ارسال به دیگران پرینت

ترکیه این شهر تاریخی را غرق می‌کند!

حصن کیف که قرار است با آبگیری سد ایلیسو در جنوب شرقی ترکیه به زیر آب برود به معنی دژ سنگی است، زمانی محل استقرار پایگاه مرزی امپراتوری روم بود و شاهپور دوم، پادشاه ساسانی آن را به خاک ایران ملحق کرد. این شهر در زمان شاه اسماعیل هم به تصرف ارتش صفوی درآمد.

۵۵آنلاین :

حصن کیف شهری تاریخی با دوازده هزار سال قدمت که در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد به زودی به زیر آب می رود.

با آبگیری سد ایلیسو در جنوب شرقی ترکیه، به زودی حصن کیف و ۲۰۰ روستا و آبادی اطراف آن در دریاچه پشت سد غرق خواهند شد.

سد ایلیسو که با هزینه دو میلیارد دلار روی رود دجله ساخته شده، بخشی از طرح توسعه جنوب شرقی آناتولی موسوم به گاپ است که به برای توسعه اقتصادی و تامین آب و برق مناطق جنوب شرقی ترکیه به اجرا درآمده است.

آبگیری این سد در ابتدا قرار بود بهار امسال انجام شود ولی نگرانی ها از کم آبی دجله در عراق باعث شد این کار به پاییز موکول شود. سد ایلیسو نوزدهمین سد از مجموعه سدهای ترکیه است که بر روی رودهای دجله و فرات ساخته شده است.

حصن‌کیف شهری باستانی است که طبق تخمین باستان‌‌شناسان، دست کم در هشت هزار سال پیش نیز سکنه داشته است. بناهای خاص این شهر و غارهای هزاران ساله آن باستان‌شناسان زیادی را به خود جلب کرده است. این شهر گنجینه‌ای در تاریخ بشر محسوب می‌شود که با نهایی شدن آبگیری سد ایلیسو زیر آب غرق خواهد شد.

حصن کیف که به معنی دژ سنگی است، زمانی محل استقرار پایگاه مرزی امپراتوری روم بود و شاهپور دوم، پادشاه ساسانی آن را به خاک ایران ملحق کرد. این شهر در زمان شاه اسماعیل هم به تصرف ارتش صفوی درآمد. هر چند که با شکست چالدران، این شهر همانند دیاربکر در اختیار عثمانی ها قرار گرفت.

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

منبع : فرارو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه