ارسال به دیگران پرینت

واکنش همتی به اظهارات اخیر نوبخت

رئیس کل بانک مرکزی به اظهارات اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی براینکه بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است، واکنش نشان داد.

عبدالناصر همتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: اخیرا به نقل از رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه‌ها منتشر شده است، مبنی بر اینکه بانک مرکزی بزرگ‌ترین بدهکار دولت است.

۱- پرواضح است که بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد. کافی است که نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی شود تا بدهکار مشخص شود.

۲- سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ عامل مسلط در رشد پایه پولی، تبدیل منابع ارزی مسدود و غیرقابل دسترس به ریال بوده است، در حالی که در سال‌های قبل از آن، عامل مسلط، بدهی بانک‌ها بود که با تلاش بانک مرکزی در شرایط بسیار 

سخت مهار شد.

۳-اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغازحکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می‌تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

۴- مقاومت بانک مرکزی در برابر تبدیل منابع ارزی مسدودی به ریال، برای مقابله با رشد بیشتر در پایه پولی و نقدینگی و لذا، جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • بسیم ارسالی در

    بزرگترین بدهکار بانکها ،دولت میباشد که از طریق سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی ،به بانکها بدهکار میباشد وهمچنین تسهیلات تکلیفی که بانکها به ضمانت دولت پرداخت نمودندکه حدودا شصت درصد انها معوق و وغیر قابل وصول میباشد

  • نورمحمدی ارسالی در

    مطمئنا شما یکی از کسانی هستید، که عامل برجسته سقوط ارزش پول کشور شدید، قیمت دلار درزمان شما اوج تصاعدی گرفت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه