهان در پی دارد.‌ از نگاه رایس، ترامپ نظام‌ها و تعهدات بین‌المللی مانند ناتو و تجارت آزاد ایجادشده در فضای پساجنگ جهانی دوم را در خطر نابودی قرار داده ‌است. همچنین به‌نتیجه‌نرسیدن در توافق‌های بزرگ که ترامپ همواره بر آنها مانور سیاسی و تبلیغات رسانه‌ای ویژه‌ای دارد، بر کاهش محبوبیت ترامپ تأثیر گذاشته است. رئیس‌جمهوری ایالات متحده در سه‌سال‌ونیم گذشته نشان داده که اشتیاق عجیبی به حضور پشت میزهای مذاکره و تلاش برای دستیابی به توافقاتی دارد که بی‌سابقه و تاریخی باشد؛ همانند مذاکره با رهبر کره ‌شمالی، اجرای معامله قرن بین اسرائیل و فلسطین و همچنین توافق ثانویه با ایران؛ توافق‌ها و اهدافی که هرگز محقق نشد و او را در سراشیبی سقوط قرار داده است.

جدا از روانه‌شدن سیل انتقادها از درون حزب جمهوری‌خواه به ترامپ، نظرسنجی‌ها نیز از کاهش شدید محبوبیت او خبر می‌دهند؛ نظرسنجی‌هایی که ترامپ به آنها باور ندارد و آنها را بازی سیاسی و پروپاگاندای جناح رقیب معرفی می‌کند. این در حالی است که حتی نزدیک‌ترین رسانه به شخص ترامپ یعنی «فاکس‌نیوز» نیز در یک نظرسنجی اعلام کرد ترامپ از «جو بایدن»، رقیب دموکراتش ۱۲ درصد عقب‌تر است.

منبع: شرق

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه