ارسال به دیگران پرینت

تورم عربستان اوج گرفت

نرخ تورم بزرگترین اقتصاد جهان عرب به مرز ۶ درصد رسید.

متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه اکتبر به ۵.۸ درصد رسید که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالا ترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است.

 در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۳ درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با ۱۱.۷ درصد و لوازم منزل با ۸.۱ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آموزش با منفی ۸.۶ درصد بوده است و پس از این بخش، آب و برق با منفی ۰.۷ درصد درصد قرار دارد.

جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه " کپیتال اکونومیکس" گفت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احتمالا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام کرده است از ابتدای این ماه نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به ۱۵ درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور نیز در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در ماه اکتبر  ۰.۱ درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۴۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه ۲۰۰۸ با ۱۱.۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۲۰۱۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    این پرت وپلاهاچیه میگین ماروی تورم رودنیاسفیدکردیم حق نداریم باذره بین بگردیم ببینیم کجای دنیایه دهم درصدی تورم وجودداره مثل اماروحشتناک تلفات کرونا درایران که مایه سرافکندگی شده امابازتلوزیون دنبال اینه که ببینه کجا تلفات داده واونوبارنگ ولعاب بیان کنه همین عربستان وحتی عراق وافغانستان ببینین امارتلفات کروناشون یک صدم ایران نیست جالبه عراق تورمش نزدیک صفره واقعا ایران بااین شلم شوربای اقتصادی بهتره خجالت بکشه وهیچ حرفی درموردهیچ کشوری نزنه

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه