ارسال به دیگران پرینت

حضور زنان بازیگر در افتتاحیه یک نمایشگاه

آیین گشایش نمایشگاه عکس«تراکُب» عصر جمعه ٢٤ آبان ماه با حضور جمعی از هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی، سینما، تئاتر و همچنین علاقه مندان به هنر برگزار شد.

۵۵آنلاین :

نمایشگاه عکس «تراکُب»، در این مراسم، از ٢٠ قطعه عکس شقایق کریمی با موضوع دغدغه زنان ایرانی رونمایی شد. این رونمایی با پرفورمنسی ویژه در رابطه با موضوع نمایشگاه به کارگردانی مازیار رضاخانی و بازی سمیرا شاهنجرینیو «رضابرزگر» همراه بود.

آزیتا ترکاشوند، نفیسه روشن، امیریَل ارجمند، یاسمینا باهر، رضا درستکار، امیریگانه(مجموعه دار)، داود بنی اردلان(کارگردان تئاتر)، اوژن شیراوژن(نقاش) و حسین کشفی اصل(بازیگر تئاتر) جزو مهمانان مراسم افتتاحیه «تراکُب» بودند که نگاه متفاوت و جسارت عکاس نمایشگاه را تحسین کردند.

استیتمنت نمایشگاه «تراکُب»که تا ٢٩ آبان ماه برقرار است، به قلم آزیتا ترکاشوند، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر نوشته شده است. ترکاشوند در این باره توضیح داد:«موضوع این نمایشگاه بسیار خاص است و مشابه آن شاید در ایران برگزار نشده باشد. زنانگی یک زن، کودک درون یک زن و درد مشترکی که خیلی از زنان ایرانی در همه اقشار با آن مواجه هستند، و همچنین احساسات زنانه ای که آسیب دیده اند،در این مجموعه عکس به تصویر کشیده شده اند. در واقع تلفیقی عجیب از نگاه ابزاری و عاطفی به زن را در این عکس ها می بینیم.»

شقایق کریمی، عکاس مجموعه «تراکُب» درباره هدفش از برگزاری این نمایشگاه عکس با موضوع خاص و دغدغه مند آن گفت:«هدف از عکاسی این مجموعه،منع یا نفع یک فرهنگ یا باور نیست.بلکه هدف آگاهی و به وجود آمدن یک بینش درست نسبت به تاثیرات یک باور بر زندگی زنان است. این که آگاهی و شناخت نسبت به یک باور و فرهنگ قدیمی و مواجه درست با آن، چقدر می تواند از بروز اتفاقات دلسردکننده در زندگی زنان، جلوگیری کند.»

شقایق کریمی، همچنین درباره مدت زمانی که برای این پروژه اختصاص داده توضیح داد:«حدود یک سال زمان صرف شد تا عکس ها گرفته شوند. شاید به اندازه یک فیلم کوتاه زمان و انرژی صرف کردیم تا بتوانیم عکس ها را به موضوع نمایشگاه نزدیک کنیم. طراحی صحنه برای بعضی از عکس ها آنقدر سخت بود که یک هفته زمان برد.»

کریمی ادامه داد:« خداراشکر با موضوع نمایشگاه مخالفت نشد. ضمن اینکه چند عکس را حذف کردم تا حساسیتی ایجاد نشود اما در کل همه چیز خوب پیش رفت و امیدوارم بتوانیم دغدغه زنانه ای را که در ذهن داشتیم با عکس ها به مخاطب القا کنیم. »

همچنین امیریل ارجمند از مهمانان حاضر در این مراسم گفت:« برگزاری چنین نمایشگاه هایی با این موضوع خاص به نظرم اتفاقی رو به جلوست. عکس ها در عین جسارت، قاب های عفیف و پاکی داشتند که به نظرم وجه تمایز این نمایشگاه با نمونه های مشابه آن است. در واقع عکس ها در سطح نبودند و دید عمیق و زنانه عکاس آن کاملا در عکس ها مشهود بود

رضا درستکار، منتقد و مستند ساز نیز با اشاره به این که زنان جهان‌شان با جهان مردان متفاوت است؛ و برای به هست آمدن، پیچیده‌ترین موجودات هستی‌اند، درباره این نمایشگاه گفت:«اکنون در این نمایشگاه، بخشی از پیچ و تاب درون‌شان را، که تغّیر و تغییری‌ست با فاصله از جهان مردانه، از چشم سوم این هنرمند می‌بینیم و نظاره می‌کنیم؛ درک زنان - فهم مردان؛ گاهی عجز، گاهی درد، مشقّت مادینه بودن، عشق‌، انهدام، مادری، انفصال، چرخیدن به چهار سوی هستیت خود ...؛ و این نمایشگاه که قابی برای تماشای این‌همه حواس و احساس فراهم آورده است.»

نفیسه روشن نیز بعد از بازدید از نمایشگاه توضیح داد:«به نظرم این نمایشگاه خیلی مختصر و مفید و در عین حال جامع و مانع به مخاطب منتقل شد. گاهی یک فیلم یا تئاتر هم ممکن است پیامی مشابه داشته باشد که مدت طولانی آن حوصله مخاطب را سر ببرد.اما در مدت نیم ساعتی که در این نمایشگاه بودم و فضای خوبی را تجربه کردم با تماشای عکس ها و پرفورمنس کوتاه، عمق پیام آگاهی بخش عکاس را کاملا درک کردم.»

فرنوش آباء، مدیر رسانه نمایشگاه «تراکُب» است و این نمایشگاه تا ٢٩ آبان ماه در گالری «شکوه» دایر خواهد بود.

منبع : خبرآنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه