ارسال به دیگران پرینت

برداشت یارانه | برداشت مرحله دوم

زمان نهایی برداشت یارانه نقدی | یارانه مرحله دوم از 20 خرداد قابل برداشت است؟

یارانه نقدی خرداد ماه کی آزاد می‌شود؟

یک هفته از خرداد ۱۴۰۱ گذشت اما هنوز امکان خرج کردن یارانه نقدی این ماه وجود ندارد. ماه قبل همزمان با اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولتی به شهروندان مستحق برخورداری از واریزی جدید، معادل دو ماه یارانه پرداخت کرد.

واریز یارانه نقدی از یک دهه پیش به حساب مردم آغاز شد. یارانه نقدی در تمام این مدت با یک مبلغ به مردم ارائه شده است. یارانه نقدی در طی این سال‌ها چندین بار در جهت رعایت عدالت اصلاح و هدفمند شده است. یارانه نقدی برخی افراد طبقات بالاتر جامعه در این سال‌ها حذف شده است. مبلغ یارانه نقدی قرار است که به زودی تغییر کند.

یارانه نقدی جبرانی فعلا برای مردم قابل برداشت نیست

 سه روز بعد از این واریزی، خانوارهای واجد صلاحیت توانستند واریزی اردیبهشت را خرج کنند اما یارانه نقدی خرداد همچنان مسدود است.

زمان دقیق برداشت واریزی ماه خرداد معلوم نیست اما دولت قصد دارد با روشن کردن وضعیت جاماندگان به همه واجدان دریافت حمایت‌های جدید امکان خرج کردن یارانه خرداد را بدهد.

با این حال از زمان شروع ماه خرداد، اغلب مردم یک پرسش داشتند: چه زمانی می‌توانیم یارانه خرداد را خرج کنیم؟

در حالی که قرار بود در سال جاری کالابرگ الکترونیک جایگزین یارانه نقدی شود، به دلیل آماده‌نیودن زیرساخت‌ها، دولت تصمیم گرفت دو مرحله ابتدایی یارانه جدید را به صورت نقدی به ۹ دهک بپردازد. اکنون اما ابهامات فراوانی در رابطه با طرح کوپن الکترونیکی وجود دارد. به‎‌ویژه آنکه هنوز مشخص نیست کالابرگ به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

در آخرین اظهار نظر، امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد کرد که ۹۰ درصد مردم مستحق دریافت یارانه هستند. اما آیا این سخن به معنای اعطای کالابرگ به این ۹۰ درصد است؟ برای بررسی این موضوع می‌توان یک بررسی زمانی طی چند ماه اخیر انجام داد.

بیشتر بخوانید:

 

طی طرحی کـه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بـه معاون اول رئیس جمهوری ارائه داد، قرار بود کالابرگ جهت تامین کالای اساسی در اختیار عموم قرار گیرد. همچنین حجت‌ا… عبدالملکی از سیاست‌های این وزارتخانه درباره کالا کارت اعلام کرد: به‌زودی این کارت جهت تامین کالای اساسی بـه تمام مردم اعطا می‌شود.

گرچه وزارت رفاه چندین بار دیگر اعلام کرد که آمادگی دارد تا کالا کارت را برای کل کشور اجرا کند، اما مسئولان این وزارتخانه چند بار گفته‌اند که قرار است دهک‌های پایین‌تر جامعه این کوپن‌های الکترونیکی را دریافت کنند.

برخی معتقدند دهک‌ها پایین منظور همان افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و در واقع سه دهک اول هستند که ۱۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شوند.

۷٫۵ دهک کالابرگ می‌گیرد؟

اما شاید نزدیک‌ترین اظهارات به واقعیت اجرایی را چندی پیش عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد. بر اساس اعلام او، ۷٫۵ دهک جامعه مشمول دریافت کالابرگ الکترونیک می‌شوند. یعنی حدود ۶۰ میلیون نفر از افراد جامعه. بانک اطلاعاتی و مرجع شناسایی آن‌ها سازمان هدفمندسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود.

شنیده‌های غیررسمی نیز حاکی از آن است که به تمام افرادی که مشمول دریافت یارانه نقدی شوند، کالابرگ هم تعلق می‌گیرد. همچنین برخی گمانه‌ها مبنی بر این است که به دلیل آماده‌نبودن زیرساخت‌ها پرداخت نقدی یارانه‌ها ادامه یابد.

دولت تاکنون دو مرحله از یارانه جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است. مرحله اول این کمک معیشتی قابل برداشت شده و مرحله دوم هنوز نه.

اما سوالی که وجود دارد این است که آیا مرحله سوم یارانه جدید هم برای مردم واریز می‌شود و یا واریز نقدی متوقف می‌شود و قرار است به مردم کالابرگ داده شود؟

زمان پرداخت کالابرگ

از ابتدای کار قرار بود دولت دو مرحله یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی برای ۹ دهک درآمدی واریز کند تا زیرساخت‌های پرداخت کالابرگ فراهم شود. بعد از آن قرار بود این کمک نقدی، در قالب کوپن الکترونیک به خانوارها تعلق بگیرد.

کمی بعد گفته شد احتمالا زیرساخت‌های کالابرگ به زودی فراهم نمی‌شود و فعلا واریز یارانه نقدی ادامه دارد.

اما روز گذشته مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران از اجرایی شدن طرح کالا برگ الکترونیک در ماه آینده خبر داد. حجت براتعلی به تسنیم گفته است پرداخت یارانه نقدی تنها دو ماه اجرا می شود و بعد وارد اجرای فاز دوم که پرداخت کالابرگ است می‌شویم.

گفته این مقام مسئول به این معناست که یارانه نقدی در تیرماه حذف می‌شود و به جای آن کالابرگ پرداخت می‌شود.

سبد کالابرگ شامل چه کالاهایی است؟

به گفته براتعلی کالابرگ یا همان کوپن برای خرید کالاهای اساسی مانند نان، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن است. یعنی کالاهایی که یارانه آنها اصلاح شده است.

براتعلی گفت: بر این اساس افراد هنگام خرید مبلغ کالا را به قیمت قبل (یارانه‌ای) خریداری می‌کند و مابقی آن را دولت به حساب فروشنده پرداخت می‌کند یا اینکه مبالغ به کارت‌های بانکی افراد واریز می‌شود اما از آن تنها می‌توان کالاهای یاد شده را خریداری کرد.

بر این اساس اگر دولت بتواند ظرف یک ماه باقیمانده زیرساخت کالابرگ را فراهم کند، خانوارها در تیرماه نباید منتظر ریافت یارانه نقدی باشند و تنها می‌توانند کالابرگ را دریافت کنند.

۱۹ اردیبهشت ماه اولین مرحله از یارانه جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. یارانه‌ای که دو روز بعد یعنی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه قابل برداشت شد.

همزمان با واریز کمک معیشتی اردیبهشت ماه، یارانه دوم خرداد هم به حساب برخی از خانوارها واریز شد اما برخی دیگر هنوز پیامک واریز نوبت دوم خرداد ماه را دریافت نکرده‌اند. البته شرایط برای هر دو گروه یکسان است چون یارانه خرداد هنوز قابل برداشت نیست و زمان دقیق برداشت یارانه خرداد ماه اعلام نشده است.

در پیامک ارسالی برای خانوارها اعلام شده بود که زمان دقیق برداشت کمک معیشتی توسط سازمان هدفمندی اعلام می‌شود.

منبع: تجارت نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   سلام ممنونم می شم که اگر میشه زودتر یارانه نقدی را آزاد کنید چون من قسط بانکی دارم و نمیتوانم آن را پرداخت کنم

  • ناشناس ارسالی در

   لطفا یارانه نقدی بدهید

   • ابراهیم ارسالی در

    پول نقد دو سال دیگه ارزش خودشو از دست خواهد داد مثل یارانه نقدی احمدی‌نژاد ولی با کالا برگ حداقل ارزش این سیصد تومن حفظ میشه. الان به خاطر نیازی که داری نقد میخوای ولی بعداً . . .

  • ناشناس ارسالی در

   سلام لطفا یارانه هاراهرماه به صورت نقدپرداخت کنیدکالابرگ نمیخواهیم

  • ناشناس ارسالی در

   توروخدا یارانه نقدی بدید بهتره کالابرگ نمی‌خواهیم

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا نمیشه ۱۰ روز زودتر براشت شی چرا

  • ناشناس ارسالی در

   تا ۱۰ روز دیگه ما چیکار کنیم خدایی

  • : ارسالی در

   يارانه نقدي بهتره از كالا برگ مردم خودشون ميخرند 😢

  • عبدالا ارسالی در

   با سلام ازشما خواهش می کنم اگرامکان داره ازاقای ریسی بپرسید اونهای که درروستا های دورافتاده زندگی می کنن هی فروشگاه بزرگی مسل رفاع یا سایرفروشگاهای که بتوان ازان خرید کرد باید با کالا برگ چکارکنند اگرنقدی باشه ازفروشگاه روستا میشه ماحیتاج زندگیشونوخریدکنند یک خورده باید به فکراینطورادمهاهم باشن خواهش میکنم حتما منعکس بکنین وپیگرباشین ممنون ازشما

  • ناشناس ارسالی در

   دعوا فقط سر لحاف ملاست یعنی قطع یارانه ها و با ترفند توضیع کالا برگ فقط سعی بر همین امر دارند وباتوجه به مشکلات عدیده ای که مردم باآن درگیرند و دست و پنجه نرم میکنند فکر میکنم که دولت با این اقدام دست به ریسک غیر قابل جبرانی خواهد زد و مطمئناً با شروع به این طرح عمل خود زنی بزرگ کامل خواهد شد چون در آنوقت دیگر واقعاً اقشار ضعیف جامعه چیزی برای از دست دادن نحواهند داشت و شورشی چندین برابر سال نودوهشت کلید خواهد خورد.

   • پیمان ارسالی در

    بخاب بابا

  • رضا ارسالی در

   ممنون میشم زودتر یارانه را آزاد کنید تا ما بتونیم استفاده کنیم بعضی از ما مستعجر هستیم کالا برگ به درد ما نمیخوره پول نقد لازم داریم بیشتر بعدزیاد کردن یارانه از مسئولین تقاضای دارم که قیمت اجناس مصرفی را بالا نبرن اینجوری بالا بردن یارانه به دردی نمیخوره ممنون

  • ناشناس ارسالی در

   سلام یارانه‌نقدی‌بدهید‌هر‌ماه‌به‌خدا‌مرد‌م‌گرفتاری‌‌قرض‌خیلی‌دارند‌

  • به توچه ارسالی در

   والله مابه یارانه هابیشترنیازداریم قصدداریم کالابرگ واسه چیمونه

  • ققنوس ارسالی در

   توراخدانقدی بدین بهتره. کالابرگ بااین اوضاع گرونی میخوایم سرقبرمون بزنیم
   بلفرض شماکلابرگ دادین برااین چندتاکالا. تکلیف باقی کالاک گرون کردین به طوزسرسام اورچه میشه
   نخواستیم کالابرگ پولوبدین تابزنیم زخمی

  • نفس ارسالی در

   لطفا یارانه نقدی بدین

  • بازنشسته ارسالی در

   چرا یارانه ما بیماران خاص وصعب العلاج را قطع کردید بااین گرونی معیشت ودارو ودرمان وبیماری شما بجای اینکه از ماحمایت بشه مارا دهک دهم حساب میکنید عدالتتون اینه ما دردامون کمه بااین گرونی سرسام اور مایحتاج زندگی ودکتر ودارو چکار کنیم سامانه ای برای بیماران بگذاریدشما که با کد ملی افراد به دارایی هاشون دسترسی دارید با همون کدملی خانواده هایی که بیمار ان صعب العلاج دارندمشخص شود یارانه ما که دونفر از خانواده ام اس دارد وقطع کردن وجزودهک دهم قراردادن کسی پاسخگو نیست لطفا نظرات را منتشر کنید مردم را سر کار نگذارید

  • ناشناس ارسالی در

   لطفا پول بدین کالا برگ ندین پول بیشتر لازمون میشه

  • ناشناس ارسالی در

   ما کالابرگ نمیخوام همون نقدی،بدید به یه دردمون میزنیم با کالا برگ که نمیشه قسط و‌اجاره خونه داد

  • ناشناس ارسالی در

   لطفا یارانه را بصورت نقدی پرداخت کنید تا بتونیم آن چیزی که نیاز داریم خریداری کنیم .مثلا ما اصلا روغن مایع استفاده نمی کنیم . اگر کالابرگ باشه حقم ضایع میشه نمی تونم استفاده کنم

  • فرهاد ارسالی در

   کالابرگ به دردمردم نمیخوره همون نقدی میتونندچیزی دلشون بخواد میخرن مرغ روغن گوشت شیرخودشون راحت خریدمیکنندکالابرگ بعیدتوصف مریض کروناشکرخدادرکشورمان خوب کنترل شده ازاین بابت دست دولت مردان دردنکنه اگه بازهم صف قراردادن مردم شیوه بیماری کرونا ویروس آبله میمون خدا نکنه بیادایران کنترل میش همون نقدی بهترین راه مردم قبولش دارن کالابرگ نطردولت احترام می‌گذاریم هرچه به صلاح دولت مردم هست همون بهترین هست ممنون از ولت وچمردان ومردم ای آن همکاری کردن

  • ناشناس ارسالی در

   مافقط یارانه نقدی می خوایم به شما چه ربطی داره ما چطور خرجش کنیم آب برق گاز چی خاک برسر هرکسی این پیشنهادرو داده

  • ناشناس ارسالی در

   سلام یارانه راازادکنیدتوراخدا

  • ناشناس ارسالی در

   سلام‌‌‌‌بعضی‌ازآدماحقوق‌خیلی‌بالایی‌دارن‌وخودم‌میبینم‌اصلادست‌خیرندارن‌آخرم‌چشمشون‌به‌یارانه‌هست‌هرچقدرم‌ که مردم‌این‌دوره‌بخورن‌یاخرج‌ کنن هنوز کمشونه‌من‌خودم‌۷ساله‌یارانه‌ام‌حذف‌شده‌خودم‌سرپرستم‌دادنمیزنم‌‌‌خدایی‌هست‌که‌اگه‌بخوریم‌یانخوریم‌هوامونوداره‌مگه‌درزمان‌قدیم‌این‌‌خوراکی‌هاییکه‌الان‌هست‌قدیم‌بوده‌به‌همون‌کم‌راضی‌بودن‌تازه‌عمربیشتریم‌داشتن‌اینقدرخوب‌نیست‌دادبزنین‌

  • ناشناس ارسالی در

   سلام به نظر من قیمت ها با ید ازاد شود وبیت المال تقسیم شود و به قول احمدی نزاد هر نفر ایرانی پنج میلیون بدهندکه سهم شان است و عده کمی از بیت المال در دستشان نبا شد باتشکر

  • ناشناس ارسالی در

   اگه قرار باشه کالابرگ صادر بشه باید برای همه اجناس باشه نه فقط چهار قلم جنس

  • ناشناس ارسالی در

   با عرض سلام به دوستان ما نباید عقب گرد بکنیم وبه دهه پنجاه وشصت برگردیم وکالا برگ ورانت ها دوباره تکرارشودمگر ما خودمان عقل نداریم چه بگیریم ودولت خواسته باشدقیم ملت شودهر نفر ایرانی باید پنج ملیون بدهن و تورم به حد صفر نگه دارن اگر عرضه ای باشد باتشکر

   • ناشناس ارسالی در

    مردم مسقره کردیم هرروز یه بازی جدید سرمون در میارین شما که از بعد احمدی نژاد به هر بونه ای می خواستید پوله خود مردم را ندید الان هم این موضوع کوپین رو راه انداختند شما تصمیم گرفتید پس خواهشن جمع کنید این بساتو ما ادت کردیم تو این 40سال

  • ناشناس ارسالی در

   سلام اقای ریسی پول نقد بدین تو رو خدا

  • ناشناس ارسالی در

   ما قسط داریم بدهکاریم پول اب برق پوشاک بچه اجاره خونه میخام بدیم تو رو خدا نقدی بهمون بدین

  • ناشناس ارسالی در

   اونا همش دروغ می گن

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه