ارسال به دیگران پرینت

افزایش تردد مالکان به بنگاه‌ها

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس- با انتقاد از معطل‌ماندن طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی، ضمن آنکه این روش را یکی از شیوه‌های متداول در دنیا برای تحریک عرضه و کاهش تقاضا و در نتیجه متعادل‌شدن قیمت مسکن، خوانده، اظهار کرده است که اگر مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور تا 10 روز آینده درباره راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان اقدام نکنند، نمایندگان، وزرای راه‌وشهرسازی و امور اقتصادی و دارایی را به مجلس احضار خواهند کرد.

با این حال، دولتمردان در اظهارات خود طی روزهای گذشته نشان داده‌اند که به دریافت مالیات از خانه‌های خالی مصر هستند. محمد اسلامی- وزیر راه‌وشهرسازی- اخیرا در این‌باره گفته است که «مالکان خانه‌های خالی در تابستان جاری باید منتظر برگه‌های مالیاتی باشند.»

محمود محمودزاده- معاون مسکن وزیر راه‌وشهرسازی- نیز عنوان کرده که «وزارت راه‌وشهرسازی در حال استخراج و بارگذاری اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی در سامانه املاک و اسکان است و تا دو ماه آینده سازمان امور مالیاتی می‌تواند بر مبنای این اطلاعات قبض‌های مالیات مسکن خالی را صادر کند.»

همچنین، در اطلاعیه‌هایی که وزارتخانه مذکور در این ارتباط منتشر کرده، تاکید کرده است که مالکانی که در این دو ماه و تا قبل از اجرای این قانون، خانه‌های خود را در معرض فروش یا اجاره قرار دهند مشمول پرداخت این مالیات نخواهند شد. همین موضوع سبب شده که برخی رسانه‌ها از افزایش تردد مالکان به‌منظور رهن و اجاره واحدهای خالی خود به بنگاه‌های املاک خبر دهند.

در حالی‌که وزیر راه‌وشهرسازی در اظهاراتی تعداد خانه‌های خالی را دو میلیون واحد مسکونی اعلام کرده بود، برخی اطلاعات منتشر شده گویای این مطلب است که تعداد این واحدهای بلااستفاده به حدود دو میلیون و 500 هزار واحد در کشور می‌رسد

. در قانون مالیات بر خانه‌های خالی آمده است که خانه‌هایی که بیشتر از یک سال خالی می‌مانند، مشمول درصدی از نرخ مالیات اجاره‌بها می‌شوند. این قانونی است که قرار بود استارت آن از سال 95 زده شود، اما مسئولان علت معطل‌ماندن آن را طی سال‌های گذشته، عدم راه‌اندازی سامانه مربوط به آن اعلام کردند. به همین دلیل، اجرای این قانون از تابستان امسال مشمول خانه‌هایی می‌شود که از سال 95 خالی از سکنه بوده‌اند.

واسطه‌های ملکی چه می‌گویند؟

همزمان با اقدام دولت جهت شناسایی خانه‌های خالی، مراجعه مالکان به بنگاه‌های املاک افزایش پیدا کرده است. در همین زمینه، یک واسطه ملکی در منطقه 2 تهران در گفت‌وگو با ایرنا از مراجعه مالک 4 واحد خالی در محله «شهرآرای» تهران برای به رهن‌گذاشتن آپارتمان خود بعد از چهار سال خبر داد. او معتقد است اجرای مصوبه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر خود را در بازار اجاره به شکل افزایش فایل‌های رهن و اجاره گذاشته است.

یک واسطه ملکی در منطقه 5 تهران و محله اکباتان نیز، گفت: اگرچه هر سال در فصل تابستان بازار اجاره گرم می‌شود و فایل‌های بیشتری برای مشتری‌ها وجود دارد، اما امسال شاهد عرضه بیشتر واحدهایی هستیم که دلیل اصلی آن را تحریک بازار عرضه با اجرای مصوبه مالیات بر خانه‌های خالی می‌دانیم.

 

منبع: آرمان ملی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه