ارسال به دیگران پرینت

بزرگترین صادر کننده نفت جهان به خریدار این ماده تبدیل شده است

شرکت انرژی اسپکتز انگلستان روز دوشنبه اعلام کرد که بعد از حملات پهپادی به تاسیسات شرکت آرامکو، عربستان بزرگترین صادر کننده نفت جهان به خرید تولیدات نفتی روی آورده است.

۵۵آنلاین :

شرکت انرژی اسپکتز که به تحلیل وضعیت انرژی در جهان می‌پردازد، در مقاله ای تحلیلی نوشت: عربستان سعودی پس از حملات روز شنبه، مجبور به خریدار قابل توجهی از محصولات پالایش شده نفتی است.

براساس این گزارش، از دست رفتن گاز در عملیات پالایشگاهی عربستان تأثیر زیادی داشته است و این روند صادرات نفت خام سنگین و سبک را برای عربستان بسیار سخت کرده است.

شرکت انرژی اسپکتز در ادامه می نویسد، با توجه به خسارات حملات پهپادی، شرکت دولتی نفت سعودی (آرامکو) احتمالاً ضمن قطع صادرات بنزین مایع، مقدار قابل توجهی بنزین، دیزل و احتمالاً روغن سوخت را خریداری می کند.

با حمله پهپادی حوثی ها صادرات ۵.۷ میلیون بشکه نفت خام عربستان در روز کاهش یافته است.

شرکت انرژی انگلیس ادامه داد که در کنار کاهش صادرات نفت، این حملات ۱۸درصد از گاز طبیعی و ۵۰درصد از تولید گازهای مایع اتان و گاز طبیعی عربستان را مختل کرده است.

یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز شنبه ۲۳ شهریور ماه در عملیاتی با عنوان "توازن بازدارندگی دوم " پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" وابسته به شرکت نفتی "آرامکو" عربستان را هدف ۱۰ پهپاد خود قرار داد.

در پی این حملات، حدود ۵۰ درصد از صادرات نفت خام عربستان به بازارهای جهانی متوقف شد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پس از این اقدام، با هدف دلجویی از سعودی ها در توئیتی مدعی شد که آماده حمله نظامی است اما منتظر است تا سعودی ها، تایید کنند که این حمله کار چه کسی بوده است.

عربستان از پنج سال پیش تاکنون در قالب ائتلاف متجاوز علیه یمن، مردم این کشور را هدف حملات مداوم قرار داده است؛ حملاتی که تا کنون جان هزاران نفر را گرفته و تعداد زیادی مجروح برجا گذاشته است.

نیروهای یمنی نیز بعد از چند بار تهدید به انتقام در نهایت اقدام به حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو کردند.

این نیروها اعلام کردند که در صورت پایان نیافتن حملات و تحریم ها علیه یمن حملات ادامه خواهد داشت.

منبع : ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه