ارسال به دیگران پرینت

کاشت سبزی | روش کاشت سبزی خوردن

دیگه از بیرون سبزی خوردن نخر | روش کاشت سبزی خوردن در خانه

کاشت سبزی‌های خانگی یک روش عالی برای تامین غذای تازه، سالم و با کیفیت است. با کاشت سبزی‌ها در خانه، می‌توانید از صرف هزینه‌های زیادی که برای خرید سبزی‌های تازه در فروشگاه پرداخت می‌کنید، جلوگیری کنید و به راحتی می‌توانید به دستورهای غذایی خود سبزی‌های تازه و با کیفیتی را اضافه کنید.

دیگه از بیرون سبزی خوردن نخر | روش کاشت سبزی خوردن در خانه

کاشت سبزی‌های خانگی یک روش عالی برای تامین غذای تازه، سالم و با کیفیت است. با کاشت سبزی‌ها در خانه، می‌توانید از صرف هزینه‌های زیادی که برای خرید سبزی‌های تازه در فروشگاه پرداخت می‌کنید، جلوگیری کنید و به راحتی می‌توانید به دستورهای غذایی خود سبزی‌های تازه و با کیفیتی را اضافه کنید.

برای شروع کار، ابتدا نیاز دارید که مکان مناسبی برای کاشت سبزی‌های خود در خانه پیدا کنید. برای این منظور، می‌توانید از گلدان‌ها، کارتن‌ها یا انواع ظروف پلاستیکی استفاده کنید. همچنین، حوزه‌ی کاشت را به دقت در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که الگوی نورپردازی مناسبی برای رشد سبزی‌های شما وجود دارد.

یک حبه انگور داخل خونت درخت انگور بکار | آموزش کاشت درخت انگور در منزل

سپس، بسته بذر سبزی‌هایی که می‌خواهید کاشت کنید را انتخاب کنید. هر گونه سبزی‌ای که در فضای باز قابل کشت است، می‌تواند در خانه نیز کاشته شود. از جمله سبزی‌هایی مثل سبزیجات، ریحان، تره، جعفری و...

در نهایت، بسته بذر را در محیط مناسب (مانند خاک و ظرف) کاشت کنید و آن را به مرور زمان به آبیاری، نورپردازی و کود دهی دقت کنید. به این ترتیب، می‌توانید سبزی‌های خانگی تازه و خوشمزه خود را برداشت کرده و از آن‌ها در غذاهای خود لذت ببرید.

کاشت و پرورش سبزیجات در گلدان، هم لذت بخش است و هم دسترسی شما را به سبزیجات مورد علاقه تان آسان می کند. جدای از این مساله، این سبزیجات وقتی سبز می شوند و گلدانی را پُر می کنند، سبب زیبایی خانه می شوند. وقتی تصمیم گرفتید تا در خانه تان، گلدان های متنوع سبزی داشته باشید. اولین قدم این است که بتوانید مکان مناسب را پیدا کنید. یک پنجره آفتابگیر بهترین مکان برای پرورش سبزیجات است.

سبزیجات در گلدان

سبزیجات

البته نگران نباشید اگر هم پنجره ای نداشته باشید. داشتن لامپ های پر نور فلورسنت نیز برای پرورش این گیاهان مناسب است. دقت کنید که از ابتدای کار به دنبال گلدان های بزرگ و فضای زیاد نباشید، چند گلدان کوچک برای شروع کافی است.

پیشنهاد می کنیم اگر پنجره ی مناسبی در خانه دارید، یک میز جلوی آن بگذارید و گلدان ها را روی آن بچینید تا هم زیبایی خاصی داشته باشد و هم نور به راحتی به گلدان ها برسد.

سبزیجات در گلدان

سبزیجات

مراحل کاشت سبزیجات در گلدان:

ابتدا بذر مناسب تهیه کنید، این موضوع خیلی مهم است که بتوانید بذر مرغوب برای سبزیجات مورد علاقه تان را بیابید. خاک استاندارد، دومین نیاز شما است. خاک سبزیکاری مناسب تر است. البته شما از خاک معمولی باغچه هم می توانید استفاده کنید. فقط مهم است که خاک را الک کنید تا یک دست باشید.

تربچه در گلدان

تربچه در گلدان

کود مناسب برای گیاهان بسیار خوب است. سبب می شود تا سبزیجات تغذیه ی بهتری داشته باشند. اما نیازی نیست حتماً به دنبال کودهای شیمیایی باشید. تفاله خشک شده چای، خاک برگ، کودهای حیوانی یا خاکستر چوب و موارد این چنین جزء کودهای ارگانیک و طبیعی به شمار می آیند و برای سبزیجات مناسب هستند.

نکات مهم درباره کاشت سبزیجات در خانه:

بیشتر انواع سبزی مانند تره، شاهی، ریحان، جعفری و … ؛ را می توان در هر فصل و زمانی در آپارتمان کاشت؛ روش کاشت شان به این صورت است که پس از خرید و پس از ریشه دار شدن، می توانید آنها را در گلدان بکارید. برای آبیاری سبزیجات، پس از کاشتن بذر بهتر است روی بذرها کمی آب بپاشید و روی گلدان را با یک گونی، روزنامه یا پارچه بپوشانید. اگر مداوم به بذرها آب بدهید آنها می پوسند و اثری از جوانه نمی بینید.

سبزیجات

سبزیجات

پس از اینکه بذرها جوانه زدند، هر زمان خاک را خشک دیدید مقداری آب روی گلدان بپاشید تا گیاه آبیاری شود. نکته مهم درباره کاشت سبزیجات این است که پس از این که حدود 8 برگ دادند، 2 عدد از برگهای تازه را به آرامی بچینید تا گیاه بتواند از ساقه های فرعی دوباره برگ بدهد.

کاشت سبزیجات در گلدان، بسیار لذت بخش است و شما با این کار می توانید نیاز خانواده را برای تهیه سبزی هفتگی برآورده کنید. در ابتدا کمی صبوری کنید و با رعایت نکاتی که گفته شد سعی کنید تا آبیاری و نور مورد نیاز سبزیجات را تامین کنید پس از مدتی انواع سبزیجات محبوب خود را در خانه کاشت و برداشت کنید.

برای مقابله با افات سبزیجات در گلدان به این مقاله مراجه کنید.

سوالات متداول در مورد چگونه سبزیجات را در گلدان بکاریم:

 1. آسانترین سبزیجات برای پرورش گلدان کدامند؟

  برخی از ساده ترین سبزیجات برای رشد در ظروف می توان به گل های شب مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل و بادمجان و همچنین محصولات با رشد سریع مانند نخود فرنگی و کاهو اشاره کرد. به 10 سبزی نگاهی بیندازید که می توانید آنها را پرورش دهید حتی اگر باغچه نداشته باشید اما پاسیو، ایوان یا بالکن با آفتاب مناسب داشته باشید.

 2. چگونه می توانید در خانه در گلدان ها سبزیجات پرورش دهید؟

  مقادیر مساوی کوکوپیت، کمپوست و پرلیت (یا قطعات کوچک ترموکل) را مخلوط کنید. مخلوط گلدان را در یک قابلمه کوچک بریزید و آن را یک شب در آب فراوان خیس کنید. روز بعد، هر یک از دانه های چیلی را به آرامی به داخل خاک نرم فشار دهید و روی آن را با مالچ / یونجه بپوشانید. روزانه آبیاری کنید تا بذرها به نهال های ریز تبدیل شوند.

 3. آیا تفاله قهوه برای گوجه فرنگی مفید است؟

  محلول قهوه که به کود کمپوست اضافه می شود و به عنوان کود آلی در باغ استفاده می شود باعث تقویت گیاهان گوجه فرنگی، جذب کرم خاکی می شود و ممکن است باعث از بین رفتن لول ها و آفات حشرات در باغ شود. … محل قهوه را بیش از 20 درصد از مواد موجود در کمپوست خود نگه دارید.

 4. چگونه یک باغ گلدان را راه اندازی می کنیم؟

  برای گیاهان و سبزیجات خود یک مکان آفتابی پیدا کنید. گیاهان و کاهو حداقل به چند ساعت آفتاب خوب در روز نیاز دارند. گوجه فرنگی به آفتاب کامل نیاز دارد. ظرف را با 5-10 سانتی متر خاک کمپوست پر کنید. اگر در حال کاشت جوانه هستید، حتماً به آنها چند اینچ فضای اطراف ریشه بدهید.

 5. آیا پرورش سبزیجات در گلدان های پلاستیکی بی خطر است؟

  پلاستیک مواد شیمیایی را در خاک آزاد می کند و برخی از آنها توسط گیاهان جذب می شوند. بیشتر این مواد شیمیایی در سطح بسیار کمی قرار دارند و کاملاً بی خطر تلقی می شوند. … به نظر می رسد که پرورش مواد غذایی در پلاستیک کاملاً ایمن باشد به شرطی که از پلاستیکی استفاده کنید که مهر آن به عنوان ماده غذایی بی خطر است.

 6. آیا پوست موز برای گیاهان گوجه فرنگی مفید است؟

 1. آنها در باغ خود استفاده کنید. اگرچه بیشتر خاک دارای مقدار زیادی کلسیم است، پوسته تخم مرغ کلسیم اضافی به گیاهان اضافه می کند بدون اینکه pH را بهم بزند مانند آهک که معمولاً در باغ انجام می شود. … کمپوست اضافی مانند پوسته تخم مرغ باعث خوشحالی گیاهان گوجه فرنگی شما می شود، بنابراین در طولانی مدت شما را خوشحال می کند.

 2. بهترین خاک گلدان برای درختان میوه چیست؟

  محیط در حال رشد (خاک گلدان) که برای گلدان انتخاب شده می تواند میزان آب مورد نیاز درخت را تغییر دهد، اما به طور کلی، هر نوع خاک گلدان تجاری تجاری با کیفیت خوب کار می کند. شما همچنین می توانید خاک گلدان عالی خود را با مخلوط کردن 1 قسمت شن و ماسه، 1 قسمت پیت ماس و 1 قسمت پرلیت یا ورمیکولیت تهیه کنید.

 3. آیا گوجه فرنگی در گلدان بهتر رشد می کند یا در زمین؟

  وقتی نوبت به ظروف گوجه فرنگی می رسد، بزرگتر بهتر است. … هرچه خاک ظرف بیشتر باشد، آب بیشتری نیز در خود نگه می دارد. همچنین، هرچه خاک بیشتر باشد، مواد مغذی موجود برای گیاهان شما بیشتر است. آب و غذا مداوم دو مورد از مهمترین عناصر برای گیاهان گوجه فرنگی شاد و سالم و برداشت زیاد است.

 4. چگونه می توان باغ سبزیجات را برای مبتدیان راه اندازی کرد؟

  در اوایل بهار، کاهو، سبزیجات (مانند روگولا)، نخود فرنگی، تربچه، هویج و کلم بروکلی پرورش دهید. پس از برداشت محصولات هوای خنک، موارد مورد علاقه در هوای گرم مانند گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و گیاهان را بکارید. در پاییز می توانید سیب زمینی، کلم و کلم پیچ را برداشت کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه