ارسال به دیگران پرینت

درمان طبیعی برای کنترل کلسترول خون

کلسترول چربی موجود در خون است که اگر کنترل نشود می‌تواند سلامت ما را به خطر اندازد.

در میان مواد غذایی یک اسلحه‌ی قدرتمند در برابر کلسترول ماده‌ی مضر وجود دارد که یک درمان طبیعی به شمار می‌رود و مؤثر بودن آن به اثبات رسیده.

کلسترول نوعی چربی است که به طور طبیعی در کبد تولید می‌شود که به عملکرد بدن کمک می‌کند، چون همه‌ی سلول‌های بدن از آن استفاده می‌کنند، با این حال، همه‌ی انواع کلسترول مفید نیستند. کلسترول LDL که معمولاً از آن به عنوان کلسترول «مضر» یاد می‌شود، به درون دیواره‌ی عروق خونی می‌چسبد. این مسأله باعث مسدود شدن عروق خونی و باریک شدن شریان‌هایی می‌شود که کار خون رسانی به قلب را برعهده دارند، موضوعی که ریسک حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهد.

کلسترول HDL نوع مفید کلسترول است که ضد این فرآیند مضر عمل می‌کند. کلسترول HDL کلسترول LDL را جدا می‌کند و آن را به کبد برمی گرداند که در آنجا از بدن دفع می‌شود.

تحقیقات نشان داده برخی مواد غذایی میزان کلسترول LDL خون را کاهش و در عین حال سطح کلسترول HDL را افزایش می‌دهند، بنابراین با گنجاندن این مواد غذایی در رژیم غذایی خود می‌توانید این ماده‌ی مضر را تحت کنترل نگه دارید.

یکی از این مواد غذایی عسل است که تحقیقات نشان داده قادر به ایجاد این تعادل در بدن است.

تأثیر عسل در کاهش کلسترول خون

دانشمندان در تحقیقی با شرکت ۵۵ بیمار به مقایسه‌ی عسل و شکر پرداختند و متوجه شدند مصرف عسل باعث کاهشی ۵/۸ درصدی در میزان کلسترول LDL و افزایشی ۳/۳ درصدی در سطح کلسترول HDL شده بود.

علت این خاصیت عسل ممکن است در آنتی اکسیدان‌های موجود در این ماده‌ی غذایی نهفته باشد. آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که تصور می‌شود فواید متعددی در خصوص حفظ سلامت قلب دارند که یکی از آن‌ها کاهش سطح کلسترول LDL است.

علاوه بر این، تحقیقی بر روی موش‌ها نشان داد مصرف عسل باعث شده بود قلب این موجودات از تنش اکسیداتیو در امان بماند. تنش اکسیداتیو فرآیندی طبیعی است که طی آن مولکول‌های ناپایداری به نامی رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن صدمه می‌زنند.

چند راهکار دیگر برای کاهش کلسترول خون

برای کاهش کلسترول باید مصرف غذا‌های چرب به خصوص مواد غذایی‌ای که حاوی نوعی چربی به نام چربی اشباع شده هستند را کاهش دهید.

مواد غذایی‌ای که چربی اشباع شده‌ی زیادی دارند عبارتند از:

گوشت‌های چرب و سوسیس

کره، پیه و کره‌ی مایع

پنیر‌های کرمی و سفت، مانند چدار

کیک‌ها و بیسکوییت‌ها

مواد غذایی حاوی روغن پالم یا روغن نارگیل.

اما بسیاری از مواد غذایی هم هستند که از نوع سالم تری از چربی به نام چربی اشباع نشده برخوردارند.

این مواد غذایی منابع غنی چربی اشباع نشده به شمار می‌روند:

ماهی‌های چرب مثل سالمون و ماهی خال مخالی

برنج قهوه ای، نان و پاستا

مغز‌ها و دانه‌های خوراکی

میوه‌ها و سبزیجات

داشتن یک سبک زندگی پرتحرک هم می‌تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند. این فعالیت‌ها می‌تواند ورزش‌های ساده‌ای مانند پیاده روی و دوچرخه سواری تا فعالیت‌های سنگین تری همچون دویدن و رقص پرتحرک باشد.

۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی در حد متوسط در طول هفته می‌تواند سطح کلسترول را بهبود ببخشد. ورزش هوازی در حد متوسط یعنی آنقدر فعالیت بدنی داشته باشید که ضربان قلب تان بالا رود و عرق تان درآید.

یک راه برای اینکه بتوانید تشخیص دهید شدت ورزشی که انجام می‌دهید متوسط محسوب می‌شود یا نه، این است که در حین انجام آن بتوانید صحبت کنید، اما قادر به خواندن آواز نباشید.

استاتین‌ها هم دارو‌هایی هستند که می‌توانند به کاهش میزان کلسترول خون کمک کنند. این دارو‌ها معمولاً برای افرادی تجویز می‌شوند که به بیماری قلبی کرونری یا دیگر بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا هستند، یا کسانی که سابقه‌ی پزشکی خانواده‌ی آن‌ها نشان می‌دهد احتمال بروز این بیماری‌ها در عرض ۱۰ سال آینده در آن‌ها وجود دارد.

منبع: برنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه