ارسال به دیگران پرینت

لزوم توسعه بانک‌های نشا برنج در گیلان

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم توسعه بانک های نشا برنج، گفت: فرمانداران کشاورزان را به انجام بیمه محصولات کشاورزی ترغیب کنند.

 ارسلان زارع غروب چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان و بررسی وضعیت منابع آبی با محوریت تأمین آب کشاورزی استان اظهار کرد: مصرف زیاد آب برای تولید نشا مقرون به صرفه نیست و باید تلاش شود تنگناهای پیش روی فعالیت‌های کشاورزی کاهش و امیدبخشی به این قشر شریف و زحمتکش افزایش یابد.

وی بر لزوم تقویت برنامه‌های عملیاتی و اجرایی دستگاه‌های خدمات رسان و مقابله‌ای در حوادث غیر مترقبه، افزود: افزایش توان پاسخگویی در ایام مختلف سال، مشکلات بازسازی و باز توانی پس از حادثه را نیز کاهش می‌دهد.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت تهیه طرح‌های مطالعاتی، استفاده از و نقشه‌های اطلاعات مکانی، راه اندازی سیستم اطلاع رسانی آنلاین، ارتباط برخط با استان‌های همجوار و هماهنگی و تعامل مستمر بین دستگاهی و فرمانداری‌ها، تصریح کرد: تولید محصول راهبردی برنج به عنوان یکی از تولیدات اصلی گیلان محسوب شده و پربارش بودن استان نباید منجر به غفلت از بروز احتمالی تنش آبی شود.

زارع کاهش ۳۲ درصدی بارش نزولات جوی در زمستان سال گذشته و فروردین ماه امسال جاری را نگران کننده دانست و تاکید کرد: با توجه به کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در مناطق بالادست، بر اساس پیش بینی هواشناسی میزان بارش‌ها در روزهای پایانی فروردین و همچنین اردیبهشت و خردادماه، فراتر از میانگین سال‌های گذشته نخواهد بود.

استاندار گیلان به افزایش ۱.۹ درصدی دما و پیش بینی تداوم گرما در ماه‌های اردیبهشت و خرداد اشاره و ادامه داد: صرفه جویی در مصرف آب برای مدیریت بهینه فصل زراعی، فقط با همراهی و همدلی مسئولان و کشاورزان عملی می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از بخشی نگری به موضوع تأمین آب کشاورزی، ادامه داد: کاهش وابستگی به سد سفیدرود با اتکا به آب‌های سطحی موجود در استان و نیز کاهش آب مصرفی شالیزارها با افزایش بازده و بهره وری بیش از پیش ضرورت دارد.

استاندار گیلان ادامه داد: بهره گیری از سدهای لاستیکی و مخزنی کوچک و ظرفیت مستعد آب بندان های موجود در استان، می‌توان نزولات جوی که به دریا ریخته می‌شود را حفظ و نسبت به ذخیره سازی آب اقدام کرد.

زارع به بهره‌مندی از ظرفیت ۷۰ درصدی مکانیزاسیون فرآیند کاشت، داشت و برداشت به عنوان نقطه قوتی برای استان اشاره کرد و گفت: تلاش برای پوشش ۹۰ درصدی این شاخص طی سال‌های آتی ضرورت داشته و اجرای طرح تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان به بهره وری بیشتر و کاهش آب مصرفی کمک شایانی می‌کند.

وی ترویج نگاه استفاده از ارقام گونه‌های زودبازده پرمحصول با قابلیت تحمل خشکی و تنش آبی، و کاهش میزان مصرف آب اقدامی لازم دانست و افزود: در خصوص بیمه منازل روستایی در مقابل حوادث و آتش‌سوزی‌ها استقبال خوبی شده و از آن جایی که بیمه محصولات کشاورزی میزان خسارات را کاهش می‌دهد باید از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران و مراکز خدمات جهاد کشاورزی اطلاع رسانی گردد.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه