خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

بدهی‌های عربستان طی ۶ سال ۲۱ برابر شد

یک رسانه عربی فاش کرد که بدهی عربستان طی ۶ سال گذشته یعنی از آغاز به قدرت رسیدن سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان ۲۱ برابر شده است.

پایگاه خبری عربی 21 اعلام کرد که بدهی عربستان سعودی در شش سال گذشته 21 برابر شده است و این کشور از زمان به قدرت رسیدن ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی ، نیم تریلیون دلار از دست داده است.

 

پایگاه عربی 21 ارقام موثقی بر اساس داده‌های دولت سعودی و موسسه پولی عربستان سعودی (ساما) منتشر کرد که بر اساس این داده‌ها، عربستان سعودی بیش از 238.2 میلیارد دلار از خارج استقراض کرده و علاوه بر این 278.3 میلیارد دلار از ذخایر خود را نیز برداشت کرده که در مجموع به 516.4 میلیارد دلار می‌رسد.

بانک مرکزی سعودی اعلام کرد که کاهش ذخایر ارزی این کشور همچنان ادامه دارد که این میزان در پایان دسامبر 2020 به 1.701 تریلیون ریال (453.66 میلیارد دلار) کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش ذخایر ارزی عربستان با کاهش 172.2 میلیارد ریالی (45.92 میلیارد دلار) ، با پایان سال گذشته 9.19 درصد کاهش یافته است. ذخایر ارزی عربستان سعودی از 732 میلیارد دلار در سال 2014 میلادی به 454 میلیارد دلار در دسامبر 2020 رسیده است که کاهشی 38 درصدی را نشان می‌دهد.

عربستان سعودی همچنین در ماه‌های مارس و آوریل 50 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را از دست داد که 40 میلیارد دلار آن را به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان به دلیل تاثیرات و پیامدهای منفی شیوع کرونا انتقال داد.

دارایی‌های خالص خارجی در بانک مرکزی عربستان در ماه مارس در مقایسه با ماه قبل حدود 27 میلیارد دلار کاهش یافته که سریعترین سرعت کاهش را در مقایسه با بیست سال گذشته داشته است. ذخایری که برای جبران خسارت اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت و پیامدهای ویروس کرونا در تمام بخشهای اقتصادی و خصوصی استفاده شده است.

انتقال پول به صندوق سرمایه گذاری عمومی کاهش ثروت عمومی دولت سعودی را نشان نمی‌دهد ؛بلکه دارایی‌های نقدینگی موجود در بانک مرکزی را که به منظور حمایت از واحد پول این کشور «ریال» ذخیره شده است، کاهش می‌دهد.

پیش از این «محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان اعلام کرد که در سال گذشته در اقدامی بی‌سابقه تزریق پول به صندوق سرمایه‌گذاری صورت گرفت که کاهش شدید ذخایر ارزی و رکود اقتصادی را در کشور در پی داشت.

در همین راستا «جان میشل صلیبا» اقتصاددان خاورمیانه و آفریقای شمالی گفت: در برنامه‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان یک شکاف مالی وجود دارد و معتقدم که این خلأ باید توسط مجموعه‌ای از اقدامات از جمله تزریق احتمالی سرمایه از بانک مرکزی سعودی پر شود که نقدینگی موجود در این بانک را برای حمایت از ریال کاهش می‌دهد.

عربستان قصد دارد این کسری را تا سال 2023 با برنامه‌ریزی و متنوع‌سازی اقتصاد که عمدتا توسط صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و صندوق ثروت حاکمیت پادشاهی سعودی پشتیبانی می‌شود، جبران کند.

بانک مرکزی علت کاهش میزان دارایی‌های ذخیره سعودی را تأثیر کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در اوراق بهادار در پایان سال 2020 به میزان 7.1درصد و به صورت سالانه معادل 84.75 میلیارد ریال (22.59میلیارد دلار)اعلام کرد.

عربستان در خصوص توزیع دارایی‌های ذخیره خود از ارزهای خارجی و همچنین چگونگی دارایی‌ها به صورت نقدی یا اوراق قرضه را توضیحی ارائه نداده است.

ریاض بودجه خود را از طریق بدهی و برداشت از ذخایر دولت نزد بانک مرکزی تأمین می‌کند.

دولت سعودی پیش‌بینی می‌کند امسال کسری بودجه 141میلیارد ریال (37.59میلیارد دلار) معادل 4.9٪تولید ناخالص داخلی پس از کسری پیش بینی شده 298 میلیارد ریال (79.45میلیارد دلار) یا 12٪ تولید ناخالص داخلی در سال 2020 باشد. همچنین انتظار می‌رود بدهی عمومی عربستان در سال 2021 به 937 میلیارد ریال (حدود 250 میلیارد دلار) افزایش یابد.

در مورد مقایسه بدهی پیش بینی شده عربستان در سال 2021 با ارقام بدهی در سال 2014 ، که بالغ بر 11.8 میلیارد دلار بود ، بر اساس داده‌های به دست آمده توسط عربی 21، داده های دولتی در عربستان نشان می‌دهد که بدهی‌های این کشور طی 6 سال و از زمان قدرت گرفتن سلمان بن عبدالعزیز از سال 2015به بیش از نیم تریلیون دلار رسیده و 21 برابر شده است.

عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان، پس از شیوع بیماری ویروس کرونا با رکود عمیق اقتصادی روبرو شده است. تقاضای جهانی نفت خام کاهش یافته و اقدامات برای مهار ویروس کرونا به فعالیت‌های داخلی آسیب رسانده است. این وضعیت سبب شده، بسیاری از کارشناسان بر این باور باشند که بحران کرونا و افزایش مالیات‌ها و تصمیمات دیگر که به زیان شهروندان عربستان است، دولتمردان این کشور را با چالش روبرو کند.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود درباره اوضاع مالی عربستان اعلام کرد که این کشور در زمان حاکمیت سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهدی پسرش محمد بن سلمان 233 میلیارد دلار (873میلیارد ریال عربستانی) از ذخایر مالی خود را بدون آنکه مشخص باشد، صرف چه چیز شده، از دست داده و یا به عبارت بهتر این مبلغ صرف تجاوز به کشور یمن و تامین مالی تروریست‌ها در سوریه، عراق و لیبی شده است. هرچند این آمار از سوی منابع مطلع یمنی بیش از 300 میلیارد دلار در جنگ شش ساله عربستان علیه با این کشور قید شده است.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • حاج علی محمد ارسالی در

    مداومت عملیات رزمندگان یمن برای عربستان و امارات هزینه ساز و آنان را از پا خواهد انداخت.....همچنین در اسراییل.....فاطمیون را به یمن منتقل کنید

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه